11 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, znany też jako Dzień Dziewczyn. Ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych święto w tym roku obchodzone jest po raz 11. Celem ustanowienia Dnia Dziewczynek jest zwrócenie uwagi na problem dyskryminacji ze względu na płeć, prawa młodych dziewcząt oraz szczególne wyzwania, jakie przed nimi stoją na całym świecie.
O tym, by świętować Międzynarodowy Dzień Dziewczynek na całym świecie, Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowało 19 grudnia 2011 roku. Przyjęto wówczas rezolucję nr 66/170 stanowiącą, że 11 października będzie świętem dziewcząt. Hasłem przewodnim tegorocznego Dnia Dziewczynek jest "Nasz czas jest teraz - nasze prawa, nasza przyszłość".
Dzień Dziewczynek - jaki jest jego cel
Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, Zgromadzenie Ogólne ONZ zwróciło uwagę na kwestię praw dziewczynek i wyzwania przed nimi stojące. To między innymi problem dostępu do edukacji, przymusowe małżeństwa, przemoc fizyczna i seksualna czy też brak dostępu do odpowiednich warunków sanitarnych. Takie kwestie nagłaśniają m.in. UN Women i UNICEF. "Dziewczęta na całym świecie nadal stoją przed bezprecedensowymi wyzwaniami związanymi z edukacją, fizycznym i psychicznym samopoczuciem oraz ochroną niezbędną do życia bez przemocy" - zauważa ONZ. "W ciągu ostatnich 10 lat rządy, decydenci polityczni i opinia publiczna zwrócili większą uwagę na kwestie istotne dla dziewcząt, a także stworzyli więcej możliwości, aby ich głos został usłyszany na scenie globalnej. Mimo to inwestycje w prawa dziewcząt są nadal ograniczone, a dziewczęta borykają się z niezliczoną liczbą wyzwań, które uniemożliwiają im realizację swojego potencjału. Sytuację pogarszają kryzysy, takie jak zmiany klimatu, pandemia COVID-19 i konflikty humanitarne" - podkreśla ONZ. W komunikacie z okazji 10. rocznicy Dnia Dziewcząt zwrócono uwagę, że pandemia pogorszyła sytuację dziewcząt na świecie i zniweczyła istotne osiągnięcia poczynione w ciągu ostatniej dekady.
W 2021 roku z okazji Dnia Dziewcząt UNICEF przypomniał 5-letnie zobowiązania, jakie podjęli liderzy społeczni, rządy państw i korporacje podczas ubiegłorocznego Forum Równości Pokoleń (Generation Equality Forum), które odbyło się w Paryżu. - Wśród zobowiązań pojawiło się zmniejszenie luki między płciami w dostępie do narzędzi online - zaznaczyła wówczas dr Monika Kacprzak, rzeczniczka prasowa UNICEF Polska.
- Jesteśmy w drugim roku pandemii, która spowodowała, że użycie platform internetowych do nauki czy podtrzymywania relacji międzyludzkich jest jeszcze częstsze niż wcześniej. Niestety 2,2 miliarda młodych ludzi na świecie (poniżej 25. roku życia) wciąż nie ma w domu dostępu do internetu - podkreśliła dr Kacprzak. - Najczęściej ten problem dotyka właśnie dziewcząt. W 2013 roku różnica płci w dostępie do internetu wynosiła 11 procent w skali światowej na niekorzyść dziewcząt. W 2019 roku było to już 17 procent. W najsłabiej rozwiniętych krajach ta różnica jest kolosalna, sięga aż 43 procent - powiedziała.
Dzień Dziewczynek i Dzień Kobiet - czym się różnią?
Obchodzony 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet zdecydowanie przewyższa popularnością ustanowiony w 2011 roku Dzień Dziewczynek. Dzień Kobiet, który w 2023 roku obchodziliśmy po raz 113., jest już silnie zakorzeniony w kulturze. Międzynarodowy Dzień Dziewczynek ma dopiero 11-letnią historię. Kładzie też większy nacisk na prawa dziewcząt, równy dostęp do edukacji i zdobyczy cywilizacyjnych oraz walkę z dyskryminacją.
Źródło: tvn24.pl, United Nations
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock