Grzegorz Braun przy użyciu gaśnicy zgasił świece chanukowe w Sejmie. Zostały zapalone w ramach obchodów ważnego żydowskiego święta. "Chanuka to święto światła, które symbolizuje wolność oraz zwycięstwo dobra i mądrości" - wyjaśniał rabin Szalom Dov Ber Stambler przed rozpoczęciem tegorocznych obchodów. Co warto wiedzieć o święcie Chanuki?
We wtorek podczas obchodzonego w Sejmie żydowskiego święta Chanuki poseł Konfederacji Grzegorz Braun zabrał z korytarza gaśnicę proszkową, a następnie zgasił zapalone w holu głównym przy Wiejskiej świece chanukowe. W Sejmie obecny był rabin Szalom Dow Ber Stambler, przewodniczący Chabad-Lubawicz w Polsce, największej grupy chasydzkiej na świecie. Na antenie TVN24 wyjaśnił symbolikę świec. - Symbolizują dla każdego Żyda i każdego obywatela świata tolerancję, wolność religijną, wolność tożsamości. Nikt nie będzie dyktował nikomu, jak on powinien żyć - mówił.
Chanuka - ośmiodniowe święto
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin wskazuje na swojej stronie, że zapalanie świateł w dziewięcioramiennym świeczniku zwanym chanukiją lub menorą chanukową jest "najważniejszym elementem obchodów Chanuki". Chanuka, czyli Święto Świateł, w języku hebrajskim znaczy "poświęcenie", w związku z tym święto Chanuki to święto Poświęcenia (Odnowienia). Odnosi się ono bezpośrednio do ponownego poświęcenia odzyskanej świątyni w Jerozolimie.
Chanuka to doroczne żydowskie święto, które trwa osiem dni. Zgodnie z kalendarzem żydowskim rozpoczyna się ono 25 dnia miesiąca kislew (przypada na listopad - grudzień) a kończy - 2 dnia tewet (grudzień - styczeń). W kalendarzu gregoriańskim, w tym roku Chanuka rozpoczęła się 7 grudnia, a zakończy 14 grudnia.
Chanuka - co upamiętnia
Święto Chanuki upamiętnia dzieje zapisane w I i II Księdze Machabejskiej, która mówi o wojnie wyzwoleńczej w 164 r. p.n.e. Powstańcy Judy Machabeusza pokonali wojska hellenistycznej dynastii Seleucydów i oczyścili Świątynię Jerozolimską z pogańskich bóstw. Zgodnie z żydowską tradycją miał wówczas miejsce cud (aram. pirsuma danisa). Machabeuszom do wznowienia w Świątyni rytuału zapalania menory posłużyło małe naczynie z oliwą wystarczającą na jeden dzień. Tymczasem menora paliła się przez osiem dni, czyli dokładnie tyle, ile potrzeba było na wytłoczenie nowej, poświęconej oliwy.
Światło oliwnych lampek menory miało stanowić znak boskiej obecności w Świątyni Jerozolimskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia wyznawcy judaizmu zapalają świece przez osiem kolejnych dni, wypowiadając przy tym świąteczne błogosławieństwo oraz odśpiewując chanukowy hymn "Maoz Cur".
Zwyczaje związane ze świętem Chanuki
W czasie Chanuki najmłodsi członkowie rodziny otrzymują paczki ze smakołykami oraz prezentami, do których zgodnie z żydowską tradycją dołącza się drobne monety. Popularne są również gry, zwłaszcza zabawa w czworoboczny bączek. Na jego ściankach znajdują się cztery hebrajskie litery: nun, gimel, he, szin. Każda z nich symbolizuje wygraną lub przegraną w grze, a jednocześnie jest początkiem słowa. Kręcąc bączkiem losowo wygrywamy lub przegrywamy słodkości, a jednocześnie układamy zdanie "wielki cud stał się tam" (hebr. nes gadol haja szam). Na pamiątkę cudu smaży się na oleju: placki ziemniaczane zwane "latkes", pączki czy placuszki z jabłkami.
"Chanuka to święto światła, które symbolizuje wolność oraz zwycięstwo dobra i mądrości. Od lat obchodzimy je w Polsce ponad podziałami, zapraszając do wspólnego świętowania Żydów i Polaków. W tym roku, zapalając chanukowe świece, szczególnie pamiętamy o wszystkich, którzy teraz przechodzą ciężkie chwile w Izraelu" - powiedział Rabin Szalom Dov Ber Stambler, cytowany w komunikacie wspólnoty przed rozpoczęciem tegorocznego święta Chanuki. "Świece, które zapalamy w tym roku, są symbolem pokoju, wiary i nadziei" - dodał.
Źródło: PAP, tvn24.pl