Głowa zielonego smoka ze stali i aluminium wygląda z piwnic Kliniki Uniwersyteckiej w niemieckim Akwizgranie. To nowe lądowisko dla helikopterów zaprojektowane przez Polaka - prof. Marcina Orawca z niemieckiej pracowni OX2 Architekten. To on wymyślił najszybszy sposób na dowiezienie chorych na oddział intensywnej terapii.
Architekt chciał maksymalnie zbliżyć lądowisko do wejścia kliniki, tak by zminimalizować zajmowaną przez nie powierzchnię i nie wprowadzać przeszkody dla ruchu karetek wokół szpitala. Stąd pomysł, by miało formę zbliżoną do stacji kolejki linowej z platformą uniesioną na wysokość 15 metrów nad ziemią.
Tunelem na ratunek
Konstrukcję obiektu tworzy stalowa rama, która została pokryta okładziną z zielonych, aluminiowych paneli. Aluminium zostało wybrane, bo jest lekkie i odporne na korozję i ogień. Pokrywa płytę lądowiska, która oparta jest na dwóch smukłych filarach i dodatkowo wyłożona powłoką antypoślizgową.
Również szkielet tunelu jest pokryty zieloną blachą. Tunel - długi na 45 metrów i wysoki na 22 metrów, z półtransparentnym szkłem, które nocą przepuszcza światło ze środka korytarza – to bezpośrednie połączenie lądowiska z oddziałem intensywnej terapii. Dzięki windzie wewnątrz tunelu do sali urazowej można przewieźć pacjenta ze śmigłowca w zaledwie 46 sekund.
Po wylądowaniu helikopter może wyruszyć w dalszą trasę niemal natychmiast - czas potrzebny na wykonanie wszystkich niezbędnych czynności obliczono na dwie minuty.
To najszybsze zaproponowane rozwiązanie sprawiło, że projekt niemieckiej pracowni OX2 Architekten prowadzonej przez prof. Marcina Orawca wygrał z konkurencją. A futurystyczny wygląd lądowiska, które właśnie stanęło w niemieckim Akwizgranie, wzbudza zainteresowanie mediów na całym świecie.
Z Gliwic do Akwizgranu
Marcin Orawiec urodził się w 1958 roku w Gliwicach. Skończył Politechnikę Śląską i w latach 80. wyemigrował do Niemiec. Na uczelni w Darmstadt uzyskał dyplom profesorski. Jest członkiem rady nadzorczej konkursu planowania przestrzennego w Europie DIFA Award.
Od 1996 roku wraz z żoną Iną-Marie Orawiec prowadzi biuro architektoniczne OX2 w Akwizgranie. Zrealizowali wiele projektów, które łączą nowoczesną architekturę ze śmiałymi rozwiązaniami urbanistycznymi. Biuro zajmuje się także wystrojem wnętrz.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: OX2 Architekten