Kiedy chcesz być jak ten z lewej, a jesteś tym z prawej. Obrazek z 1921 r. okrzyknięty "pierwszym memem"

Historyjka obrazkowa z 1921 roku pierwszym memem?
Historyjka obrazkowa z 1921 roku pierwszym memem?
Źródło: Twitter

Czy krótka historyjka obrazkowa opublikowana na łamach uniwersyteckiego pisma w 1921 roku może być pierwszym memem w historii? Taką tezę stawiają użytkownicy mediów społecznościowych, czytając komentarz autora obrazka, który narysował w reakcji na swoje zdjęcie.

Kiedy w sobotnie popołudnie użytkownik Twittera o nazwie @YoRHaw opublikował wpis ze znalezioną historyjką obrazkową, internauci zaczęli zastanawiać się, czy nie jest to pierwszy w historii mem.

"Jak myślisz, że wyglądasz..."

Ilustracja pochodzi z lipcowego wydania magazynu "The Judge" z 1921 roku, który ukazywał się na Uniwersytecie Stanowym Iowa. Składa się z dwóch obrazków z komentarzem.

Na pierwszej ilustracji widnieje rysunek eleganckiego mężczyzny z podpisem: "Jak myślisz, że wyglądasz, kiedy robią ci zdjęcie”.

Drugi rysunek przedstawia zdeformowany wizerunek tego samego mężczyzny i komentarz: "Jak rzeczywiście wyglądasz".

"Ta historyjka obrazkowa z 1921 roku jest naprawdę bliska dzisiejszym czasom" - zauważają internauci.

"Czy to pierwszy mem?" - zapytał internauta.

"To uczucie jest stare jak aparat" - zauważył inny internauta.

"Relacja ludzkości z aparatem" - zauważył pewien użytkownik Twittera.

"Podobieństwo przeszłości i teraźniejszości"

Satyryczny obrazek pojawił się nieco wcześniej na platformie Tumblr, na koncie o nazwie Yesterday’s Print, publikującym historyczne treści, by "zwrócić uwagę na podobieństwo przeszłości i teraźniejszości”.

Historyjka obrazkowa z 1921 roku pierwszym memem?
Historyjka obrazkowa z 1921 roku pierwszym memem?
Źródło: @YoRHaw | Twitter

Co to jest mem?

Komentując historyjkę, użytkownicy Twittera, zwrócili między innymi uwagę na typowy dla współczesnych memów szablon, który można określić jako "oczekiwania kontra rzeczywistość".

Samo słowo mem funkcjonuje już w słowniku języka polskiego. Według definicji PWN jest to "chwytliwa porcja informacji, zwykle w formie krótkiego filmu, obrazka lub zdjęcia, na którym umieszczono jakiś tekst, rozpowszechniana w Internecie”.

Marcin Żytkowiak, zajmujący się badaniem zjawiska memów, w serwisie poświęconym polskim memom (memypolskie.pl), określa je natomiast jako "element współczesnej komunikacji", "gatunek wypowiedzi internetowej, komunikat obrazkowy zbudowany w oparciu o schemat konstrukcyjny, wykorzystujący skonwencjonalizowane elementy związane z kulturą i historią internetu".

Autor: jog//ŁUD / Źródło: Twitter, bbc.com, sjp.pwn.pl, memypolskie.pl

Czytaj także: