Upały dają się we znaki naszym czworonogom w jeszcze większym stopniu niż nam. Eksperci przestrzegają przed zostawianiem psów w samochodzie i zabieraniem ich na spacer w czasie, gdy temperatura jest najwyższa. Podpowiadają też jak pomóc naszym pupilom.
Weterynarze zwracają uwagę, by nie zostawiać psów w aucie. "Mogą umrzeć w ciągu 10 minut lub doznać nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. Nie zabieraj ze sobą swoich zwierzaków na zakupy, po prostu zostaw je w domu. Będą tam zdrowe i szczęśliwe" - radzi Jodi Dunlop z Towarzystwa Kolumbii Brytyjskiej ds. Zapobiegania Okrucieństwa wobec Zwierząt (BC SPCA).
Jak pomóc psu w czasie upałów
Psom trudniej zakomunikować, że ciężko znoszą wysokie temperatury. Nie pomaga im też sierść, zwłaszcza długa. Istnieją jednak proste sposoby na przyniesienie im ulgi - powinniśmy unikać spacerów w czasie upałów, szczególnie w najgorętszym momencie dnia. Czworonogom może zaszkodzić nie tylko upał, ale też rozgrzany chodnik, który może dotkliwie poparzyć wrażliwe opuszki łap. Lepiej będą czuć się w domu lub zacienionym miejscu w ogrodzie, gdzie można ustawić zraszacz lub po prostu zmoczyć koszulkę i obłożyć nią psa czy namoczyć ręcznik i położyć w jego legowisku.
Czworonóg może też zasmakować w mrożonych smakołykach i jedzeniu wymieszanym z wodą. Jak podkreśla Dunlop, "Zwierzęta uwielbiają lody, podobnie jak dzieci".
Zachowania, które powinny nas zaalarmować
Psy nie pocą się. Zianie jest właściwie ich jedynym sposobem na chłodzenie organizmu. Sygnałem, który powinien zaalarmować właścicieli jest język, który podczas ziania nie zwisa z przodu pyska, tylko z boku, "Dlatego że wtedy pies odsłania też dziąsła i dolne podniebienie, po to żeby chłodzić się jeszcze bardziej. To już jest pierwszy sygnał ostrzegawczy" - wyjaśniała na antenie TVN24 behawiorystka zwierząt Aneta Awtoniuk.
"Kolejny jest taki, że pies nie szuka już cienia. Zwierzę, które jest zdrowe, będzie wybierało chłodniejsze, zacienione miejsca. W momencie, kiedy przestaje to robić, powinien to być dla nas sygnał, że z jego mózgiem już nie jest w porządku i trzeba mu jak najszybciej podać chłodny napój i zabrać ze słońca" - radzi.
Każde zwierzę dotknięte udarem cieplnym musi zostać schłodzone pod bieżącą wodą, a następnie jak najszybciej przetransportowane do weterynarza.
ZOBACZ TEŻ: Pies pozostawiony w upale na balkonie, bez wody i picia. Spędził tak co najmniej dwa dni
Źródło: BC SPCA TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: ChameleonsEye / Shutterstock.com