Czy krótka historyjka obrazkowa opublikowana na łamach uniwersyteckiego pisma w 1921 roku może być pierwszym memem w historii? Taką tezę stawiają użytkownicy mediów społecznościowych, czytając komentarz autora obrazka, który narysował w reakcji na swoje zdjęcie.
Kiedy w sobotnie popołudnie użytkownik Twittera o nazwie @YoRHaw opublikował wpis ze znalezioną historyjką obrazkową, internauci zaczęli zastanawiać się, czy nie jest to pierwszy w historii mem.
"Jak myślisz, że wyglądasz..."
Ilustracja pochodzi z lipcowego wydania magazynu "The Judge" z 1921 roku, który ukazywał się na Uniwersytecie Stanowym Iowa. Składa się z dwóch obrazków z komentarzem.
Na pierwszej ilustracji widnieje rysunek eleganckiego mężczyzny z podpisem: "Jak myślisz, że wyglądasz, kiedy robią ci zdjęcie”.
Drugi rysunek przedstawia zdeformowany wizerunek tego samego mężczyzny i komentarz: "Jak rzeczywiście wyglądasz".
"Ta historyjka obrazkowa z 1921 roku jest naprawdę bliska dzisiejszym czasom" - zauważają internauci.
this comic strip from 1921 is really relatable to this day pic.twitter.com/DXCpl923Iy
— wida (@YoRHaw) 15 kwietnia 2018
"Czy to pierwszy mem?" - zapytał internauta.
IS THIS THE FIRST MEME? https://t.co/2j5IUChhn2
— HONY (@AnthonyGobeille) 15 kwietnia 2018
"To uczucie jest stare jak aparat" - zauważył inny internauta.
This has been a mood ever since the camera was invented https://t.co/eHZvIpql64
— Hammer Jorts (@LachlanTemplar) 15 kwietnia 2018
"Relacja ludzkości z aparatem" - zauważył pewien użytkownik Twittera.
Humanity's relationship with the camera https://t.co/9TCykGV3UC
— Stān (@Fourteenpounds) 15 kwietnia 2018
"Podobieństwo przeszłości i teraźniejszości"
Satyryczny obrazek pojawił się nieco wcześniej na platformie Tumblr, na koncie o nazwie Yesterday’s Print, publikującym historyczne treści, by "zwrócić uwagę na podobieństwo przeszłości i teraźniejszości”.
Co to jest mem?
Komentując historyjkę, użytkownicy Twittera, zwrócili między innymi uwagę na typowy dla współczesnych memów szablon, który można określić jako "oczekiwania kontra rzeczywistość".
Samo słowo mem funkcjonuje już w słowniku języka polskiego. Według definicji PWN jest to "chwytliwa porcja informacji, zwykle w formie krótkiego filmu, obrazka lub zdjęcia, na którym umieszczono jakiś tekst, rozpowszechniana w Internecie”.
Marcin Żytkowiak, zajmujący się badaniem zjawiska memów, w serwisie poświęconym polskim memom (memypolskie.pl), określa je natomiast jako "element współczesnej komunikacji", "gatunek wypowiedzi internetowej, komunikat obrazkowy zbudowany w oparciu o schemat konstrukcyjny, wykorzystujący skonwencjonalizowane elementy związane z kulturą i historią internetu".
Autor: jog//ŁUD / Źródło: Twitter, bbc.com, sjp.pwn.pl, memypolskie.pl
Źródło zdjęcia głównego: Twitter | @YoRHaw