Sankcje uderzą w rosyjską gospodarkę. Nowe prognozy

Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjska gospodarka skurczy się w drugim kwartale o 35 procent - szacuje bank JP Morgan. Swoje prognozy obniżył również bank inwestycyjny Goldman Sachs. Według prognoz Polskiego Instytutu Ekonomicznego w tym roku produkt krajowy brutto Rosji spadnie o około 15-20 procent.

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak podkreślił, że dotychczasowe sankcje nałożone przez Zachód wywołają w rosyjskiej gospodarce efekt kuli śnieżnej. - Totalne załamanie kursu rubla ogranicza prowadzenie opłacalnego importu, braki produktów zahamuje produkcję, inflacja będzie galopować, a Rosja będzie mogła się bronić tylko za pomocą krajowych narzędzi polityki gospodarczej na przykład dodruku rubla. Paniczne wypłacanie gotówki już teraz doprowadziło do załamania płynności sektora bankowego. Hiperinflacja nakręci tę spiralę od nowa, rubel będzie się dalej osłabiał, a gospodarka znajdzie się w wieloletniej zapaści - wskazał szef PIE.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sankcje wobec Rosji

Według ekonomistów Instytutu nałożone sankcje spowodują, że rosyjskie PKB spadnie w tym roku o około 15-20 proc. Zwracają uwagę, że to spowoduje, że Rosja będzie biedniejsza nie tylko od wszystkich państw UE, ale także niektórych państw Ameryki Południowej, np. Urugwaju.

"Jeszcze przed zbrojną inwazją na Ukrainę, Rosja była stosunkowo mało zamożnym krajem – jej PKB na mieszkańca wynosił zaledwie 51 proc. zamożności Niemiec, co plasowało Rosję pomiędzy Chile, a Grecją. Wyróżniającym się na tle całego kraju regionem była i pozostanie nadal Moskwa - wcześniej jej zamożność była porównywalna do Czech, po sankcjach będzie to poziom Łotwy" - wskazał PIE.

JPMorgan i Goldman Sachs o rosyjskiej gospodarce

Bank inwestycyjny Goldman Sachs obniżył prognozę rosyjskiego produktu krajowego brutto na ten rok. Bank spodziewa się, że rosyjska gospodarka w 2022 roku skurczy się o 7 proc., podczas gdy wcześniej prognozowano wzrost o 2 proc. Szacuje się, że w ubiegłym roku gospodarka Rosji wzrosła o 4,5 proc. po tym, jak w 2020 roku, czyli najgorszym dla światowej gospodarki roku pandemii, skurczyła się o prawie 3 proc.

Produkt Krajowy Brutto Rosji spadnie o 35 proc. w drugim kwartale i o 7 proc. w całym 2022 roku, co stanowi dramatyczne spowolnienie porównywalne z kryzysami finansowymi z 1998 i 2008 r. - prognozują analitycy JPMorgan.

"Sankcje i decyzje zagranicznych firm o wstrzymaniu lub wstrzymaniu działalności Rosji doprowadziły do zastoju w handlu międzynarodowym, zmniejszenia produkcji i zakłóceń w łańcuchu dostaw" - napisał strateg JPMorgan Anatoliy Shal w notatce do klientów zatytułowanej "Rosja: nagłe zatrzymanie".

"Szok implikuje niższą potencjalną produkcję, której towarzyszyć będzie skok cen. Kryzys kredytowy zwiększy ból, chociaż istnieją oznaki, że run na banki nieco słabnie" - dodał.

Konsekwencje zachodnich sankcji dla rosyjskiej gospodarki

Ekonomiści przekonują, że nałożone przez Zachód sankcje doprowadzą do załamania się całego systemu finansowego Rosji oraz zahamowania aktywności gospodarczej w największych aglomeracjach Rosji – w efekcie dotkną one cały kraj. Sankcje najsilniej uderzą w dwa największe regiony gospodarcze – Moskwę, która odpowiada za 38,5 proc. eksportu całego kraju, i Petersburg generujący 6,4 proc. Pozostałe regiony kraju mają mniej niż 4-proc. udział w krajowym eksporcie.

"Wraz z uderzeniem w główne aglomeracje załamią się najważniejsze sektory rosyjskiej gospodarki – przemysł, handel i rynek nieruchomości. Zakaz transportu nowoczesnych technologii oraz wstrzymanie importu rosyjskich produktów bezpośrednio uderzą w branże tworzące największą część PKB: przetwórstwo przemysłowe (odpowiadające za 14,8 proc. PKB) oraz górnictwo (9,8 proc.). Kryzys finansowy i załamanie koniunktury oznaczają z kolei recesję w handlu (13,1 proc.) oraz na rynku nieruchomości (10,5 proc.). Będzie to także efekt wycofywania się zagranicznych firm z Rosji" - prognozuje zastępca kierownika zespołu makroekonomii w PIE Jakub Rybacki.

Według Instytutu kryzys gospodarczy w Rosji będzie się rozszerzał też na branże nieobjęte bezpośrednio sankcjami np. produkcję metali, żywności, drewna i plastiku. "Będzie to efekt niedoboru maszyn. Na skutek niskiej jakości krajowych produktów, większość zapotrzebowania na maszyny w rosyjskim przemyśle jest zaspokajana importem, głównie z krajów UE. Rosyjski przemysł naprawia je i konserwuje. Sankcje na eksport technologii i maszyn, a przede wszystkim utrudnienia we współpracy z zachodnimi firmami spowodują częściowe przestoje w produkcji oraz zablokują rozwój przemysłu" - wyjaśniono.

Rating Rosji

Wpływ sankcji na rosyjską gospodarkę zaczynają również dostrzegać rosyjscy miliarderzy. Powiązany z Kremlem oligarcha Oleg Deripaska stwierdził, że Rosję czeka bardzo trudny kryzys gospodarczy. Cytowany przez agencję Interfax rosyjski biznesmen dodał, że z powodu "wydarzeń na Ukrainie" kryzys potrwa co najmniej trzy lata.

Agencja Standard & Poor's obniżyła w czwartek rating długoterminowego zadłużenia Rosji w walucie obcej do poziomu CCC- z BB+ wcześniej. Poprzednia obniżka ratingu Rosji przez S&P miała miejsce 26 lutego. Agencja obniżyła wtedy rating tego kraju do BB+, czyli do poziomu śmieciowego.

W środę agencja Moody's obniżyła ratingi Rosji do B3 z Baa3, pozostawiając je na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia. Z kolei Fitch obniżył długoterminowy rating Rosji do B z BBB, umieszczając rating na negatywnej liście obserwacyjnej (RWN).

Agencje poinformowały, że obniżki ratingów wynikają z nałożonych na Rosję sankcji w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę.

Przykład Iranu

Ekonomiści PIE tłumaczą, że analiza dotycząca efektu sankcji na Rosję opiera się na podobnych doświadczeniach Iranu z 2012 roku, na który nałożono podobny pakiet restrykcji. Przypomniano, że objęły one zakaz zakupów ropy i produktów chemicznych z tego kraju, zamrożenie irańskich aktywów oraz odcięcie od SWIFT.

"Restrykcje natychmiastowo obniżyły PKB Iranu o prawie 10 proc. Biuro analiz Białego Domu szacuje, że łączny wpływ szkód na irańskie PKB wyniósł 20 proc. Inne analizy wskazują, że sankcje zmniejszały potencjalne tempo wzrostu gospodarczego o ok. 1-2 pkt. proc., a presja społeczna wywierana przez sankcje działała przez ok. 6 lat. W przypadku Rosji początkowy wpływ sankcji może być nawet dwukrotnie silniejszy niż w Iranie ze względu na trwalsze powiązania gospodarcze z Zachodem" - uważają ekonomiści PIE.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W maju mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniosła 6480,52 zł - przekazał Główny Urząd Statystyczny w nowym badaniu. To o 19 procent procent mniej w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Tyle naprawdę zarabiają Polacy. Raport GUS

Tyle naprawdę zarabiają Polacy. Raport GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Potwierdzamy otrzymanie od firmy Leapmotor informacji o wstrzymaniu ich inwestycji w naszym kraju - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Chiński producent elektryków tłumaczy, że ta informacja wynika z decyzji chińskiego Ministerstwa Gospodarki. Od 30 października obowiązuje unijne rozporządzenie dotyczące ceł na samochody elektryczne z Państwa Środka.

Chiński producent aut wstrzymuje inwestycje w Polsce

Chiński producent aut wstrzymuje inwestycje w Polsce

Źródło:
PAIH, tvn24.pl, PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w najbliższy poniedziałek (11 listopada) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelewy, które zlecimy w piątek, 8 listopada, o godzinie 16, trafią na konta odbiorców w kolejnym dniu roboczym, czyli we wtorek (12 listopada) - wyjaśniono.

Na przelew trzeba będzie poczekać dłużej

Na przelew trzeba będzie poczekać dłużej

Źródło:
tvn24.pl

Rynek walutowy reaguje na niepełne wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych wzrostem kursu dolara. W środę rano złoty osłabił się wobec amerykańskiej waluty o ponad 2 procent. Bitcoin jest najdroższy w historii.

Dolar mocno drożeje, bitcoin bije rekordy

Dolar mocno drożeje, bitcoin bije rekordy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Aż 4,7 tysiąca osób, zatrudnionych w europejskich zakładach niemieckiego producenta maszyn i części samochodowych Schaeffler, straci pracę wskutek zwolnień lub przesunięć etatów w obrębie firmy. Do tak radykalnych cięć skłoniły firmę rozczarowujące wyniki finansowe. Zysk operacyjny firmy spadł niemal o połowę w trzecim kwartale.

Ogromne zwolnienia u niemieckiego producenta

Ogromne zwolnienia u niemieckiego producenta

Źródło:
Reuters

Wartość rynkowa koncernu Nvidia przebiła we wtorek wycenę Apple, co sprawia, że popularny producent procesorów graficznych stał się największą pod względem wartości spółką publiczną na świecie. Od początku roku akcje nowego lidera wzrosły trzykrotnie.

Apple traci pozycję lidera. Oto najbardziej wartościowa firma na świecie

Apple traci pozycję lidera. Oto najbardziej wartościowa firma na świecie

Źródło:
PAP

Nie dajmy się oszukać cyberprzestępcom. Co drugi Polak co najmniej raz otrzymał wiadomość od osoby podszywającej się pod znajomego, członka rodziny lub fałszywego funkcjonariusza, a niemal co piąty padł ofiarą kradzieży wrażliwych danych lub pieniędzy. Materiał programu "Polska i Świat".

Co drugi Polak otrzymał taką wiadomość. Ten rok może być najgorszy w historii

Co drugi Polak otrzymał taką wiadomość. Ten rok może być najgorszy w historii

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Mulliez, do której należy sieć sklepów wielkopowierzchniowych Auchan, przedstawiła we wtorek przedstawicielom pracowników proponowany plan zwolnień, który obejmuje łącznie 2389 miejsc pracy we Francji. Spółka uzasadniła swoje plany problemami finansowymi - poinformowała agencja AFP.

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który we wtorek przyjęła Rady Ministrów. Wypłata świadczeń ma nastąpić z wyrównaniem od 1 października 2024 roku.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów będą mogli wystawić wszyscy uprawnieni lekarze niezależnie od kontraktu z NFZ - zakłada projekt nowelizacji ustawy, który we wtorek przyjął rząd. Ponadto - zgodnie z regulacją - farmaceuci będą mogli wystawiać refundowane recepty na szczepionki.

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy - Prawo lotnicze. Projekt zakłada między innymi wprowadzenie trzech kategorii operacji wykonywanych dronami oraz możliwość wyznaczania w przestrzeni powietrznej stref geograficznych ograniczających lub wykluczających takie loty.

Latanie dronami po nowemu. Trzy kategorie operacji

Latanie dronami po nowemu. Trzy kategorie operacji

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie do 400 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną IV stopnia. Oto liczby, które wylosowano 5 listopada 2024 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Azoty zakończyła pierwszy etap programu naprawczego - podała spółka. Dodała, że zoptymalizowała koszty na poziomie około 350 milionów złotych i pracuje nad aktualizacją strategii i programem dekarbonizacyjnym.

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Hydroxyzinum Hasco. Nie spełnia on wymagań jakościowych. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Do końca listopada można wnioskować o środki z programu Dobry Start. Do tej pory wypłacono ponad 1,37 miliarda złotych - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

Źródło:
PAP

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl