Wydrukowali sobie most. Ma wytrzymać spore obciążenie

[object Object]
Felga z drukarki 3D. Niezwykły pomysł prosto z PolskiTVN Turbo
wideo 2/4

W Holandii otworzono pierwszy na świecie most w całości wydrukowany przez drukarkę 3D. Jego projektanci uważają, że wytrzyma jednoczesny obciążenie 40 ciężarówek.

Pierwszy na świecie most w całości stworzony przez drukarkę 3D otworzono w holenderskiej miejscowości Gamert.

Konstrukcja powstała poprzez nadrukowanie 800 warstw specjalnego drukarskiego betonu, które przewieziono na miejsce montażu i tam ze sobą połączono.

Jego projektanci uważają, że wytrzyma on obciążanie aż 40 ciężarówek, ale będą z niego korzystać tylko cykliści i to jeden z nich dokonał inauguracyjnego przejazdu.

Unikalna konstrukcja

- Most nie jest duży, ale został w całości wydrukowany przez drukarkę 3D, co czyni go unikalnym - mówi Theo Salet z Eindhoven University of Technology i dodał, że prace nad mostem trwały trzy miesiące.

Z kolei Marinus Schimmel z firmy BAM Infra, która stworzyła most zdradził, że dzięki użytej technologii inżynierowie mieli więcej możliwości nadawania kształtu budowli, a dodatkowo ta metoda okazała się bardziej wydajna od tradycyjnej. - Zużyliśmy mniej betonu, co wiąże się z mniejszą emisją dwutlenku węgla - powiedział Marinus Schimmel.

Czołówka

Holandia obok Stanów Zjednoczonych i Chin jest jednym z krajów, które zajmują czołową pozycję w wykorzystywaniu technologii druku 3D w budownictwie.

W ubiegłym roku jeden z holenderskich architektów zaprezentował projekt unikalnej drukarki 3D, którą ma nadzieje postawić cały budynek a holenderski start-up MX3D zaczął drukować most ze stali nierdzewnej, który ma być położony nad kanałem w Amsterdamie.

Autor: msz/gry / Źródło: The Guardian

Pozostałe wiadomości