Ludzie, którzy posiwieli wskutek stresu lub choroby, mają szansę w naturalny sposób odwrócić ten proces. Naukowcy z Uniwersytetów w Manchesterze (Anglia) i w Lubece (Niemcy) odtworzyli molekułę, stymulującą produkcję pigmentu odpowiedzialnego za kolor włosów.
Badacze podkreślili jednak, że technika nie została jeszcze przetestowana na ludziach i nie jest w stanie odwrócić naturalnego procesu siwienia. Mimo to, eksperci ocenili dokonanie zespołów jako przełomowe.
Przydatna molekuła
Chociaż badania są wciąż we wczesnym stadium, te odkrycia mogą utorować drogę nowym terapiom przywracającym włosom kolor Nina Goad, Brytyjskie Towarzystwo Dermatologiczne
Badając sześć siwych kobiet w wieku od 46 do 65, naukowcy wyodrębnili dwie przyczyny wcześniejszego siwienia - chorobę skóry znaną, jako alopecia areata i związaną ze stresem telogen effluvium.
Idąc tym tropem, odtworzyli występującą naturalnie molekułę o nazwie "K(D)PT", która jest bardzo podobna do hormonów stymulujących w organizmie produkcję melaniny - pigmentu odpowiedzialnego za kolor m.in. włosów.
Podczas badań laboratoryjnych odkryli, że stosowanie molekuły znacznie zwiększa produkcję pigmentu.
Jeszcze tylko badania
Przewodzący badaniom doktor Ralf Paus uważa, że stymulowanie melaniny może stać się w przyszłości "strażnikiem koloru włosów". Ostrzegł jednak, że nie ma pewności, czy możliwe będzie odtworzenie koloru w pełni.
- Trzeba wspomnieć, że są to wyniki badań laboratoryjnych, nie gotowe jeszcze do użycia na pacjentach - powiedziała Nina Goad z Brytyjskiego Towarzystwa Dermatologicznego. - Jednak chociaż badania są wciąż we wczesnym stadium, te odkrycia mogą utorować drogę nowym terapiom przywracającym włosom kolor.
Źródło: bbc.co.uk, webhosting.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu