"Melodramat". Fala krytyki w mediach po negocjacjach brexitu

Brexit może się nie spodobać kierowcom
Brexit może się nie spodobać kierowcom
TVN Turbo
Brexit może się nie spodobać kierowcomTVN Turbo

Brytyjskie media skrytykowały w piątek podejście negocjatorów unijnych do rozmów o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, oskarżając ich o brak elastyczności i arogancję. Zaznaczyły jednak, że na wypracowaniu porozumienia powinny skupić się obie strony.

W czwartek zakończyła się trzecia tura negocjacji, w której przedstawiciele obu stron zajmowali się m.in. kwestią wzajemnego uznania praw obywateli, rozliczeniami związanymi z budżetem UE oraz przyszłymi relacjami między Irlandią Płn. i Irlandią. Na wspólnej konferencji prasowej brytyjski minister ds. brexitu David Davis i szef unijnego zespołu negocjacyjnego Michel Barnier przyznali, że wciąż nie udało im się wypracować porozumienia w tych sprawach. Centrowy "The Times" ocenił, że "Davis słusznie oczekuje od Barniera większej elastyczności, ale handel bez zakłóceń jest ważniejszy od wygrywania potyczek w trakcie negocjacji".

UE jest jaka jest

"Strony nie były w stanie się zgodzić nawet co do tego, czy dokonano jakiegokolwiek postępu, co jest jasnym sygnałem, że tak się nie stało, przynajmniej nie w kluczowej kwestii płatności (Wielkiej Brytanii do budżetu UE), która zadecyduje, czy w październiku będą mogły się rozpocząć oddzielne negocjacje o przyszłym porozumieniu handlowym między Wielką Brytanią a Unią Europejską" - napisał "Times". Davis apelował do UE o większą elastyczność, co zdaniem gazety jest "zrozumiałą prośbą". Jednocześnie "Times" ocenia, że "strona brytyjska musi poważnie się zastanowić nad tym, jakie zalety ma jej podejście, które można by delikatnie opisać jako 'strategiczne unikanie odpowiedzi'". "Wniosek jest nieprzyjemny, ale jasny: Davis musi zdać sobie sprawę, że twarde negocjowanie z UE, kiedy ta uważa, że stawką jest jej integralność, może zwiększyć, a nie zmniejszyć, zagrożenie dla brytyjskiej gospodarki. (...) Dla jej dobra Davis musi negocjować z Unią taką, jaka jest, a nie taką, jaką chciałby, żeby była" - ocenił "Times".

Melodramat

Znacznie bardziej krytyczny wobec UE jest konserwatywny "Daily Telegraph", który skrytykował UE pisząc, że "zachowanie unijnych urzędników tylko potwierdza słuszność decyzji o wyjściu (z Unii Europejskiej)". Dziennik ocenił, że "podejście Wielkiej Brytanii jest elastyczne i racjonalne, wiąże ustalenia finansowe z (przyszłym) porozumieniem o wolnym handlu, które służyłoby wszystkim, ale Europa woli melodramat". Gazeta zwróciła również uwagę na spotkanie byłego brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem pisząc, że "symbolizuje ono elitarystyczną politykę, którą Brytyjczycy odrzucili w 2016 roku" w referendum w sprawie brexitu. "Telegraph" zaznaczył, że brytyjski rząd "musi przygotować wyborców na możliwość, iż Wielka Brytania będzie musiała coś zapłacić w ramach brexitu, nawet jeśli nie będzie to tyle, ile chcą eurokraci". "Davis zasugerował, że choć Wielka Brytania nie jest nic winna (UE), to uznaje swoje 'moralne zobowiązania'. Niewystarczające wyjaśnienie tej koncepcji, połączone z niezdolnością wytłumaczenia korzyści płynących z brexitu, może sprawić, że wielu wyborców będzie sobie zadawać pytanie o jego sens. Celem brexitu jest odzyskanie zdolności do samostanowienia, która może przyczynić się do wzbogacenia Wielkiej Brytanii, jeśli zostanie dobrze wykorzystana. Ten argument powinien być powtarzany raz za razem" - pisze "Telegraph".

