Narodowy Bank Węgier (MNB) poinformował o nałożeniu na koncern naftowo-gazowy MOL kary finansowej. Firma miała niezgodnie z ustawą regulującą funkcjonowanie rynku kapitałowego poinformować o odkryciu pola naftowego Vecses pod Budapesztem.
Kara w wysokości 5 mln forintów (około 57 tys. zł) została nałożona za opublikowanie w listopadzie w mediach społecznościowych szczegółów dotyczących odkrycia znacznej ilości ropy w Vecses pod Budapesztem. Według banku koncern zrobił to przed opublikowaniem oficjalnej informacji, czym naruszył zapisy ustawy o rynku kapitałowym.
Negatywny wpływ na zasadność ich decyzji handlowych
"Wobec braku oficjalnej informacji inwestorzy nie mieli możliwości trafnej oceny znaczenia odkrycia, co mogło mieć negatywny wpływ na zasadność ich decyzji handlowych, podejmowanych na podstawie tej wiadomości" - poinformował węgierski bank centralny. W listopadzie MOL poinformował o "znalezieniu znacznych pokładów ropy" na głębokości 2,1 tys. metrów w pobliżu miejscowości Vecses na południowy wschód od Budapesztu. Jak wylicza spółka, odkrycie może zwiększyć jej krajową produkcję o 10 proc.
Grupa MOL
2 grudnia MOL oficjalnie wszedł na polski rynek dzięki finalizacji ogłoszonej w styczniu transakcji z PKN Orlen i Grupą Lotos, w wyniku której grupa przejęła ponad 410 stacji działających pod marką Lotos. Ponadto, w ramach zawartych umów, MOL sprzedaje na rzecz PKN Orlen 143 stacje paliw na Węgrzech oraz 39 stacji na Słowacji.
Umowy są wynikiem decyzji Komisji Europejskiej, która w lipcu 2020 r. udzieliła warunkowej zgody na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen, uzależniając ją od realizacji środków zaradczych. Środki te obejmowały m.in. sprzedaż niektórych aktywów przez PKN Orlen.
Grupa MOL to międzynarodowy koncern działający w sektorach naftowym, gazowym, petrochemicznym i detalicznym, z siedzibą w Budapeszcie na Węgrzech. Grupa prowadzi trzy rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne na Węgrzech, Słowacji i w Chorwacji oraz sieć stacji paliw w 10 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Firma prowadzi wydobycie w 9 krajach, posiada złoża w 14 kolejnych.
W wyniku przejęcia stacji Lotosu w Polsce oraz sieci OMV w Słowenii liczba stacji paliw grupy wzrosła do ok. 2400 (uwzględniając sprzedaż części stacji na Węgrzech i Słowacji na rzecz PKN Orlen).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock