Czas na zmiany. Jak długo pracować w jednej firmie?

Kiedy jest najlepszy czas na zmianę pracy?Shutterstock

Szukasz pracy na całe życie, czy może lubisz częste zmiany i dusisz się w obecnym miejscu zatrudnienia już zaledwie po kilku miesiącach? Polacy lubią się zasiedzieć w jednej firmie, ale młode pokolenie poszukuje równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Jaki jest najodpowiedniejszy czas na skok do kolejnej pracy? Sprawdzili to eksperci.

- Trzy lata to maksymalny okres, jaki powinniśmy spędzić w jednym miejscu pracy - zarzekał się szkocki aktor Peter Capaldi, wieńcząc czteroletnią pracę nad filmem „Dr Who”. - Nigdy nie wykonywałem jednej pracy przez trzy lata. To pierwszy raz, kiedy to robię i czuję, że czas, by przejść do nowych wyzwań - przypomina BBC.

Praca na życie

Trzy lata to dość krótki okres w porównaniu do dawnych czasów, kiedy to ludzie zaklepywali sobie pracę zaraz po ukończeniu szkoły i pozostawali w niej aż do emerytury. Dzisiaj jednak zmiana jednej pracy co kilka lat jest już normą - ocenia brytyjski portal. Badania przeprowadzone przez firmę oferującą ubezpieczenia na życie LV wskazują, że brytyjski pracownik zmienia pracodawcę średnio co pięć lat. W USA to przywiązanie do jednej firmy jest jeszcze krótsze i według oficjalnych wyliczeń Bureau of Labour Statistics trwa niewiele ponad cztery lata.

Polak lubi się zasiedzieć

Firma Sedlak&Sedlak w 2015 roku na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego wyliczyła, że większość Polaków pracuje w jednym miejscu pracy przynajmniej 10 lat.

Na drugim miejscu pod względem liczebności znajdują się ludzie zatrudnieni w obecnym miejscu pracy od 5 do 10 lat. Mniej niż 17 proc. przyznało, że ich staż pracy na obecnym stanowisku wynosi niespełna 1,5 roku.

Ale czy istnieje jedna, stała, magiczna zrównoważona liczba lat, po upływie których, czas na podjęcie ważnych decyzji? Czas, po którym będziemy mieć pewność, że już nie posuwamy się naprzód, ale nie jest na tyle krótki, by sugerować, że jesteśmy zbyt „beztroscy”? Claire McCartney, doradczyni stowarzyszenia Chartered Institute of Personnel and Development zajmującego się HR i rozwojem personalnym, przyznaje, że nie ma takiej liczby. - To bardzo zależy od osoby. Od jej planów dotyczących kariery, zakładając, że mają jakieś plany zawodowe i czują, że mogą pozwolić sobie na odpowiednią elastyczność i wyzwania - oceniła McCartney. McCartney stwierdza jednak, że jest pewne minimum, które powinniśmy spędzić w pracy zanim ją zmienimy tak, aby nie wyglądało to nieodpowiednio. Chyba, że ewentualna zmiana jest podyktowana osobistymi pobudkami.

W mniejszych firmach krócej

Ekspertka wskazuje także, że często wielkość organizacji może być często czynnikiem determinującym długość pozostania. Mniejsza firma oferuje często mniej możliwości rozwoju niż jej ogromny konkurent. Victoria Bethlem z firmy rekrutującej Adecco przyznaje, że patrzy łaskawiej na aplikację pracownika, który zmieniał prace co 3-5 lat. - Brak mobilności nigdy nie jest pożądane w CV. To niekoniecznie musi oznaczać, że kandydat zmienia kilkanaście razy pracodawców i firmy - zastrzega Bethlem.

Jej zdaniem kandydat powinien mieć otwarty stosunek do zmian i kontynuować zdobywanie wiedzy.

Niektóre branże lubią zmiany

Zdaniem Roberta Archera, regionalnego dyrektora HR w firmie rekrutacyjnej PageGroup, w niektórych sektorach częste zmiany są nie tylko pożądane, ale są wręcz koniecznością. - W technologii, reklamie czy PR, gdzie pracownicy są znani z tego, że zmieniają pracę co kilka lat lub nawet miesięcy, skakanie z jednego miejsca w drugie jest postrzegane jako konieczne, by nadążyć za zmianami na rynku - uznaje Archer. Jednak Nigel Heap, dyrektor zarządzający w firmie rekrutującej Hays UK&Ireland przestrzega, że ciągłe zmiany bez odpowiednich przyczyn mogą przestraszyć potencjalnych pracodawców. - Mogą wątpić w twoją gotowość do poświęcenia się na rzecz organizacji i może się okazać, że nie możesz zaadaptować się do nowych środowisk i wyzwań - mówi Heap. - Jeśli zmieniasz pracę często, ważne jest, by zaznaczyć w CV, jak długo byłeś w każdej pracy i podeprzeć to jasnym dowodem tego, czego się nauczyłeś w każdej z tych ról i jakie wartości możesz przenieść do przyszłych pracodawców - dodaje Heap.

