Prawdopodobnie udało się odkryć, dlaczego ludzie z wiekiem zaczynają siwieć. Badając myszy, naukowcy zauważyli, że w miarę starzenia się włosów odpowiedzialne za ich kolor komórki stają się nieruchome. Powstrzymanie tego procesu może być metodą na zapobieganie siwieniu. - Byliśmy zaskoczeni - przyznała współautorka badania.
Wyniki nowego badania opisano w prestiżowym czasopiśmie "Nature" 19 kwietnia. Naukowcy z nowojorskiej Grossman School of Medicine stwierdzają w nim, że prawdopodobnie udało im się odkryć mechanizm, przez który włosy siwieją wraz ze starzeniem się organizmu. Wynikać ma to z utraty zdolności do dojrzewania i dalszej aktywności komórek macierzystych odpowiedzialnych za kolor włosów. Wnioski te wysunięto na podstawie badań na myszach, ale w przyszłości mogą pomóc w skutecznym zapobieganiu siwieniu także wśród ludzi.
Siwienie włosów
Włosy człowieka wyrastają z mieszków włosowych, znajdujących się w skórze. W naskórku znajdują się również melanocyty, czyli komórki pigmentowe, odpowiedzialne za kolor włosów. Jak zauważyli naukowcy, melanocyty stale się odnawiają, powstając z komórek macierzystych. I właśnie w tych komórkach, a raczej utracie przez nie zdolności do poruszania się, tkwi zdaniem badaczy przyczyna siwienia.
Naukowcy wzięli pod lupę komórki macierzyste znajdujące się w futrze myszy. Obserwowali je przez dwa lata, aby zbadać, w jaki sposób zachowują się w różnych fazach wzrostu włosa. Odkryli, że komórki te stale przemieszczały się w obrębie mieszka włosowego, przechodząc do stanu dojrzałego, produkującego pigment, a następnie powracając do stanu pierwotnego. - Byliśmy zaskoczeni - przyznała współautorka badania dr Qi Sun.
Jednak po pewnym czasie komórki te traciły zdolność powracania do swojej dojrzałości. Badacze doszli do wniosku, że w miarę starzenia się włosów, ich wypadania i wielokrotnego odrastania, coraz większa liczba komórek macierzystych melanocytów ma trudności z poprawnym funkcjonowaniem, czyli przemieszczaniem się po mieszku włosowym i dojrzewaniem. Wówczas przestają być w stanie produkować pigment i dlatego włosy stają się szare, białe lub srebrne.
Przyczyny siwienia
Według badaczy jest bardzo prawdopodobne, że odkryty przez nich mechanizm dotyczący utraty koloru futra u myszy, występuje także w przypadku włosów ludzi. - A jeśli tak jest, daje to potencjalną ścieżkę do zapobiegania lub cofania siwienia ludzkich włosów - wskazała dr Sun. Mogłoby się to odbywać poprzez wspomaganie komórek macierzystych, które utraciły swoją aktywność, w ponownym przemieszczaniu się w mieszkach włosowych.
Źródło: BBC, New York Times, Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock