Dlaczego 21 marca nosimy dwie różne kolorowe skarpetki?

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl
Kolorowe skarpetki - symbol Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa
Kolorowe skarpetki - symbol Światowego Dnia Osób z Zespołem DownaTVN24
wideo 2/6
TVN24Kolorowe skarpetki - symbol Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa

21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Jego symbolem są skarpetki nie do pary nawiązujące do niedopasowania, z jakim zmagają się osoby z zespołem Downa.

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

"Droga życia". OBEJRZYJ MATERIAŁ TVN24 GO

21 marca - Dzień Kolorowej Skarpetki. Skąd taka data?

Data 21 marca nie jest przypadkowa - nawiązuje bowiem do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów u osób z zespołem Downa. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki nie do pary. Jak przypomina na swojej stronie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nawiązują do "niedopasowania genotypowego, ale i społecznego, z jakim borykają się osoby zmagające się z zespołem Downa".

Celem święta jest zwrócenie uwagi na osoby zmagające się z tą wadą genetyczną i ich potrzeby, zwiększanie świadomości społecznej na temat zespołu Downa i promowanie praw tych osób, aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, a także integrowanie się z nimi.

Autor:pb//am

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Vilma.K/Shutterstock.

Pozostałe wiadomości