W jakim kraju Władysław III Warneńczyk był znany jako I Ulaszlo? Pytanie za 10 tysięcy 

Autor:
paj//rzw
Źródło:
Milionerzy TVN

W Bułgarii, w Czechach, na Węgrzech czy na Rusi? Gdzie Władysława III Warneńczyka nazywano I Ulaszlo? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych odpowiadał w "Milionerach" historyk, pan Sebastian Szczęsny. 

Przed programem uczestnik zdradził Hubertowi Ubrańskiemu, że najbardziej obawia się eliminacji, gdyż - jak stwierdził - ma za słaby refleks. Tym razem czas nie okazał się jednak ważny. Pan Sebastian był bowiem jedyną osobą, która na tym etapie udzieliła poprawnej odpowiedzi. W zadaniu eliminacyjnym należało przyporządkować waluty sprzed wprowadzenia euro do odpowiednich państw. Pan Sebastian bezbłędnie dopasował szylinga do Austrii, franka do Francji, tolara do Słowenii i escudo do Portugalii

Potem gracz bez problemu poradził sobie także z pytaniami o powiedzenia oraz o postać najsłynniejszego polskiego redemptorysty. Pierwsze kłopoty pojawiły się przy zagadce za pięć tysięcy złotych, gdy trzeba było zidentyfikować kolor camelowy. Dzięki dwóm kołom ratunkowym - pół na pół oraz pytaniu do publiczności - poprawnie wskazał, że camelowy to kolor "kawy z mlekiem". 

Pytanie za 10 tysięcy złotych dotyczyło historii. 

U nas Władysław III Warneńczyk. A w jakim kraju I Ulaszlo? 

A: w Bułgarii B: w Czechach C: na Węgrzech D: na Rusi

Pan Sebastian skojarzył Warneńczyka z bułgarskim miastem - Warną. Dlatego postanowił nie korzystać z koła ratunkowego i poprosił o ostateczne zaznaczenie odpowiedzi A: "w Bułgarii". Pomylił się.

Król Polski i Węgier 

Skojarzenie uczestnika co do bułgarskiej Warny było poprawne. Król Władysław III zginął w 1444 roku właśnie w bitwie pod Warną, która toczyła się pomiędzy oblegającą miasto armią węgierską a wojskami tureckimi. Władysław III dowodził armią węgierską, gdyż od 1440 roku był uznawany za króla Węgier. 

To właśnie przez swoich węgierskich poddanych był nazywany I Ulaszlo. Zatem poprawną odpowiedzią na to pytanie było C: "na Węgrzech". Uczestnik opuścił program z gwarantowanym tysiącem złotych.

Autor:paj//rzw

Źródło: Milionerzy TVN

Źródło zdjęcia głównego: Milionerzy TVN

Pozostałe wiadomości