Grecja szykuje wielką reformę. Ale szczegóły zdradzi "niedługo"

Ze świata


Grecja do przyszłego poniedziałku zaprezentuje europejskim partnerom swoje propozycje dotyczące pakietu reform - poinformował we wtorek rzecznik greckiego rządu. Atena mają nadzieję, że w ten sposób przekonają Europę do większej pomocy finansowej - wyraził nadzieję rzecznik.

Premier Grecji Aleksis Cipras zabiegał w poniedziałek, podczas swojej pierwszej wizyty w Berlinie, o poprawę nadwerężonych ostatnio relacji z Niemcami. Cipras potwierdził fiasko wdrażanego od pięciu lat programu oszczędnościowego dla Grecji.

Bez konkretów

Zarówno kanclerz Angela Merkel, jak i premier Grecji nie podali szczegółów rozmów o kwestiach gospodarczych. Merkel zastrzegła, że gremium, w którym zapadną decyzję o dalszej pomocy dla Grecji, jest euroland. Niemcy nie są instytucją, która oceni, czy program reform jest wystarczający - podkreśliła niemiecka kanclerz.

Rzecznik greckiego rządu podkreślił w wywiadzie dla Mega TV, że pakiet reform będzie zawierał propozycje strukturalnych zmian.

We wtorek grecki premier nadal goście w Niemczech. Spotka się z przedstawicielami partii opozycyjnych - postkomunistycznej Lewicy i Zielonych.

Mocne zapowiedzi

Po dojściu do władzy w Grecji po wyborach w styczniu lewicowej Syrizy w relacjach między rządem w Atenach a Berlinem doszło do poważnych napięć. Greckie władze obarczały Niemcy odpowiedzialnością za politykę oszczędności, która - zdaniem Aten - poniosła całkowite fiasko i spowodowała pauperyzację znacznej części społeczeństwa.

Grecja, która musi spłacić swe zadłużenie wobec kredytodawców, podczas gdy jej kasa jest prawie pusta, oczekuje na przynajmniej częściowe odblokowanie ostatniej transzy międzynarodowej pomocy. 20 lutego ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące. Wypłaty są zawieszone w oczekiwaniu na wprowadzenie reform przez lewicowy rząd Ciprasa.

Autor: mn / Źródło: reuters, pap