Polskie firmy o działalności w Rosji po agresji na Ukrainę. "Nie kontynuujemy inwestycji, zredukowaliśmy asortyment"

Źródło:
TVN24 Biznes
Pogorzelski: za parę tygodni kłopoty związane z sankcjami będą jeszcze większe
Pogorzelski: za parę tygodni kłopoty związane z sankcjami będą jeszcze większeTVN24
wideo 2/3
Pogorzelski: za parę tygodni kłopoty związane z sankcjami będą jeszcze większeTVN24

Po ataku na Ukrainę część firm zdecydowała się zakończyć lub zawiesić działalność w Rosji. Wśród tych, które nadal utrzymują biznesowe relacje, są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma oraz Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Choć spółki zdecydowały o ograniczeniu aktywności na rynku rosyjskim, to nadal niektóre ich produkty trafiają do tego kraju.

"Rynek rosyjski wraz z rynkiem ukraińskim stanowił dla nas istotną część przychodów. Dziś udziały te znacząco spadły" - informuje w przesłanej nam odpowiedzi Kamila Kozińska z biura zarządu Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. Spółka jest producentem i dostawcą wyrobów oraz usług medycznych, artykułów higienicznych i kosmetycznych. Do TZMO należą marki takie jak: Bella, Dr Max, Eva oraz Seni.

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych w 2003 roku otworzyły swoje fabryki w Rosji i Ukrainie. "Był to dla nas oczywisty ruch, ponieważ byliśmy zorganizowani ze sprzedażą na tych rynkach znacznie wcześniej i bardzo chcieliśmy się rozwijać" - tłumaczy Kozińska i dodaje: "dziś jesteśmy w sytuacji, gdzie nasza ekspansja i dokonania mogą być zwrócone przeciwko nam".

Po rosyjskiej agresji - wyjaśnia przedstawicielka TZMO - zawieszona została działalność produkcyjna w Ukrainie. "Skupiliśmy się na jak najszybszej pomocy naszym pracownikom i na sprowadzeniu ich do Polski. Nie zaprzestaliśmy jednak dostarczać podstawowych środków higienicznych społeczności Ukrainy" - podkreśliła Kozińska.

Jednocześnie w Rosji Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych mają swoje spółki produkcyjne i handlowe. Fabryki mieszczą się w Jegoriewsku w centralnej części Rosji oraz na Syberii w Nowosybirsku. "Produkowane tam wyroby dostarczane były również do innych krajów, w których jesteśmy zorganizowani handlowo. Podobnie jak amerykańskie i europejskie firmy z naszej branży, znacznie ograniczyliśmy naszą aktywność na rynku rosyjskim. Nie kontynuujemy dalszych inwestycji, zredukowaliśmy nasz asortyment" - poinformowała Kamila Kozińska.

Jednocześnie polska spółka zdecydowała, by nadal dostarczać do Rosji produkty do higieny kobiecej, dziecięcej czy produkty dla osób z problemem nie trzymania moczu. "Mamy zobowiązania w stosunku do rodzin, pacjentów szpitali, podopiecznych domów pomocy społecznej na całym świecie" - tłumaczy Kamila Kozińska.

"Zrezygnowaliśmy z produktów, które mają charakter lajfstajlowy"

Na rynku rosyjskim pozostaje obecna również spółka Zakłady Farmaceutyczne Polpharma. To czołowy polski producent leków i jedna z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej produkty trafiają do kilkudziesięciu krajów na świecie, w tym Rosji i Ukrainy.

Naukowcy z Yale umieścili firmę Polpharma na liście 33 firm, które - według stanu na wtorek 22 marca - "sprzeciwiają się żądaniom wycofania się lub ograniczenia działalności" w Rosji. Jako powód umieszczenia w wykazie wskazano inwestycję w dużą rosyjską firmę farmaceutyczną Akrikhin. To spółka, która według strony Web Archive, jeszcze w połowie stycznia br. widniała na stronie ZF Polpharma jako partner strategiczny. Obecnie takiej wzmianki na stronie już nie ma.

"Usunięcie informacji ze strony www.polpharma.pl było dostosowaniem treści strony do zmienionego stanu właścicielskiego i organizacyjnego" - tłumaczy w odpowiedzi na nasze pytania Magdalena Rzeszotalska, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w spółce Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

Jak dodaje, jest to wynik przejęcia spółki Akrikhin przez Polpharma Group B.V., czyli zarejestrowaną w Holandii spółkę, która jest także jedynym akcjonariuszem Zakładów Farmaceutycznych Polpharma S.A. To Polpharma Group B.V. najprawdopodobniej została wskazana na liście opublikowanej przez naukowców z Yale.

Magdalena Rzeszotalska informuje, że "firma Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. nie prowadzi działalności operacyjnej w Rosji, nie jest zaangażowana kapitałowo i nie zatrudnia żadnych pracowników w Rosji". Nadal sprzedaje na ten rynek niektóre produkty.

Zgodnie z przekazanymi nam informacjami produkcja na rynek rosyjski obejmuje w tej chwili wyłącznie produkty pediatryczne, produkty stosowane w stanach nagłych lub w terapii chorób przewlekłych. "Zrezygnowaliśmy natomiast z produktów, które mają charakter lajfstajlowy i tylko poprawiają jakość życia. Takie działanie jest zgodne z zakresem międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Federację Rosyjską, gdyż te nie obejmują dostaw leków" - wskazała Rzeszotalska.

Jak podkreśliła, Polpharma nie importuje ponadto żadnych leków, substancji czynnych lub innych surowców do produkcji z terytorium Federacji Rosyjskiej, a także Białorusi.

Pomoc dla Ukrainy

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma poinformowały ponadto, że kontynuują działania pomocowe dla mieszkańców Ukrainy. "Przede wszystkim, koncentrujemy nasze wysiłki na zapewnieniu bezpieczeństwa naszym pracownikom w Ukrainie, pomagając im i ich bliskim w relokacji do Polski oraz zapewniając potrzebne wsparcie w kraju" - wyjaśniła Magdalena Rzeszotalska.

Spółka - jak czytamy w przesłanej nam odpowiedzi - "przekazała darowiznę w postaci ponad 350 tysięcy opakowań leków ratujących życie o łącznej wartości prawie 6 mln zł, w tym antybiotyków oraz leków stosowanych w medycynie ratunkowej, których najbardziej brakuje w szpitalach w Ukrainie". ZF Polpharma współpracują w tej sprawie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Spółka przekazała, że przygotowuje kolejną partię leków, która zostanie przekazana pacjentom w Ukrainie.

Z kolei zarząd Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych poinformował, że podjął decyzję o wsparciu humanitarnym w postaci darowizny pieniężnej w kwocie 1 mln złotych. Wsparcie przekazano poprzez Polski Czerwony Krzyż.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rząd poprze obywatelski projekt w sprawie renty wdowiej - przekazali podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk i ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Renta wdowia. Jest stanowisko rządu

Renta wdowia. Jest stanowisko rządu

Źródło:
PAP

Atak hakerski od poniedziałku wieczorem utrudnia działanie lotniska w Splicie na południu Chorwacji. Cyberprzestępcy zażądali okupu za przywrócenie do niego dostępu - podały władze portu lotniczego, przy czym odrzuciły możliwość negocjacji oraz przekazania pieniędzy.

Kłopoty podróżnych po ataku hakerskim na chorwackie lotnisko. Pojawiło się żądanie

Kłopoty podróżnych po ataku hakerskim na chorwackie lotnisko. Pojawiło się żądanie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 4,9 procenta wobec 5 procent miesiąc wcześniej - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Jednak mogą niepokoić dane dotyczące zgłoszonej liczby zwolnień grupowych.

Rekordowo niskie bezrobocie w czerwcu

Rekordowo niskie bezrobocie w czerwcu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do sprzedaży wprowadzono pierwszą w historii niewidomą Barbie. Producent chce w ten sposób uczynić swoje portfolio bardziej inkluzywnym. By nadać lalce odpowiedni wygląd i zainteresować nią dzieci z niepełnosprawnością wzroku, w proces powstania lalki zaangażowano organizację American Foundation for the Blind. 

Pierwsza niewidoma Barbie. "Jest czymś znacznie więcej niż tylko lalką"

Pierwsza niewidoma Barbie. "Jest czymś znacznie więcej niż tylko lalką"

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

Udział w konkursie na Facebooku i przekazanie swoich danych osobowych oraz informacji o karcie płatniczej może skończyć się wyjątkowo boleśnie. Eksperci z firmy CyberRescue ostrzegają przed coraz częstszym oszustwem "na Snoop Dogga", czy na inne znane osoby, które mają zachęcić do wzięcia udziału w rzekomym konkursie. "Wcale nie czeka nas nagroda, a przykra niespodzianka" - wyjaśniają.

"Znany raper napisał do Ciebie na Messengerze?" Oszustwo na legendę hip-hopu

"Znany raper napisał do Ciebie na Messengerze?" Oszustwo na legendę hip-hopu

Źródło:
tvn24.pl

Tesla od przyszłego roku zacznie produkować i wykorzystywać roboty humanoidalne - podał portal stacji BBC. Elon Musk, szef Tesli, przekazał na platformie X, że roboty będą w pierwszej kolejności używane przez Teslę, która zacznie je sprzedawać w 2026 roku.

Roboty do "niebezpiecznych zadań" w firmie miliardera

Roboty do "niebezpiecznych zadań" w firmie miliardera

Źródło:
BBC

Wakacje, ku uciesze dzieci, to czas wolny od szkoły. Dorośli często mają z tego powodu mniej powodów do radości, gdyż muszą przez te dwa miesiące zapewnić dzieciom opiekę. A, jak podaje BIG InfoMonitor, średni koszt letnich zajęć dla dzieci to kwota rzędu 1 421 złotych. Z kolei za kolonie trzeba zapłacić nawet do 5 tysięcy złotych.

Obozy, kolonie i półkolonie. Ile kosztują wakacje dla dzieci w 2024 roku?

Obozy, kolonie i półkolonie. Ile kosztują wakacje dla dzieci w 2024 roku?

Źródło:
PAP

- To nie jest najlepsze rozwiązanie, które dzisiaj moglibyśmy mieć, bo od tego nie będzie większej podaży mieszkań - powiedział na konferencji Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i lider Polski 2050 odnosząc się do projektu #naStart. Z kolei Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej twierdzi w opinii do projektu, że wejście #naStart "może doprowadzić do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym w krótkim okresie".

Hołownia o programie mieszkaniowym: Kredytu zero procent nie poprzemy

Hołownia o programie mieszkaniowym: Kredytu zero procent nie poprzemy

Źródło:
tvn24.pl,PAP

W zasobach spółdzielni jest obecnie około czterech milionów takich mieszkań - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna" wskazując, że niektóre spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce wciąż nie mają tytułu prawnego do gruntów, na których stoją ich osiedla. Przekazał, że dziś na posiedzeniu parlamentarnym zespołu ds. spółdzielczości mieszkaniowej spróbują znaleźć sposób na rozwiązanie problemu.

Ten problem z mieszkaniami mają miliony Polaków

Ten problem z mieszkaniami mają miliony Polaków

Źródło:
PAP

Ufam, że ta sprawa zostanie w odpowiedni sposób potraktowana i rozstrzygnięta przez ustawodawcę - powiedział profesor Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, w programie "Jeden na jeden". We wtorek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu ponownie pochyli się nad nowelizacją prawa autorskiego i apelem mediów o uwzględnienie ich postulatów.

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Źródło:
TVN24, PAP

Sesja na Wall Street w poniedziałek została zamknęła się ze wzrostami głównych indeksów. S&P 500 osiągnął najlepszy wynik od początku czerwca. Inwestorzy ze spokojem przyjęli niedzielną decyzję prezydenta USA Joe Bidena o rezygnacji z ponownego kandydowania na ten urząd, jednak - jak wskazują analitycy - decyzja ta zwiększa niepewność na rynkach.

Odbicie na Wall Street

Odbicie na Wall Street

Źródło:
PAP

Rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat zakładają założenia projektu, które opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dodano, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 roku.

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Zyski Ryanaira obniżył się o prawie połowę w drugim kwartale 2024 roku, ponieważ ceny biletów spadły o 15 procent rok do roku. Zwiększa to obawy o słabe lato dla europejskich linii lotniczych w miarę wygasania boomu po pandemii COVID-19 - wskazał Reuters.

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Źródło:
Reuters, "Guardian"

W 2023 roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 129 819 osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Źródło:
PAP

Dodatkowe 20 milionów złotych przeznaczone na program "Podróże z klasą" wyczerpano w cztery minuty - przekazał resort edukacji. MEN podał także, że zarejestrowano 752 nowe wnioski, a łącznie na program w tej edycji zostanie przeznaczone 80 milionów złotych.

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

Źródło:
PAP

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Źródło:
PAP

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

W ciągu siedmiu godzin po niedzielnej rezygnacji prezydenta USA Joe Bidena z walki o reelekcję, drobni darczyńcy wpłacili niemal 47 milionów dolarów na konta zbierającej fundusze dla Partii Demokratycznej organizacji non-profit ActBlue.

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański poinformował na antenie TOK FM, że jego resort będzie prowadził rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Przemysłu na temat cen prądu w 2025 roku i ewentualnych dalszych rozwiązań osłonowych.

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inwestorzy oceniają skutki rezygnacji Joe Bidena z kandydowania na urząd prezydenta USA. Na giełdach w Azji przeważają spadki. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Dolar pozostaje stabilny. W ocenie ekonomistów decyzja Bidena zwiększa niepewność na rynkach, co nie sprzyja walutom rynków wschodzących.

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci może skorzystać ten rodzic, który jest zaangażowany w wychowanie dzieci w większym stopniu - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyjaśnienia resortu finansów.

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

Źródło:
PAP