UE pokazuje siłę wobec Gazpromu. "Bez obaw o odwet ze strony monopolisty"

"Zmiany, które dokonały się na rynku gazu, w tym spadek cen tego surowca pozwolił UE na pokazanie siły wobec Gazpromu bez obaw o odwet z jego strony"gazprom-neft.com

Zmiany, które dokonały się na rynku gazu, w tym spadek cen tego surowca pozwolił UE na pokazanie siły wobec Gazpromu bez obaw o odwet z jego strony - uważa analityk think tanku Bruegel Georg Zachmann. Jego zdaniem zarzuty Komisji Europejskiej wobec koncernu nie są polityczne.

- Czas, w jakim pojawiają się zarzuty wobec Gazpromu jest bardzo trudny. Z jednej strony jest on bardzo dobry, ale z drugiej bardzo zły. Jest dobry, bo rozwój sytuacji na rynku gazu pozwala UE na zajęcie bardziej zdecydowanej pozycji (...). Z drugiej jest to zły czas ze względu na sytuację geopolityczną - powiedział Zachmann, który jest ekspertem ds. energetycznych w prestiżowym brukselskim think tanku.

"Nieprzewidywalny rynek"?

Jego zdaniem dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. konkurencji dużo łatwiej było podjąć zdecydowane kroki, bez obawy o odwet ze strony Gazpromu, ponieważ mamy bardzo dużo taniego gazu na rynku, a ceny surowca są niskie. Zachmann dodał jednocześnie, że działania UE mogą być zinterpretowane jako część większej gry, która może mieć konsekwencje poza sektorem gazowym. Ekspert uważa, że komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager słusznie podkreślała, że jej decyzja dotyczy firmy Gazprom i nie jest umotywowana politycznie. - Pytanie, czy ta wiadomość będzie usłyszana w Rosji - zastanawia się analityk. Przyznał przy tym, że zawsze jest jakiś polityczny wymiar w sprawach dotyczących konkurencyjności. - Na końcu mamy taką sytuację, że gaz jest tanio produkowany w Rosji i drogo sprzedawany w Europie i na tym biznesie można zarobić bardzo dużo pieniędzy. Pytanie, które było i jest aktualne, sprowadza się do tego, jak te pieniądze są podzielone: czy wszystko idzie do Rosjan, krajów tranzytowych czy zachodnich - podkreślił Zachmann. Jak zauważył, po zmianach na globalnym rynku gazu równowaga energetyczna między Rosją a UE również się zmieniła. - To pozwala teraz stronie europejskiej na pokazywanie siły. Moim zdaniem w długiej perspektywie to jest dobre zarówno dla Gazpromu, jak i dla Rosji, ponieważ w ostatnich latach obserwujemy zmniejszanie się konsumpcji ze względu na wysokie ceny gazu. Jeśli wszystkie firmy zależne od wysokich cen energii przeniosą się do USA, gdzie gaz jest tańszy, nie będzie to dobre ani dla Rosji, ani dla UE - wskazał ekspert. - Jeśli europejski rynek gazu będzie kompletnie nieprzewidywalny, ze względu na wpływ na niego decyzji politycznych, to również nie będzie dobre dla Gazpromu - dodał.

Zarzuty KE

Zachmann przypomniał o odbywających się lub mających się odbyć negocjacjach gazowych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Rozmowy z Gazpromem prowadzi obecnie m.in. PGNiG. - Nie jest wykluczone, że ceny gazu będą obniżane w negocjacjach (...), ale będzie to wynikało z tego, jaka jest sytuacja na rynku - zaznaczył ekspert. Zwrócił też uwagę na toczące się trójstronne rozmowy gazowe między Rosją i Ukrainą z udziałem KE. - Z perspektywy rosyjskiej jest pewne, że te dwa przypadki są połączone, z perspektywy Brukseli to są dwa kompletnie różne procesy - zaznaczył. W jego ocenie Kreml może teraz inaczej patrzeć na ukraiński rynek gazu. Komisja Europejska zarzuciła w środę rosyjskiej spółce, że niektóre z jej praktyk biznesowych na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej są nadużywaniem dominującej pozycji i naruszają prawo konkurencji. Na podstawie swojego dochodzenia KE wstępnie stwierdziła, że Gazprom łamie unijne przepisy antymonopolowe, m.in. poprzez utrudnianie swoim klientom reeksportu gazu.

Bruksela stawia zarzuty Gazpromowi. "Nadużywał pozycji na rynku"
Bruksela stawia zarzuty Gazpromowi. "Nadużywał pozycji na rynku"TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gazprom-neft.com

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP