Ważne zmiany dla podróżujących do USA. Nowe przepisy wkrótce wejdą w życie
- Źródło:
- PAP
Pasażerowie linii lotniczych podróżujący do Stanów Zjednoczonych będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - przekazały amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Nowe przepisy mają obowiązywać od 26 stycznia.
Jak poinformował Reuters, nowe zasady dotyczą wszystkich pasażerów podróżujących do USA w wieku od 2 lat. Przed wejściem na pokład samolotu będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19, przeprowadzonego w ciągu trzech dni kalendarzowych przed rozpoczęciem podróży.
Podróżni z zagranicy mogą też, w miejsce testu, przedstawić dokument potwierdzający wyzdrowienie z koronanawirusa.
"Nowe odmiany wirusa SARS-CoV-2 wciąż się pojawiają"
Magazyn "US News & World Report" przypomniał, że przepis wchodzi w życie w ślad za tym, jak administracja Trumpa w ubiegłym miesiącu wprowadziła wymóg testów od osób przybywających z Wielkiej Brytanii. Miało to na celu powstrzymanie przenoszenia wykrytego tam nowego, bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa. Jeszcze inny szczep pojawił się w Japonii.
"Nowe odmiany wirusa SARS-CoV-2 wciąż się pojawiają w krajach na całym świecie i istnieją dowody na zwiększoną zdolność transmisji niektórych z nich. (…) Z powodu nasilenia w Stanach Zjednoczonych pandemii, wymóg testowania pasażerów samolotów pomoże spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa w czasie, gdy szczepimy ludność amerykańską" - głosi oświadczenie CDC.
CDC zaleca podróżnym ponowne poddanie się testom od trzech do pięciu dni po przybyciu do USA i pozostanie w domach przez tydzień po zakończeniu podróży.
Autorka/Autor:kris/ToL
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Administracja Donalda Trumpa rozważa wprowadzenie zakazu lub radykalnych ograniczeń w podróżowaniu do Stanów Zjednoczonych dla obywateli kilkudziesięciu krajów. Według doniesień medialnych, 43 kraje zostaną podzielone na trzy grupy z różnymi poziomami ograniczeń. W jednej z nich znalazła się Rosja.
Operatorowi telewizji kablowej Vectra postawione zostały zarzuty za bezprawne podwyższanie opłat abonamentowych, a także jednostronne zmiany umów - przekazał w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółce grozi kara do 10 procent obrotu oraz obowiązek zwrotu opłat pobranych niezgodnie z prawem.
Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora
- Źródło:
- PAP, UOKiK
Nawet siedem milionów rocznie można było zarobić w zeszłym roku w zarządach krajowych banków - przekazał "Dziennik Gazeta Prawna". Łącznie na pensje, premie i korzyści dziewięć banków giełdowych przekazało w tym czasie 215 milionów złotych.
W tym tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdą się dane makro takie jak inflacja bazowa czy produkcja przemysłowa. We wtorek Ministerstwo Finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji, a tydzień zakończy decyzja Moody's dotycząca ratingu Polski. Rząd zajmie się natomiast projektem nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych.
Polska wieś nie ma już tylko rolniczego oblicza. Rośnie w siłę nowy typ wsi podmiejskiej, która stanowi już jedną trzecią obszarów wiejskich w kraju - podkreśliła dyrektorka Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk Monika Stanny.
W wyniku zwolnień grupowych w zakładach sodowych w Janikowie pracę może stracić nawet 350 osób. Europosłowie Krzysztof Brejza i Kamila Gasiuk-Pihowicz zaapelowali na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej o wpisanie sody na listę strategicznych surowców.
Ława przysięgłych w Kalifornii uznała, że Starbucks ma zapłacić 50 milionów dolarów odszkodowania kierowcy, który poparzył się gorącym napojem z powodu nieodpowiedniego zabezpieczenia - podał portal stacji CNN. Firma zapowiedziała odwołanie od tej decyzji.
Rezygnacja z ochrony praw konsumentów to jedno z największych zaniedbań III RP - uważa ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jej zdaniem największą siłą wolnego rynku są konsumenci i podatnicy.
Z pewnością marzeniem chyba każdego naukowca, który zaczyna swoją karierę, jest Nagroda Nobla. To jest coś bardzo odległego, ale też coś, co gdzieś z tyłu głowy mi towarzyszy - stwierdziła w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Martyna Łuszczek, jedna z najlepszych studentek na świecie.
"Marzeniem każdego naukowca jest gdzieś w przyszłości Nagroda Nobla"
- Źródło:
- tvn24.pl
Stawki wahają się od 4700 do 8500 złotych za staż. Mówię studentom i absolwentom, że zawsze można coś tam negocjować - powiedział w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 wiceprezes Polskiej Rady Biznesu, twórca i szef Programu Kariera Marian Owerko. Z programu płatnych staży mogą skorzystać studenci i absolwenci szkół wyższych, którzy nie ukończyli 30 roku życia.
Ministerstwo Finansów udostępniło aplikację umożliwiającą rezygnację z papierowych paragonów - powiadomił Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Inicjatywę rezygnacji z wydawania paragonów zaproponował Rafał Brzoska. W Polsce drukuje się rocznie około 12 miliardów papierowych paragonów.
Paragon w telefonie, jest rządowa aplikacja. "Nie wyblaknie, nie zniszczy się i nie zgubi"
- Źródło:
- PAP
Trzy europejskie firmy zamierzają stworzyć wspólny podmiot, który będzie konkurować z firmą SpaceX Elona Muska - podaje portal Politico. Celem jest zwiększenie produkcji satelitów telekomunikacyjnych. Eksperci uważają, że jest to ważny krok w kierunku strategicznej niezależności Europy.
Najdalej do przyszłego tygodnia damy do przetestowania "urzędniczy" PLLuM – powiedział dr hab. inż. Maciej Piasecki z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej. Wyjaśnił, że ten model językowy będzie służył do kontaktu obywateli z instytucjami publicznymi.
Airbus zgłosił swoją ofertę w przetargu na 84 samoloty dla Polskich Linii Lotniczych LOT, które mają być przeznaczone do obsługi połączeń regionalnych. Firma proponuje maszyny typu Airbus A220 w wersjach 100 i 300 - powiadomił wiceszef Airbusa, Benoit de Saint-Exupery. W rywalizacji o kontrakt dla LOT-u konkurencyjną ofertę złożył brazylijski producent Embraer.
Agencja ratingowa Fitch utrzymała ocenę Polski na poziomie A-/F1 dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz krajowej - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Resort podał, że perspektywa ratingu pozostaje stabilna.
To będzie największy przetarg w Europie. W kwietniu będzie ogłoszony, później pozostanie kilka tygodni na rozstrzygnięcie - powiedział w programie "#BezKitu" w TVN24 wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, pytany o laptopy dla uczniów.
Departament rolnictwa USA poprosił duńskich hodowców kur o dostawy jaj, których brakuje w sklepach z powodu ptasiej grypy. Kwestia ta może być kartą przetargową w napiętych relacjach między Danią, Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie sądu w Poznaniu, odrzucające odwołanie od opłaty nałożonej za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC - przekazało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak podkreślił RPO Marcin Wiącek, który interweniował w tej sprawie, do tej pory sądy odrzucały takie skargi, uznając, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny "nie jest organem administracji publicznej".
Hongkoński gigant CK Hutchison znalazł się w ogniu krytyki po decyzji o sprzedaży strategicznych portów na Kanale Panamskim amerykańskiej spółce BlackRock. "To zdrada wszystkich Chińczyków" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym przez pekińskie Biuro do Spraw Hongkongu i Makau.