Co oznacza Chanuka? "Symbolizuje wolność oraz zwycięstwo dobra i mądrości" 

SZALOM BER STAMBLER 2
Szalom Dow Ber Stambler: Zapalanie świec chanukowych odbywa się wszędzie. Tego nikt nie zmieni
Źródło: TVN24

Grzegorz Braun przy użyciu gaśnicy zgasił świece chanukowe w Sejmie. Zostały zapalone w ramach obchodów ważnego żydowskiego święta. "Chanuka to święto światła, które symbolizuje wolność oraz zwycięstwo dobra i mądrości" - wyjaśniał rabin Szalom Dov Ber Stambler przed rozpoczęciem tegorocznych obchodów. Co warto wiedzieć o święcie Chanuki?

We wtorek podczas obchodzonego w Sejmie żydowskiego święta Chanuki poseł Konfederacji Grzegorz Braun zabrał z korytarza gaśnicę proszkową, a następnie zgasił zapalone w holu głównym przy Wiejskiej świece chanukowe. W Sejmie obecny był rabin Szalom Dow Ber Stambler, przewodniczący Chabad-Lubawicz w Polsce, największej grupy chasydzkiej na świecie. Na antenie TVN24 wyjaśnił symbolikę świec. - Symbolizują dla każdego Żyda i każdego obywatela świata tolerancję, wolność religijną, wolność tożsamości. Nikt nie będzie dyktował nikomu, jak on powinien żyć - mówił.

Chanuka - ośmiodniowe święto

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin wskazuje na swojej stronie, że zapalanie świateł w dziewięcioramiennym świeczniku zwanym chanukiją lub menorą chanukową jest "najważniejszym elementem obchodów Chanuki". Chanuka, czyli Święto Świateł, w języku hebrajskim znaczy "poświęcenie", w związku z tym święto Chanuki to święto Poświęcenia (Odnowienia). Odnosi się ono bezpośrednio do ponownego poświęcenia odzyskanej świątyni w Jerozolimie.

Chanuka to doroczne żydowskie święto, które trwa osiem dni. Zgodnie z kalendarzem żydowskim rozpoczyna się ono 25 dnia miesiąca kislew (przypada na listopad - grudzień) a kończy - 2 dnia tewet (grudzień - styczeń). W kalendarzu gregoriańskim, w tym roku Chanuka rozpoczęła się 7 grudnia, a zakończy 14 grudnia.

ZOBACZ TEŻ: "Nie ma miejsca na antysemityzm w polskim Sejmie"

Chanuka - co upamiętnia

Święto Chanuki upamiętnia dzieje zapisane w I i II Księdze Machabejskiej, która mówi o wojnie wyzwoleńczej w 164 r. p.n.e. Powstańcy Judy Machabeusza pokonali wojska hellenistycznej dynastii Seleucydów i oczyścili Świątynię Jerozolimską z pogańskich bóstw. Zgodnie z żydowską tradycją miał wówczas miejsce cud (aram. pirsuma danisa). Machabeuszom do wznowienia w Świątyni rytuału zapalania menory posłużyło małe naczynie z oliwą wystarczającą na jeden dzień. Tymczasem menora paliła się przez osiem dni, czyli dokładnie tyle, ile potrzeba było na wytłoczenie nowej, poświęconej oliwy.

Jerozolima
Jerozolima
Źródło: Shutterstock

Światło oliwnych lampek menory miało stanowić znak boskiej obecności w Świątyni Jerozolimskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia wyznawcy judaizmu zapalają świece przez osiem kolejnych dni, wypowiadając przy tym świąteczne błogosławieństwo oraz odśpiewując chanukowy hymn "Maoz Cur".

ZOBACZ TEŻ: Sławomir Mentzen o Grzegorzu Braunie. "Klub wnioskowane kary nałożył"

Zwyczaje związane ze świętem Chanuki

W czasie Chanuki najmłodsi członkowie rodziny otrzymują paczki ze smakołykami oraz prezentami, do których zgodnie z żydowską tradycją dołącza się drobne monety. Popularne są również gry, zwłaszcza zabawa w czworoboczny bączek. Na jego ściankach znajdują się cztery hebrajskie litery: nun, gimel, he, szin. Każda z nich symbolizuje wygraną lub przegraną w grze, a jednocześnie jest początkiem słowa. Kręcąc bączkiem losowo wygrywamy lub przegrywamy słodkości, a jednocześnie układamy zdanie "wielki cud stał się tam" (hebr. nes gadol haja szam). Na pamiątkę cudu smaży się na oleju: placki ziemniaczane zwane "latkes", pączki czy placuszki z jabłkami.

"Chanuka to święto światła, które symbolizuje wolność oraz zwycięstwo dobra i mądrości. Od lat obchodzimy je w Polsce ponad podziałami, zapraszając do wspólnego świętowania Żydów i Polaków. W tym roku, zapalając chanukowe świece, szczególnie pamiętamy o wszystkich, którzy teraz przechodzą ciężkie chwile w Izraelu" - powiedział Rabin Szalom Dov Ber Stambler, cytowany w komunikacie wspólnoty przed rozpoczęciem tegorocznego święta Chanuki. "Świece, które zapalamy w tym roku, są symbolem pokoju, wiary i nadziei" - dodał.

Marian Turski o skandalicznym zachowaniu Grzegorza Brauna w Sejmie
Źródło: TVN24

ZOBACZ TEŻ: "To jest wydarzenie, na które brakuje dobrych słów w języku ludzi cywilizowanych"

Czytaj także: