Pięć małych jenotów, które prawdopodobnie pierwszy raz w życiu wyszły z nory, spotkał w trakcie spaceru z wnukiem pracownik Nadleśnictwa Tuszyma. Nagranie niecodziennego zdarzenia zostało umieszczone w mediach społecznościowych.
Niezwykłe spotkanie w lesie miało miejsce w Wielką Sobotę. Specjalista ds. zagospodarowania lasu Nadleśnictwa Tuszyma Artur Święch wybrał się na spacer z siedmioletnim wnukiem na miejsce nazywane Borsuczym Wzgórzem w leśnictwie Goleszów. Zamiast borsuków spacerowicze natknęli się na pięć malutkich jenotów wychodzących z nory.
"Podeszły do nas z ufnością"
- To było prawdopodobnie ich pierwsze spotkanie z człowiekiem, z innym "zwierzęciem". Podeszły do nas z ufnością - opowiada pan Artur.
Taka ufność może się jednak dla młodych skończyć tragicznie. - Szczeniąt w lesie nie wolno dotykać - zaznacza nasz rozmówca. - Rodzice mogą nie rozpoznać swoich dzieci z powodu ludzkiego zapachu i je porzucić.
- W przypadku takiego spotkania młode należy jak najkrócej niepokoić, zachować rezerwę i cały czas być czujnym. Jeśli rodzice są niedaleko, mogą zaatakować w obronie swoich dzieci - tłumaczy pracownik nadleśnictwa.
Dzikie zwierzęta podchodzące do człowieka mogą też być chore na wściekliznę.
Drapieżniki pochodzące z Azji
Jenoty należą do rodziny psowatych i są ssakami drapieżnymi. Polują głównie nocą. Pochodzą z Azji, a w Polsce ich obecność po raz pierwszy zanotowano w połowie lat 50. ubiegłego stulecia. Dziś można je spotkać na terenie całego kraju. Tylko na Podkarpaciu możemy spotkać około 2 tysięcy jenotów. Zamieszkują przeważnie tereny zalesione, ale lubią również przebywać w pobliżu wody.
Młode przychodzą na świat w kwietniu i w maju. Dziećmi opiekują się wspólnie matka i ojciec.
"Mistrzostwo świata"
Nagranie zamieszczone w mediach społecznościowych Nadleśnictwa Tuszyma skomentowali internauci. "Urocze", "słodziaki" - czytamy w notkach pod postem.
- Dla mnie to było ciekawe doświadczenie, a dla mojego wnuka po prostu mistrzostwo świata - komentuje z kolei pan Artur.
Autor: mbl//mro / Źródło: Nadleśnictwo Tuszyma Lasy Państwowe, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Święch, Nadleśnictwo Tuszyma Lasy Państwowe