Inflacja w Unii Europejskiej we wrze艣niu 2023 roku spad艂a do 4,9 procent rok do roku wobec 5,9 procent w sierpniu - wynika z najnowszych danych unijnego urz臋du statystycznego Eurostat. W Holandii mieli艣my do czynienia z deflacj膮. W臋gry maj膮 za艣 najwy偶sz膮 inflacj臋 w ca艂ej Unii Europejskiej. To jedyny kraj z dwucyfrowym wzrostem cen.
Eurostat poda艂 w 艣rod臋 偶e inflacja w strefie euro wynios艂a we wrze艣niu 4,3 proc., licz膮c rok do roku, podczas gdy w sierpniu by艂o to 5,2 proc. Dla por贸wnania przed rokiem ten wska藕nik by艂 na poziomie 9,9 proc. W przypadku ca艂ej Unii Europejskiej tempo wzrostu cen w minionym miesi膮cu spad艂o do 4,9 proc. rok do roku, z 5,9 proc. w sierpniu. We wrze艣niu 2022 roku inflacja w UE wynosi艂a 10,9 proc.
Urz膮d poda艂, 偶e w por贸wnaniu z sierpniem br. tempo wzrostu cen we wrze艣niu 2023 roku spad艂o w 21 krajach cz艂onkowskich. W przypadku pi臋ciu kraj贸w mieli艣my do czynienia z przyspieszeniem, a w jednym inflacja utrzyma艂a si臋 na tym samym poziomie.
Inflacja w聽Unii Europejskiej - wrzesie艅 2023
Eurostat opublikowa艂 zharmonizowane wska藕niki cen konsumpcyjnych (HICP) w poszczeg贸lnych krajach. Z danych wynika, 偶e w minionym miesi膮cu w Holandii mieli艣my do czynienia z deflacj膮. Ceny w tym kraju spad艂y o 0,3 proc. rok do roku. Ponadto niskie wska藕niki inflacji odnotowano w Danii (0,6 proc.) i Belgii (0,7 proc.).
Na drugim biegunie znalaz艂y si臋 W臋gry, kt贸re od listopada 2022 roku pozostaj膮 liderem niechlubnego zestawienia. We wrze艣niu nad Balatonem inflacja wynios艂a 12,2 proc. rok do roku. To jedyny kraj w UE z dwucyfrow膮 inflacj膮. Na podium znalaz艂y si臋 te偶 Rumunia - wzrost cen o 9,2 proc. oraz S艂owacja - 9,0 proc.
Tu偶 za podium, na czwartym miejscu, sklasyfikowano Czechy. Wed艂ug Eurostatu inflacja w minionym miesi膮cu u naszych s膮siad贸w wynios艂a 8,3 proc. Pierwsz膮 pi膮tk臋 zestawienia uzupe艂ni艂a Polska. Unijny urz膮d poda艂, 偶e inflacja w naszym kraju we wrze艣niu br. wynosi艂a 7,7 proc. rok do roku.
Wska藕nik HICP
Wska藕nik HICP to zharmonizowany wska藕nik cen konsumpcyjnych, obliczany wed艂ug ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstaw膮 do oceny stabilizacji cen.
Dane do inflacji HICP pochodz膮 z wydatk贸w bud偶et贸w gospodarstw domowych oraz z rachunk贸w narodowych, a do CPI (wska藕nik cen towar贸w i us艂ug konsumpcyjnych) tylko z wydatk贸w bud偶et贸w domowych.
Z danych G艂贸wnego Urz臋du Statystycznego wynika, 偶e wska藕nik cen towar贸w i us艂ug konsumpcyjnych we wrze艣niu 2023 roku wyni贸s艂 8,2 proc. w uj臋ciu rocznym.
殴r贸d艂o:聽TVN24 Biznes
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽A great shot of/Shutterstock