Naukowcy stworzyli "supermysz" - zwierzę odporne na raka i żyjące prawie dwa razy dłużej, niż normalni przedstawiciele gatunku. Gdyby pracowali nad "superczłowiekiem" żyłby on 120 lat!
Na początku badacze zmodyfikowali geny myszy powodując, że stała się ona odporna na nowotwory. Gdy już tego dokonali, genetycznie zwiększyli ilość białka - telomerazy - w organizmie zwierzęcia, które spowalnia "starzenie się" komórek.
Rezultatem jest mysz starzejąca się o 40 proc. wolniej niż myszy niezmodyfikowane.
Jeśli by przełożyć wyniki badania na ludzi, oznaczało by to osiągnięcie wieku 120 lat i opóźnienie rozpoczęcia starzenia się. Maria A. Blasco, Narodowe Centrum Badań nad Nowotworami w Hiszpanii (CNIO)
"Enzym młodości"
Telomeraza-enzym rybonukleoproteinowy jest (w ogromnym uproszczeniu) białkiem związanym z procesem starzenia się komórek. Każdy chromosom w komórce zakończony jest tzw. telomerem. Gdy komórka się dzieli, telomery się skracają aż do momentu, gdy nie jest to możliwe i komórka umiera.
Mysz otrzymała dodatkową telomerazę, w ten sposób dobudowano odcinek nici DNA, pomagając komórkom regenerować się.
Niestety, wraz ze wzrostem ilości enzymu, laboratoryjne myszy stawały się bardziej podatne na nowotwory (u chorych na raka poziom telomerazy jest podwyższony). Dlatego zanim zaaplikowano zwierzętom białko, uodporniono je na raka. Eksperyment został opublikowany w czasopiśmie Cell.
Nowa mysz
Myszy "stworzone" przez badaczy miały lepsze mięśnie mimo zaawansowanego wieku, zdrowszą skórę i mniej problemów z trawieniem pożywienia. - Podnosząc jednocześnie ilość telomerazy i odporność na nowotwory, byliśmy w stanie przedłużyć życie myszy o 40 procent - powiedziała Maria A. Blasco z hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań nad Nowotworami (CNIO), która prowadziła badanie wraz z zespołem z Uniwersytetu w Walencji. - Te myszy żyły tyle, ile najstarsi przedstawiciele tego gatunku.
Blasco wierzy, że odkrycie może być szczególnie interesujące dla przemysłu kosmetycznego.
Badania trwają
"Supermysz" z Hiszpanii nie jest jednak pierwszym tego typu dokonaniem. W 2007 roku naukowcy z Uniwersytetu w Kentucky (USA) ogłosili stworzenie myszy odpornej na najbardziej złośliwe typy nowotworów (za pomocą genu "Par-4"). Stwierdzili wtedy, że istnieje szansa na przełom w leczeniu nowotworów za pomocą zmodyfikowanego genetycznie szpiku kostnego.
Pierwszą uodpornioną na raka mysz stworzono już pod koniec XX wieku.
Źródło: telegraph.co.uk, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum