Który samiec godową porą obejmuje krzepko pod pachami swoją wybrankę i na jej grzbiecie zmierza do pobliskiego zbiornika wodnego: ropuchy zwyczajnej, szczura wędrowny, wielbłąda jednogarbnego czy pomrowa? Z tym pytaniem zmierzyła się pani Agnieszka Jankiewicz z Kraszewa.
Już tylko dwa pytania dzieliły panią Agnieszkę od progu gwarantującego wygraną w wysokości 40 tysięcy złotych. Do dyspozycji zawodniczki wciąż pozostały dwa koła ratunkowe – pytanie do publiczności i telefon do przyjaciela.
Który samiec godową porą obejmuje krzepko pod pachami swoją wybrankę i na jej grzbiecie zmierza do pobliskiego zbiornika wodnego?
A: ropuchy zwyczajnej B: szczura wędrownego C: wielbłąda jednogarbnego D: pomrowa.
Początkowo zawodniczka zakładała, że poprawną odpowiedzią jest odpowiedź D. Jednak nie wiedziała, czym jest pomrów. Zakładała, że może być gatunkiem ptaka, gdy w rzeczywistości jest ślimakiem. Zawodniczka zastanawiała się jeszcze nad możliwością A. Nie była jednak przekonana i postanowiła wykorzystać jedno z pozostałych kół ratunkowych. Ponieważ stwierdziła, że jej przyjaciel nie będzie znać odpowiedzi na to pytanie, postanowiła poprosić o pomoc publiczność. Odpowiedź A otrzymała aż 72 procent głosów widowni i na nią pani Agnieszka ostatecznie wskazała. Była to dobra odpowiedź.
Ampleksus
Pozycja opisana w pytaniu nazywa się ampleksusem (łac. amplexus – uścisk). Jest ona charakterystyczna dla żab i ropuch. Ten odruch płciowy pozwala samicy na złożenie jaj przy jednoczesnym zapłodnieniu ich przez samca. Chwyt (pachowy lub pachwinowy) dodatkowo ułatwia samicy wydzielanie jaj. Ampleksus może trwać nawet kilka godzin, podczas których inne samce mogą próbować zrzucić samca uczepionego do grzbietu samicy.
Źródło: Milionerzy TVN