Brytyjski dziennik "Financial Times" i amerykańska firma OpenAI zawarły umowę pozwalającą wykorzystywać zarchiwizowane treści gazety do trenowania modeli sztucznej inteligencji. Wcześniej twórca chatbota ChatGPT parafował podobne umowy między innymi z amerykańską agencją Associated Press, czy niemieckim wydawnictwem Axel Springer.
Umowa została podpisana w poniedziałek. Zgodnie z jej warunkami, "FT" udziela licencji na wykorzystanie swoich materiałów przez OpenIA, aby pomóc w opracowaniu technologii generatywnej sztucznej inteligencji, która może tworzyć tekst i obrazy będące nie do odróżnienia od tych stworzonych przez ludzi.
Umowa pozwala również ChatGPT odpowiadać na pytania krótkimi streszczeniami artykułów z "FT", z linkami do strony internetowej FT.com. Oznacza to, że 100 mln użytkowników chatbota na całym świecie może poprzez niego uzyskać dostęp do tekstów "FT", wraz z linkiem do materiału źródłowego.
- Oprócz korzyści dla "FT", istnieją szersze implikacje dla branży. Oczywiście słuszne jest, aby platformy AI płaciły wydawcom za korzystanie z ich materiałów. OpenAI rozumie znaczenie przejrzystości, atrybucji i rekompensaty - wszystko to jest dla nas niezbędne. Jednocześnie w interesie użytkowników jest, aby te produkty zawierały wiarygodne źródła - powiedział dyrektor generalny "FT" John Ridding.
Kolejna umowa OpenAI
Jest to piąta taka umowa zawarta przez OpenAI w ciągu ostatniego roku. Wcześniej firma zawarła je z amerykańską agencją Associated Press, niemieckim wydawnictwem Axel Springer, francuską gazetą "Le Monde" i hiszpańskim wydawnictwem Prisa Media.
Warunki finansowe umowy z "FT" nie zostały ujawnione, ale brytyjski dziennik zauważa, że Axel Springer oczekuje, iż zarobi dziesiątki milionów euro rocznie na umożliwieniu OpenAI dostępu do treści ze swoich tytułów, takich jak "Bild", Politico i Business Insider. Umowa ta obejmuje jednorazową płatność za archiwalne treści wydawcy i większą opłatę uiszczaną na podstawie rocznej umowy licencyjnej, aby umożliwić OpenAI dostęp do bardziej aktualnych informacji.
Pierwszy pozew
Wiele firm z branży mediów zarzuca OpenAI i innym twórcom sztucznej inteligencji naruszanie praw autorskich, poprzez wykorzystywanie do swoich modeli milionów artykułów prasowych.
Wydawca dziennika "The New York Times" w grudniu zeszłego roku stał się pierwszą dużą amerykańską grupą medialną, która z tego powodu pozwała OpenAI.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock