Unia Europejska (UE) przyjęła pakiet unijnych sankcji na Rosję, w skład którego wchodzi między innymi zakaz importu gazu LPG. Jak zwraca uwagę Forum Energii (FE), Polska jest największym importerem rosyjskiego LPG w UE, choć "w ostatnich miesiącach stopniowo ograniczaliśmy import".
"W nowym pakiecie sankcji na Rosję, UE zakazuje sprowadzania #LPG z tego kraju. Polska jest tu największym importerem. W ostatnich miesiącach stopniowo ograniczaliśmy import, od teraz mamy jeszcze 12 miesięcy na znalezienie innych kierunków dostaw" - napisało Forum Energii w mediach społecznościowych.
Zakaz importu LPG z Rosji
Dodało, że "w skali całej Unii Europejskiej, wartość importu rosyjskiego LPG wyniosła 1,1 mld euro w 2022". Polska w 2022 roku była największym importerem LPG z Rosji w całej Unii Europejskiej, przy czym nad Wisłę sprowadzono surowiec o wartości ok. 710 mln euro. Kolejne miejsca na liście pod względem importu rosyjskiego do UE zajęły Łotwa (112 mln euro) i Bułgaria (91 mln euro).
W naszym kraju zarejestrowanych było około 3 miliony aut z instalacją na gaz płynny.
Jak wskazało FE w 2022 roku Polska sprowadziła 1161 tys. ton LPG z Rosji. Drugim najpopularniejszym kierunkiem były Niemcy, z których nad Wisłę trafiło 746 tys. ton.
Nowy pakiet sankcji
Rada UE przyjęła w poniedziałek nowy pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych wymierzonych w Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę.
Sankcje przewidują nowy zakaz przywozu gazu płynnego (LPG) mający wpływ na import o rocznej wartości ponad 1 mld euro, "z zachowaniem zasady praw nabytych w odniesieniu do istniejących umów na okres maksymalnie 12 miesięcy".
Austria była ostatnim krajem, który formalnie wyraził zgodę na nowy pakiet sankcji wobec Rosji. Stało się to po usunięciu przez Ukrainę banku Raiffeisen z listy tak zwanych "międzynarodowych sponsorów wojny" - poinformowała Agencja Reutera.
Uzgodniony pakiet obejmuje m.in. zakaz bezpośredniego lub pośredniego importu, zakupu lub transferu diamentów z Rosji. Dodatkowo zdecydowano o zaostrzeniu pułapu cen ropy naftowej wraz z międzynarodową koalicją G7+.
W ramach 12. pakietu sankcji dodano 29 podmiotów rosyjskich i z państw trzecich do wykazu podmiotów powiązanych z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym. Na liście znajdują podmioty zarejestrowane w Uzbekistanie i Singapurze.
Przewidziano też zamrożenie aktywów ponad 140 osób i podmiotów. Obejmuje to przedsiębiorstwa sektora wojskowego i prywatne firmy wojskowe. Zamrożenie dotyczy również podmiotów z sektora IT.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PhotoRK / Shutterstock