Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w środę szereg sankcji, zarzutów i innych działań w reakcji na rosyjskie próby ingerencji w tegoroczne wybory w USA. Resort sprawiedliwości zajął 32 domeny internetowe używane do rozsiewania dezinformacji, zarzuty postawiono dwojgu pracowników kanału RT (do 2009 roku funkcjonował jako Russia Today), a na 10 kolejnych osób nałożono sankcje.
Jak powiedział podczas konferencji prasowej prokurator generalny Merrick Garland, amerykańskie organy ścigania odkryły i zakłóciły szeroko zakrojoną kampanię wpływu na wybory m.in. za pomocą potajemnego płacenia amerykańskim influencerom i komentatorom za rozpowszechnianie rosyjskiej propagandy. Prokuratura postawiła w tej sprawie zarzuty dwojgu pracownikom RT: Konstantinowi Kałasznikowowi i Jelenie Afanasjewej.
Wpływ Rosjan na amerykańskie wybory
Używając fałszywych nazwisk, Rosjanie zapłacili łącznie 10 milionów dolarów niewymienionej z nazwy firmie zarejestrowanej w Tennessee, by ta publikowała treści tworzone przez RT i zgodne z narracją promowaną przez Rosję i by płaciła amerykańskim influencerom, aby rozpowszechniali te treści. Według Garlanda, komentatorzy ci nie wiedzieli, że otrzymywane przez nich pieniądze pochodzą od rosyjskich władz. Garland cytował też odkryte wewnętrzne dokumenty RT, w których szefowa kanału Margarita Simonjan przyznała, że jej celem jest stworzenie "całego imperium tajnych projektów mających na celu kształtowanie opinii publicznej na Zachodzie". - Wiemy teraz, że RT, dawniej znana jako Russia Today, wyszła poza bycie po prostu organizacją medialną. RT zawarła umowę z prywatną firmą, aby zapłacić nieświadomym Amerykanom miliony dolarów za rozpowszechnianie narracji Kremla, aby wpłynąć na wybory w USA i podważyć demokrację. Co więcej, kierownictwo RT ma bezpośrednią, świadomą wiedzę o tym przedsięwzięciu - podsumował sekretarz stanu USA Antony Blinken. Jego resort oficjalnie uznał RT i inne państwowe rosyjskie media, w tym RIA Nowosti, Sputnik i Ruptly, za "zagraniczne misje", co oznacza, że będą musiały one ujawnić Departamentowi Stanu cały zatrudniany przez siebie personel w USA i cały posiadany majątek. Dodatkowo resort oferuje do 10 milionów dolarów nagrody za informacje na temat rosyjskiej ingerencji w wybory, w tym o działalności rosyjskich hakerów w tym obszarze.
Operacja Doppelganger
Garland ogłosił ponadto, że jego resort zajął też 32 domeny internetowe używane przez Rosję do rozsiewania dezinformacji w internecie w ramach znanej już wcześniej operacji Doppelganger. Operacja ta po raz pierwszy została zidentyfikowana we Francji w 2022 r., lecz jej celem było wiele krajów, w tym także USA. Dwie rosyjskie organizacje: Social Design Agency i Dialog, działając na zlecenie Kremla, wykorzystywały m.in. AI i deep faki, media społecznościowe i portale podszywające się pod znane publikacje lub strony wyglądające na rzeczywiste media, by promować fałszywe i zmanipulowane informacje mające zniechęcić zachodnie społeczeństwa do wsparcia Ukrainy, a także by wpłynąć na amerykańskie wybory. Resort skarbu (finansów) USA nałożył tymczasem sankcje na 10 osób i dwa podmioty zaangażowane w te działania, w tym szefową RT Margaritę Simonjan. Osoby i firmy związane z Doppelgangerem zostały objęte sankcjami już w marcu br. Garland przypomniał w środę, że Rosja nie jest jedynym państwem starającym się ingerować w zbliżające się wybory. Wcześniej amerykańskie służby ujawniły podobne działania Iranu, w tym włamanie się do skrzynek e-mail pracowników sztabu wyborczego Donalda Trumpa. Swoją sieć fałszywych kont w mediach społecznościowych prowadzą też Chiny.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL