Gruba Kaśka, Chudy Wojtek i inne atrakcje. Wyjątkowa aukcja dla WOŚP

Ciekawostki

Aktualizacja:
14.01 | Gruba Kaśka, Chudy Wojtek i inne atrakcje. Wyjątkowa aukcja dla WOŚPFakty Online
wideo 2/36

Chcesz poczuć wiatr niczym marynarz pięć wieków temu? Szkuta o wdzięcznej nazwie "Oskar Kolberg" może zabrać w podróż w czasie. Zbudowana jest przez ekipę pasjonatów, którzy wzorowali się na XV-wiecznych szkutach wiślanych. Niezwykły rejs można wylicytować na aukcji Allegro, a całość zysku wesprze 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ekipa pasjonatów zbudowała szkutę w około 4 miesiące pod okiem jednego z najlepszych fachowców w kraju - Dominika Wichmana. Swoją radością ze zrealizowanego projektu chcą podzielić się z innymi, wspierając jednocześnie 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Osoba, która wygra aukcję, ustala w sezonie wiosenno-letnim termin rejsu (od 1 maja do 30 września). Może na niego zaprosić do 12 osób.

Wyjątkowa szkuta

Dlaczego amatorzy żeglarskiej przygody postawili na szkutę i na Wisłę? Bo - jak mówią - po Wiśle pływa dużo innych drewnianych łodzi, ale przeważnie są to pychówki i baty, a szkuta jest po prostu wyjątkowa. Dodają też, że wiślana żegluga śródlądowa umożliwia eksplorację dzikiej przyrody. - Mazury są zapchane, a jak się wypłynie za Warszawę - jest pięknie! - podkreślają. Właściciele tej wyjątkowej łodzi proponują rejs trasą Warszawa – Gassy, choć zaznaczają, że po konsultacji zwycięzca aukcji może wybrać inny kierunek. Osoba, która wylicytuje rejs, wraz z bliskimi będzie podziwiać malownicze widoki, usłyszy ciekawostki o Grubej Kaśce, Chudym Wojtku, a także weźmie udział w poszukiwaniu skarbów Urzecza. Co więcej – jak podkreślają entuzjaści rzecznej żeglugi – wygrani będą mieli okazję, by wraz z załogą przy grillu i ognisku "śpiewać najpiękniejsze piosenki świata" przy akompaniamencie gitary barda rzecznego. (Możliwe są inne trasy po wcześniejszej konsultacji).

Szkuta nazwana została ku czci polskiego etnografa, kompozytora i folklorysty - Oskara Kolberga. Do wykonania szkieletu sympatycy trudnego rzemiosła użyli tzw. krzywulców, czyli specjalnie wyselekcjonowanych gałęzi o odpowiednim kącie zakrzywienia. To jeden z istotniejszych elementów konstrukcji, ponieważ owe krzywulce pozwoliły po obróbce połączyć dno szkuty z burtami, nie tworząc przy tym niepotrzebnych naprężeń. Inne elementy szkuty to m.in. solidne uszczelnienie (liny konopne nasączane olejem lnianym i dziegciem), kadłub wykonany z najwyższej jakości drewna sosnowego, silnik zaburtowy oraz żagiel rozprzowy. Rejs szkutą można licytować na aukcji do 29 stycznia do godziny 13.00.

Orkiestra gra

Już 14 stycznia 2018 r. w całej Polsce oraz kilkudziesięciu miejscach na świecie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Powstała w 1993 roku - od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze najnowocześniejszy sprzęt medyczny przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce. W ciągu 25 lat Fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie dla szpitali ponad 830 mln złotych. 2 stycznia 2018 roku fundacja podała, że na dwa tygodnie przed 26. Finałem WOŚP w różnego rodzaju aukcjach i zbiórkach przekroczono próg miliona złotych. Celem 26. Finału WOŚP jest pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków".

Partnerem i gospodarzem 26. Finału WOŚP jest Grupa TVN.

Autor: ms/dln / Źródło: Fakty Online

Źródło zdjęcia głównego: Fakty Online

Magazyny:
Raporty: