Tropikalne noce, które obecnie odczuwamy w dużej części regionów Polski, dla wielu z nas mogą być mocno uciążliwe, a dla części wręcz niebezpieczne. Jak przygotować nasz dom i siebie, by spanie w upale nie było udręką?
W Europie Środkowej o tropikalnych nocach mówimy, gdy temperatura w nocy nie spada poniżej 18 stopni. "Biometeorolodzy zwracają uwagę, że tropikalne noce niosą obciążenia dla naszego organizmu. Wysokie temperatury nie pozwalają nam prawidłowo odpocząć, zregenerować się" - mówi PAP Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Tymczasem zgodnie z prognozami, w najbliższych dwóch dobach temperatura w Warszawie nie spadnie poniżej 20 stopni. Dla wielu osób może to być naprawdę duże wyzwanie. "Wówczas nasz organizm może nam pokazać, że już nie daje rady, będziemy rozdrażnieni, będą nam dokuczały bóle głowy, bóle stawów, w pracy nie będziemy mogli się skupić" - dodaje Walijewski .
Na szczęście istnieją sposoby, by sobie trochę pomóc. Poniżej zebraliśmy przydatne podpowiedzi, również z krajów dużo bardziej doświadczonych w temacie upałów niż Polska, co zrobić, by noce nie były aż tak męczące.
ZOBACZ TEŻ: Sztuka chłodzenia w upalne dni
Sen i upał: co robić w ciągu dnia
Zadbać, by pomieszczenie w którym śpimy, jak najmniej się nagrzewało. W ciągu dnia najlepiej pozamykać okna i zaciągnąć szczelnie zasłony.
Przemyśleć miejsce do spania. Jeśli mieszkasz w domu i masz sypialnię na piętrze, być może dobrym pomysłem będzie spanie na parterze - w salonie na kanapie, czy rozkładanym łóżku.
"Oszczędzać swoją senność na noc, wtedy może okazać się bezcenna" - radzi ekspert BBC. Co to znaczy? Unikać drzemek w ciągu dnia. Choć upał męczy, bo organizm potrzebuje więcej energii, by regulować temperaturę, jeśli chcemy lepiej spać w nocy nie śpijmy w dzień.
Pić. Ale nie słodkie napoje, piwo czy alkoholowe drinki. Po prostu wodę. Dużo wody. Dobrze nawodniony organizm lepiej pracuje i lepiej się schładza.
Zadbać o sprzęt do chłodzenia. Jeśli używasz wentylatora ważne by był sprawny i czysty. Podobnie z wentylatorami - wyczyszczone będą pracować wydajniej.
Sen i upał: co robić tuż przed położeniem się do łóżka
W zależności od temperatury na zewnątrz albo otworzyć okno (gdy jest niższa niż w pomieszczeniu), albo pozostawić je zamknięte (gdy na zewnątrz ciągle jest cieplej).
Jeśli włączasz wentylator, warto otworzyć drzwi sypialni, by umożliwić przepływ powietrza. Departament Zdrowia Zachodniej Australii sugeruje, że można postawić przed wentylatorem kostki lodu na tacce, by pomogły w chłodzeniu. Jeśli nie wentylator, pomysłem może być rozwieszenie w otwartym oknie (patrz wyżej) mokrego prześcieradła.
Wziąć prysznic. Część ekspertów zaleca chłodny bądź letni, by bezpośrednio przed snem zredukować temperaturę ciała, inni sugerują nawet ciepły, który otworzy pory i ułatwi oddawanie ciepła.
Alternatywą może być moczenie w zimnej wodzie przez kilka minut stóp, zwilżenie chłodną wodą włosów albo zimny ręcznik położony na jakiś czas na czole. Amerykański portal Stowarzyszenia Osób z Bezdechem Sennym zaleca nawet, by użyć przed snem zamrożonej żelowej maski na oczy.
Przed samym snem nie pić już zbyt wiele wody (żeby nie zbudziła cię potrzeba udania się do toalety), lepiej też by nie była ona zbyt zimna.
Unikać ćwiczeń przed samym snem, ponieważ zwiększą one twoją temperaturę wewnętrzną. Jeśli chcesz ćwiczyć, rób to raczej kilka godzin przed snem.
Departament Zdrowia Zachodniej Australii zaleca unikanie przed snem gorących, ciężkich lub pikantnych potraw. Podobnie nie zaleca picia napojów czekoladowych, zawierających kofeinę (jak herbata, kawa czy napoje energetyczne). Alkohol również nie pomaga w zaśnięciu, wręcz przeciwnie - bo zwiększa odwodnienie organizmu.
Jeśli zwykle śpisz ze swoim pupilem, czas znaleźć mu nowe miejsce. W szczególnie gorące dni nie potrzebujesz dodatkowego źródłą ciepła.
ZOBACZ TEŻ: Prądy strugowe (wsteczne) - jak powstają, kiedy występują, co robić, gdy porwą w głąb morza?
Sen i upał: co robić kładąc się do łóżka
Tu eksperci są zgodni, czym mamy na sobie mniej warstw, tym lepiej. W gorące dni dobrze jest spać pod jednym prześcieradłem. Nie syntetycznym, czy satynowym. Najlepiej bawełnianym. Bo bawełna oddycha i wchłania pot.
Zakładajmy jak najmniej ubrań. Jeśli już, to również bawełniane. A najlepiej wcale. "Im mniej warstw, tym wymiana i termoregulacja przebiega sprawniej. Warto spać nago i przykrywać się tylko prześcieradłem" - potwierdzał w TVN24.pl Adam Wichniak z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Tym, którzy wolą jednak mieć coś na sobie, część ekspertów radzi by włożyć bieliznę przed snem... do lodówki. Warto to zrobić nawet ze skarpetkami. "Schłodzenie twoich stóp, obniży temperaturę całego ciała" - podpowiada BBC.
Do łóżka można też pójść z butelką zimnej wody, która schłodzi nam pościel. Sprawdzić może się również napełniony zimną wodą termofor.
Podczas zasypiania niektórym pomaga relaksująca muzyka, innym książka czy włączony telewizor. Dobrze jest zadbać, by ustawić wyłącznik czasowy. Niezbyt dobrym pomysłem jest granie w łóżku na telefonie, bo pobudza to naszą aktywność.
Warto mieć przy łóżku szklankę z wodą. W razie przebudzenia łyk czy dwa pomogą zapobiec odwodnieniu. Jeśli przebudzimy się w upalną noc odwróćmy poduszkę na drugą stronę. Będzie chłodniejsza i przyjemniejsza.
Ważne!
Jeśli cierpisz na jakieś poważne schorzenia, przy takich upałach jak obecnie warto się skonsultować z lekarzem i dowiedzieć co robić, by wysoka temperatura nie zaszkodziła ci bardziej. Może też podpowiedzieć, które sposoby chłodzenia będą dla ciebie bezpieczne i najskuteczniejsze.
Źródło: PAP, healthywa.wa.gov.au, BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock