Naukowcy są zdumieni właściwościami soku z buraka. Jego picie znacznie poprawia wytrzymałość – pojeni sokiem mogli ćwiczyć aż o 16 procent wydajniej. Dlaczego tak się dzieje – naukowcy nie są jeszcze pewni.
Nad właściwościami soku z buraka pochylili się naukowcy z Exeter w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że azotany zawarte w wyciągu z buraka redukują zużycie tlenu – przez co ćwiczenia fizyczne stają się mniej męczące. Według naukowców – picie soków z buraka, daje lepsze efekty niż długotrwały trening.
Pół litra soku przez 6 dni
Naukowcy zbadali 8 mężczyzn w wieku 19-38 lat. Przez 6 dni podawali im pół litra soku z buraka. Codziennie przeprowadzali im także serię testów, sprawdzali m.in. ich wydajność na rowerku do ćwiczeń.
Tej samej grupie przez następnych 6 dni podawano inny sok. Okazało się, że spożycie soku z buraka powodowało, że byli w stanie jechać na rowerku średnio o 92 sekundy dłużej niż zwykle.
Oprócz tego, picie soku z buraka obniżało też u badanych cieśninie krwi.
Pomogą azotany
Szef grupy badawczej Andy Jones stwierdził, że wyniki badań go zaskoczyły. Naukowcy podejrzewają, że za taki efekt prawdopodobine odpowiadają azotany zawarte w soku, redukują one ilość tlenu pobieranego podczas ćwiczeń.
Studium na temat buraczanego soku jest zamieszczone w magazynie Journal of Applied Physiology. Naukowcy zaznaczają, że wyniki ich badań będą przydatne nie tylko dla sportowców - mogą pomóc pacjentom z chorobami krążenia, układu oddechowego i złą przemianą materii.
Źródło: BBC News
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu