Ambasadorzy krajów Unii Europejskiej w środę zatwierdzili wypłatę 3,5 miliarda euro dla państw Wspólnoty przyjmujących uchodźców, w tym Polski. Pieniądze będą pochodziły z instrumentu REACT-EU, a zaliczki mają być wypłacone niezwłocznie.
"Oczekuje się, że Parlament zastosuje tryb pilny w celu zatwierdzenia proponowanego aktu ustawodawczego, co umożliwi Radzie jego szybkie przyjęcie, tak aby mógł on wejść w życie w połowie kwietnia" - poinformowała w komunikacie Rada UE.
Pomoc dla Ukrainy
Pod koniec marca br. Komisja Europejska zaproponowała zmiany ustawodawcze w celu zwiększenia zaliczek z instrumentu REACT-EU, czyli instrumentu wsparcia na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytoriom Europy.
"W ramach wysiłków UE na rzecz wsparcia Ukrainy w następstwie rosyjskiej inwazji ambasadorzy państw członkowskich UE zatwierdzili dziś (w środę - red.) proponowany akt, na mocy którego państwa członkowskie będą mogły niezwłocznie otrzymać wyższe zaliczki z REACT-EU (czyli instrumentu wsparcia na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytoriom Europy) i skuteczniej zaspokoić podstawowe potrzeby uchodźców z Ukrainy i zapewnić im pomoc" - przekazano.
Łącznie w tym roku ma zostać przelana kwota 3,5 mld euro tytułem zwiększonych początkowych zaliczek w ramach REACT-EU. "Państwa członkowskie będące państwami tranzytowymi lub docelowymi i w związku z tym przyjmujące więcej uchodźców otrzymają większą część środków. Proponowany akt pozwoli odciążyć budżety publiczne państw członkowskich i tym samym ułatwi tym państwom reagowanie na napływ uchodźców z Ukrainy" - podkreśliła Rada UE.
Zgodnie z propozycją zaliczki w ramach transzy za rok 2021 z instrumentu REACT-EU zwiększą się z 11 proc. do 15 proc. dla wszystkich państw członkowskich i do 45 proc. dla tych państw UE, w których liczba uchodźców z Ukrainy przekroczyła 1 proc. ich populacji na koniec pierwszego miesiąca po rosyjskiej inwazji.
"Państwa, które skorzystają z zaliczek w wysokości 45 proc., to Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry, czyli państwa graniczące z Ukrainą, a także Austria, Bułgaria, Czechy, Estonia i Litwa, czyli państwa, które według danych z 23 marca 2022 r. przyjęły przesiedleńców w liczbie przewyższającej 1 proc. swojej populacji" - wskazano.
Jak czytamy, omawiany akt wprowadza też nowy koszt jednostkowy na osobę, co - według Rady - "pozwoli łatwiej i szybciej wdrażać fundusze".
Straż Graniczna poinformowała w środę, że od 24 lutego br. do Polski wjechało z Ukrainy 2,523 mln osób. Z Polski do Ukrainy wyjechało w tym czasie 485 tys. osób.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: TVN24 Biznes