Aroganccy i naiwni

Również lewicowy tabloid "The Sun" skupił się na krytyce UE, zarzucając unijnym negocjatorom, że są "aroganccy, nieelastyczni i naiwni". Jednocześnie dziennik pogratulował brytyjskiemu rządowi, że "krok po kroku rozłożył ich żądania, wprawiając ich w osłupienie". "UE błędnie oceniła, że Wielka Brytania będzie błagać o jakiekolwiek porozumienie. Tak się nie stanie. Theresa May powiedziała, że brak porozumienia jest lepszy niż złe porozumienie i miała rację" - ocenił dziennik.

Zdaniem "The Sun" "jest teraz poważny dowód na to, że Unii bardziej zależy na zemście niż na porozumieniu, na którym skorzystaliby obywatele w całej Europie". Tabloid zwrócił także uwagę na spotkanie Blaira z Junckerem. "Cóż, wiele ich łączy. Podobnie jak wielu zwolenników pozostania (Wielkiej Brytanii) w UE, uznają tylko te demokratyczne wybory, które są zgodne z ich oczekiwaniami" - skrytykował dziennik. W podobnym tonie spotkanie polityków opisał prawicowy "Daily Mail". "Ten zawstydzający spektakl był starannie przygotowany, aby przyćmić odbywające się w tym samym budynku formalne negocjacje w sprawie brexitu i zasugerować, że - oczywiście z pomocą Blaira - demokratycznie podjęta decyzja Brytyjczyków może być jeszcze zmieniona" - napisał "Mail". Jak zaznaczył, obok Barniera, Blair i Juncker "symbolizują wszystko, co jest nie tak z 'brukselskim klubem', przypominając nam, dlaczego mieliśmy rację, głosując za (brexitem)". Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

Autor: ps/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP

Karolina Mucha-Kuś złożyła rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Tauron Polska Energia. Mucha-Kuś wcześniej przez kilkadziesiąt dni pełniła obowiązki prezesa zarządu tej firmy energetycznej.

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 procent. W marcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 2 procent.

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Źródło:
tvn24.pl

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych wejdzie w życie do końca kadencji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister finansów Andrzej Domański. - Premier (Donald Tusk - red.) zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty i oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię. Realizujemy konkretne nasze zobowiązania - zapewnił szef MF.

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor generalny grupy HSBC Noel Quinn nieoczekiwanie, po prawie pięciu latach pełnienia tej funkcji, odchodzi. W firmie spędził 37 lat.

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Źródło:
BBC

Niemal połowa studentów w Polsce zarabia nie więcej niż cztery tysiące złotych "na rękę" - wynika z raportu "Student w pracy 2024" Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Jednocześnie pensja co czwartego wynosi co najwyżej tysiąc lub dwa. Blisko co trzecia osoba zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych. Znacząco wzrosły jednak aspiracje, co do płacy w przyszłości.

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Źródło:
tvn24.pl

Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) przyjął między innymi projekt ustawy o bonie energetycznym - przekazał szef SKRM Maciej Berek. Dodał, że rząd zajmie się projektem 7 maja. Zgodnie z projektem bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w II połowie 2024 r. i ma mieć wartość od 300 do 1200 zł.

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Źródło:
PAP

Polskie Porty Lotnicze chcą rozbudować Lotnisko Chopina. W 2029 roku port w Warszawie ma osiągnąć przepustowość na poziomie 30 milionów pasażerów. Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Źródło:
PAP

Marzena Czarnecka ma dwa domy, cztery mieszkania i ponad milion złotych w polskiej walucie - wynika z oświadczenia majątkowego minister przemysłu. Oprócz tego w zeznaniu znalazły się torebki, zegarki i biżuteria o wartości powyżej 10 tysięcy złotych. 

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski dziennik "Financial Times" i amerykańska firma OpenAI zawarły umowę pozwalającą wykorzystywać zarchiwizowane treści gazety do trenowania modeli sztucznej inteligencji. Wcześniej twórca chatbota ChatGPT parafował podobne umowy między innymi z amerykańską agencją Associated Press, czy niemieckim wydawnictwem Axel Springer.

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) uznała, że iPadOS - system operacyjny firmy Apple na tablety - to tak zwany strażnik dostępu, a więc podlega surowszym regulacjom w ramach Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Amerykański gigant technologiczny ma pół roku na dostosowanie się do przepisów.

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Źródło:
PAP