Ingas i Cryoin, czyli dwaj czołowi ukraińscy dostawcy neonu, którzy odpowiadają za około połowę światowych dostaw, wstrzymali działalność z powodu rosyjskiej inwazji. Może to pogłębić problemy z globalnym niedoborem półprzewodników.
Dwie ukraińskie firmy Ingas i Cryoin odpowiadają za około 45-54 proc. światowego zapotrzebowania na neon potrzebny do produkcji półprzewodników, kluczowy dla laserów używanych do produkcji chipów - wynika z obliczeń agencji Reutera, na podstawie danych firmy Techcet. Według szacunków Techcet, światowe zużycie neonu do produkcji chipów wyniosło w ubiegłym roku około 540 ton metrycznych.
Przedstawiciele firm, z którymi skontaktował się Reuters, wskazali, że obie firmy wstrzymały działalność, ponieważ wojska rosyjskie nasiliły ataki na miasta na Ukrainie, zabijając cywilów i niszcząc kluczową infrastrukturę.
Atak Rosji na Ukrainę
Wstrzymanie działalności rzuca cień na światową produkcję chipów, która już teraz jest deficytowa po tym, jak pandemia COVID-19 spowodowała wzrost popytu na telefony komórkowe, laptopy, a następnie samochody, zmuszając wielkie marki do ograniczenia produkcji.
- Chociaż szacunki dotyczące ilości zapasów neonu, jakie producenci układów scalonych trzymają w magazynach, są bardzo rozbieżne, produkcja może ucierpieć, jeśli konflikt będzie się przedłużał - twierdzi Angelo Zino, analityk CFRA.
- Jeśli zapasy zostaną wyczerpane do kwietnia, a producenci układów scalonych nie będą mieli dostaw z innych regionów świata, może to oznaczać dalsze ograniczenia w szerszym łańcuchu dostaw i niemożność wytworzenia produktu końcowego dla wielu kluczowych klientów - dodaje.
Przed inwazją, Ingas produkował 15 tys. do 20 tys. metrów sześciennych neonu miesięcznie dla klientów na Tajwanie, w Korei, Chinach, Stanach Zjednoczonych i Niemczech, z czego około 75 proc. trafiało do przemysłu chipowego - poinformował Mykoła Awdży , dyrektor handlowy firmy Ingas w wiadomości przesłanej agencji Reutera. Ingas ma swoją siedzibę w Mariupolu.
Z kolei firma Cryoin, która produkuje około 10-15 tys. metrów sześciennych neonu miesięcznie ma swoją siedzibę w Odessie i wstrzymała działalność 24 lutego br., gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Larysa Bondarenko z firmy Cryoin przekazała, że firma nie będzie w stanie zrealizować zamówień na 13 tys. metrów sześciennych neonu w marcu, jeśli przemoc nie ustanie.
Jak dodała, firma może przetrwać co najmniej trzy miesiące z zamkniętym zakładem, ale ostrzegła, że jeśli sprzęt zostanie uszkodzony, będzie to miało większy wpływ na finanse firmy i utrudni szybkie wznowienie działalności.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock