Niemieckie "tak" dla pakietu pomocowego dla Grecji

Niemiecka pomoc dla Grecji
Niemiecka pomoc dla Grecji
TVN24 BiS
Niemiecka pomoc dla GrecjiTVN24 BiS

Bundestag za pomocą dla Grecji. W piątkowym głosowaniu większość niemieckich parlamentarzystów opowiedziała się za rozpoczęciem przez rząd Angeli Merkel negocjacji z Atenami o trzecim programie pomocowym dla pogrążonego w kryzysie kraju. "Za" zagłosowało 439 parlamentarzystów, przeciw było 119, zaś 40 wstrzymało się od głosu.

Za pomocą dla Grecji głosowała koalicja rządowa CDU/CSU i SPD, chociaż część chrześcijańskich demokratów odmówiła poparcia wniosku własnego rządu, kwestionując zasadność dalszej pomocy finansowej.

Przedstawiciel oponentów, Klaus-Peter Willsch z CDU, określił Grecję mianem "beczki bez dna". Zieloni wstrzymali się od głosu. Przeciwko porozumieniu byli, z jednym wyjątkiem, parlamentarzyści Lewicy.

"Wspólna europejska droga"

Przed głosowaniem odbyła się debata. Zabierając jako pierwsza głos w dyskusji kanclerz Angela Merkel apelowała do parlamentarzystów o poparcie wniosku rządu. Zapewniła, że jej celem jest pozostanie Grecji w strefie euro. UE to "wspólnota losów, a nie tylko wspólna waluta" - mówiła szefowa niemieckiego rządu.

Podkreślała, że "Europie potrzeba zdolności do kompromisu, podobnie jak człowiekowi jest potrzebny tlen do oddychania".

W swoim wystąpieniu Merkel przypomniała także o wynikach referendum. - Grecki rząd zorganizował referendum, w którym grecy powiedzieli "nie". Grecja i pozostałe kraje zauważyły, że trzeba zrobić coś innego - stwierdziła.

- Teraz pytanie czy mogę państwu zarekomendować przyjęcie negocjacji z Grecją. Patrząc na wyniki poniedziałkowego szczytu, mówię "tak". Mogłoby bowiem dojść do nieuporządkowanego wyjścia Grecji ze strefy euro, byłoby to nieodpowiedzialne - podkreśliła Merkel.

Jak tłumaczyła, "Niemcom będzie się dobrze wiodło, jeśli całej Europie będzie się dobrze wiodło". - Tutaj ważny jest sojusz niemiecko-francuski, różnie między nami bywało, ale warto podążać wspólną europejską drogą - oceniła.

Schaeuble przychylny

W podobnym tonie przemawiał także niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble - do tej pory największy przeciwnik porozumienia z Grecją.

- Wszyscy zgadzamy się z tym, że musimy pomóc Grecji - stwierdził. To o tyle ciekawa informacja bowiem wcześniej był sceptycznie nastawiony do pomocy Grekom.

Jednocześnie, w swoim przemówieniu przypomniał, że "umorzenie zadłużenia jest wykluczone na mocy prawa europejskiego". Przyznał jednak, że "trzeba pomóc Grecji odzyskać dostęp do rynków finansowych".

- Jesteśmy przekonani, że możemy doprowadzić negocjacje nad nowym programem pomocowym do szczęśliwego końca - powiedział Schaeuble.

Schaeuble: wszyscy zgadzamy się z tym, że musimy pomóc Grecji
Schaeuble: wszyscy zgadzamy się z tym, że musimy pomóc GrecjiTVN24 BiS

Co na to opozycja?

Gregor Gysi, lider największej partii opozycyjnej - Lewicy, skrytykował politykę rządu wobec Grecji. Nawiązując do proponowanego przez ministra finansów Grexitu, wytknął rządowi "niszczenie idei europejskiej integracji". Warunki postawione Grecji są według niego "nie do zniesienia" i prowadzą w prostej linii do zniszczenia kraju i socjalnego demontażu.

- Chciał Pan obalić grecki rząd - powiedział Gysi, zwracając się do Schaeublego.

Jego partyjna koleżanka Sahra Wagenknecht nazwała politykę wobec Grecji "haniebną". - Kolebka demokracji została ubezwłasnowolniona - powiedziała Wagenknecht. Szef SPD, partii będącej koalicjantem rządzących chrześcijańskich demokratów - Sigmar Gabriel bronił polityki rządu, tłumacząc, że dzięki porozumieniu w Brukseli udało się zapobiec podziałowi Europy. Przyznał, że społeczeństwo niemieckie jest sceptyczne wobec dalszych finansowych świadczeń. Jego zdaniem Niemcy stać jest na dalszą pomoc dla Grecji.

- Niemcy są krajem silnym i potrafiącym współczuć - powiedział.

Warunki porozumienia

W czwartek ministrowie finansów państw strefy euro zgodzili się na przyznanie Grekom trzyletniego programu pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności po zakończeniu wszystkich niezbędnych krajowych procedur. Państwa UE miały z kolei dać zielone światło na pożyczkę pomostową dla Grecji w wysokości 7 mld euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilności Finansowej. Wykorzystanie tych środków oznacza, że za pożyczkę poręczą również kraje spoza eurolandu, w tym Polska. Kwestia dalszej pomocy dla Grecji mocno podzieliła niemieckie społeczeństwo. 49 proc. uczestników sondażu dla telewizji ARD uważa, że parlament nie powinien wyrazić zgody na podjęcie przez rząd rozmów o nowym pakiecie pomocowym; 46 proc. popiera negocjacje. 85 proc. ankietowanych uważa, że Grecja będzie skazana przez długi czas na finansową pomoc ze strony UE. Tylko 11 proc. jest zdania, że obecnie dyskutowany program pomocy uzdrowi grecką gospodarkę i pozwoli Grekom na przezwyciężenie kryzysu. Sondaż przeprowadził instytut Infratest dimap na zlecenie pierwszego programu telewizji publicznej ARD. Państwa strefy euro porozumiały się w poniedziałek, po całonocnych negocjacjach, w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie pomocy dla Grecji. W zamian kraj ten będzie musiał wprowadzić trudne reformy i przekazać majątek do specjalnego funduszu. Łączna wartość nowego programu pomocy dla Grecji ma wynieść od 82 do 86 mld euro. W Niemczech i kilku innych krajach strefy euro zgodę na negocjacje musi wydać parlament.

Dijsselbloem: skończmy dyskusję o Grexicie
Dijsselbloem: skończmy dyskusję o GrexicieTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów przekazało, że podatnicy złożyli już ponad osiem milionów deklaracji podatkowych za rok 2024 w usłudze Twój e-PIT. Resort przypomniał, że środa jest ostatnim dniem na rozliczenie się z fiskusem.

Ważny termin dla podatników

Ważny termin dla podatników

Źródło:
PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl