Jego rozwiązanie zmieniło rynek gier wideo. Jerry Lawson bohaterem Google Doodle

Autor:
kgo//am
Źródło:
Google
Jak powstają gry komputerowe?
Jak powstają gry komputerowe?
tvn24
tvn24Jak powstają gry komputerowe?

Czwartkowe Google Doodle upamiętnia amerykańskiego inżyniera Jerry’ego Lawsona. Opracowana przez jego zespół konsola Fairchild była pierwszą z systemem wymiennych kartridży. Dzięki temu rozwiązaniu producenci mogli zacząć sprzedawać pojedyncze gry. Lawson był jednym z pierwszych afroamerykańskich inżynierów w świecie gier.

1 grudnia, w czwartek, przypada 82. rocznica urodzin Geralda "Jerry'ego" Lawsona. Tego dnia w Google Doodle - czyli tymczasowym logo przeglądarki - pojawił się jego wizerunek. Postać amerykańskiego inżyniera przedstawiona jest w towarzystwie urządzenia, na którego rozwój poświęcił on wiele lat i które ostatecznie udało mu się zrewolucjonizować - konsoli do gier wideo.

Jerry Lawson w Google DoodleGoogle

Kim był Jerry Lawson?

Urodzony w 1940 roku Lawson wychował się na nowojorskim Brooklynie. Studiował w Queens College i City College of New York, jednak ostatecznie nie uzyskał dyplomu żadnej uczelni. Na początku lat 70. w poszukiwaniu pracy wyjechał do Palo Alto w Kalifornii, gdzie został zatrudniony jako konsultant techniczny w firmie Fairchild Semiconductor. Po kilku latach awansował na stanowisko dyrektora ds. inżynierii i marketingu w dziale gier wideo.

Gdy rozpoczynał pracę nad konsolą Fairchild Channel F., był jednym z nielicznych ciemnoskórych inżynierów gier na świecie. Wypuszczone na rynek w 1976 roku urządzenie nie cieszyło się zbyt wielkim zainteresowaniem graczy, jednak zrewolucjonizowało branżę gier wideo. Była to pierwsza konsola z systemem wymiennych kartridży - wcześniej gry zapisywane były w pamięci ROM, nie dało się niczego dodać ani usunąć. Opracowane przez Lawsona i jego zespół rozwiązanie umożliwiło firmom rozpoczęcie sprzedaży pojedynczych gier. Wkrótce system zaczęły wykorzystywać inne przedsiębiorstwa, m.in. Atari.

W 1980 roku opuścił Fairchild i założył własną firmę, VideoSoft. Przez kilka lat pracowała ona nad rozwojem gier wideo, tworzyła też oprogramowanie dla Atari 2600 - produktu dawnej konkurencji amerykańskiego inżyniera. VideoSoft przetrwało zaledwie pięć lat. Później Lawson został niezależnym konsultantem, współpracował z wieloma firmami przy różnych projektach.

Upamiętniany przez Google Doodle inżynier zmarł w 2011 roku, przyczyną jego śmierci były powikłania związane z cukrzycą. Wcześniej, z powodu choroby, stracił wzrok w lewym oku, musiał przejść też amputację nogi. Na miesiąc przed śmiercią został uhonorowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Gier jako branżowy pionier.

ZOBACZ TEŻ: Google Doodle - co to jest? Gry, grafiki i animacje

Autor:kgo//am

Źródło: Google

Źródło zdjęcia głównego: Google

Pozostałe wiadomości