Rząd Słowacji wprowadził w poniedziałek czasowy zakaz importu ukraińskiego zboża. Ministerstwo rolnictwa oświadczyło, że wyczerpało już wszystkie prawne możliwości kontroli napływu zboża z Ukrainy przy jednoczesnym zachowaniu tak zwanych korytarzy solidarności.
Terminu zakończenia zakazu jeszcze nie podano. Jednocześnie poinformowano, że o problemie dyskutuje zwołana przez premiera Eduarda Hegera grupa międzyresortowa.
Wcześniej był zakaz wprowadzania na rynek
Wcześniej, w czwartek słowackie ministerstwo rolnictwa zakazało wprowadzania na rynek pochodzącego z Ukrainy zboża i wyprodukowanej z niego mąki. Jednocześnie nie wprowadzono wówczas zakazu importu ukraińskiego zboża. Decyzja była reakcją na stwierdzenie w zbożu z Ukrainy groźnego dla zdrowia stężenia pestycydów.
O przekroczonych normach stężenia pozostałości pestycydów w transporcie 1500 ton zboża pochodzącego z Ukrainy minister rolnictwa Słowacji Samuel Vlczan informował w środę. Laboratoryjna analiza ustaliła, że stężenie jest groźne dla zdrowia. W konsekwencji resort uznał, że całe znajdujące się w magazynach na terenie Słowacji zboże i powstałe z niego przetwory nie mogą być wprowadzane na rynek.
Zboże z Ukrainy. Zakaz wprowadziły Polska i Węgry
W sobotę, 15 kwietnia 2023 r., weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy do Polski produktów rolnych. Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca br. określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski - m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw.
Także w sobotę minister rolnictwa Węgier poinformował, że po decyzji Polski również Węgry tymczasowo zablokowały import ukraińskiego zboża, nasion roślin oleistych i niektórych innych produktów rolnych, aby chronić swój rynek wewnętrzny. Ograniczenie ma potrwać do 30 czerwca.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock