Rosja spotka się w sądzie z Ukrainą. "USA odmówiły gwarancji"

Ze świata


Resort finansów Rosji poinformował w sobotę, że rząd Stanów Zjednoczonych oficjalnie odmówił w tym tygodniu Moskwie udzielenia gwarancji na wierzytelności Ukrainy. Chodzi o obligacje wartości 3 mld USD, których termin zapadalności przypada 20 grudnia.

Rosyjskie ministerstwo finansów wydało oświadczenie, w którym przypomniano, że "mimo braku oficjalnego wniosku Ukrainy do rządu Federacji Rosyjskiej w sprawie restrukturyzacji długu wysokości 3 mld dolarów, Rosja sama wystąpiła z propozycją rozłożenia spłaty ukraińskiego długu na trzy lata (2016-2018) z gwarancjami USA, UE lub któregoś z najlepszych międzynarodowych instytutów finansowych".

Ministerstwo dodało, że rosyjska propozycja "była nawet lepsza niż to, o co zwracał się Międzynarodowy Fundusz Walutowy".

Czas na sąd

W oświadczeniu podkreślono, że wobec odmowy USA udzielenia gwarancji Rosji pozostaje jedynie podanie Ukrainy do sądu, jeśli do 20 grudnia nie zrealizuje ona swoich zobowiązań w pełnym zakresie, co będzie oznaczało jej niewypłacalność.

W sierpniu Kijów zawarł porozumienie z grupą największych wierzycieli w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Operacja ta ma zmniejszyć dług Ukrainy do 15,5 mld dolarów. Ustalono, że z należności głównej odpisane zostanie 20 procent, czyli około 3,6 mld USD, a zapadalność reszty długów zostanie przełożona na 2019 rok. Reuters pisze, że strona ukraińska włączyła do tego porozumienia posiadane przez Rosję obligacje zapadające 20 grudnia.

W ramach zatwierdzonego w marcu 2015 roku czteroletniego programu rozszerzonego finansowania Ukraina otrzyma pomoc MFW w wysokości 17,5 mld dolarów. Warunkiem jest porozumienie Kijowa z wierzycielami o zmniejszeniu zadłużenia. Zgodnie z własnymi przepisami MFW nie ma prawa przyznawać kredytów krajom, które zalegają ze spłatami pożyczek bądź uznane zostały za niewypłacalne.

Ukraińskie obligacje warte 3 mld USD Rosja kupiła w grudniu 2013 roku, tj. jeszcze przed odsunięciem od władzy poprzedniego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, co nastąpiło w lutym 2014 roku.

Autor: gry / Źródło: PAP