Młodzi zmieniają częściej

Do tej pory jednym z najbardziej znaczących czynników wpływających na częstą zmianę pracy był wiek. W USA, średnie zatrudnienie pracownika w wieku 55-64 lat wynosiło 10,1 lat. Z kolei ludzie w wieku od 25 do 34 spędzali w jednej firmie ok. 2,8 lat - podaje BBC. Wielka Brytania nie prowadzi podobnych statystyk, jednak BBC podaje przykład mieszkanki Londynu, dr Clare Gerady, która dla National Health Service pracowała przez 40 lat, przy czym aż 25 lat spędziła wykonując te same obowiązki. - Oczywiście, jeśli jesteś młody powinieneś iść naprzód i eksperymentować, zbierać doświadczenie. Ale musi być punkt, w którym zapuszczasz korzenie i zaczynasz rozwój w jednej pracy - mówiła w jednym z radiowych wywiadów. Jednak tzw. millenialsi, czyli ludzie urodzeni między 1980 a 1999 rokiem mają różne oczekiwania względem pracy. Wiele ankiet wskazuje na to, że ci młodzi pracownicy są motywowani przez zupełnie różne czynniki niż poprzednie pokolenia. Nie chcą pracy na całe życie, a wartością jest raczej równowaga między pracą a życiem prywatnym oraz poczucie sensu poza sukcesem finansowym. Według CIPD, które przeprowadziło ankiety na 2 tys. brytyjskich pracowników, blisko ćwierć zatrudnionych szuka obecnie nowych posad.

Firma musi się postarać

Zdaniem ekspertów, firmy muszą zrobić znacznie więcej, by utrzymać pracowników. Sposobem na to może być utrzymywanie regularnych rozmów z zespołem na temat ich rozwoju kariery. Chodzi o kreatywność, możliwości pracy nad wieloma projektami, oddelegowywanie, co daje możliwość poszerzenia umiejętności. Mówi, że to ważne dla firm, by pozostać w dobrych relacjach z odchodzącymi pracownikami, którzy być może w przyszłości podejmą decyzję o powrocie do innej roli. Bogatsi o nowe doświadczenie. - Tu nie chodzi o to, by organizacja przytrzymywała ludzi za wszelką cenę - mówi McCartney.

Zobacz: Rok 2017 to czas rywalizacji o pracownika (Wideo z 1.03.2017)

Rok 2017 to czas rywalizacji o pracownika
Rok 2017 to czas rywalizacji o pracownika

Autor: ag/ms / Źródło: BBC, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska jest jednym z państw, którym nie udało się osiągnąć 50 procent celu na 2020 roku w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Źródło:
PAP

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trafiła pierwsza sprawa wiborowa skierowana przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Co to oznacza dla kredytobiorców? - Jeśli wyrok TSUE będzie wskazywał na możliwość unieważnienia umów kredytów PLN + WIBOR, to należy spodziewać się fali dziesiątek tysięcy pozwów konsumentów upominających się o swoje prawa przed sądami w całym kraju - odpowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Robert Górski, radca prawny.

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

Źródło:
tvn24.pl

Coraz częściej pojawiają się apele o wprowadzenie ograniczeń dla masowej turystyki, która w negatywny sposób wpływa na przyrodę, zabytki czy życie lokalnych mieszkańców. W wielu zakątkach świata znajdują się góry, jaskinie a nawet rajskie wyspy, gdzie turyści są niemile widziani.

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

TikTok może być użyty przez chiński rząd jako narzędzie wpływu na amerykańskie wybory prezydenckie - czytamy w piśmie Departamentu Sprawiedliwości USA. Prokuratorzy wyrazili obawy, że algorytm TikToka może zostać wykorzystany do przeprowadzenia akcji dezinformacyjnych, których wydźwięk miałby oddziaływać na poglądy Amerykanów.

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Źródło:
CNN

Zaraza pomidorów to widmo każdego rolnika. A w tym roku wystąpiła znacznie wcześniej niż przed laty - donosi dr inż. Sylwia Stępniewska-Jarosz z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego. Jak dodaje, choroba ta, zwana ziemniaczaną, potrafi mieć gwałtowny przebieg. - W ciągu kilku dni może nastąpić całkowite więdnięcie pomidorów - wyjaśnia. Z kolei Agnieszka Włodarek z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach informuje, że pojawiły się także objawy zarazy ziemniaka.

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia zlikwidowana ma zostać składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży aktywów trwałych - zapowiedział w piątek w Sejmie minister finansów Andrzej Domański.

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Turyści podróżujący na Zanzibar będą musieli zapłacić 44 dolary (czyli ponad 170 złotych) dodatkowej opłaty. To ubezpieczenie, które będzie ważne przez 92 dni i zacznie obowiązywać od 1 września bieżącego roku na terenie całego archipelagu.

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Współczesne technologie umożliwiają poznawanie ludzi w sieci, a także utrzymywanie i budowanie za ich pomocą relacji. Niosą jednak za sobą wiele ryzyk. Możemy bowiem paść ofiarą oszustwa na portalu randkowym, zostać dotknięci przez szantaż seksualny bądź "zemstę porno". Ministerstwo Cyfryzacji radzi w poradniku "Internetowe Love", jak się nie dać oszukać i gdzie szukać pomocy, gdy damy się zmanipulować i będziemy mieć kłopoty.

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

Źródło:
tvn24.pl

Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm udzielił Radzie Ministrów absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok. Posłowie zwrócili jednak uwagę na "istotne nieprawidłowości".

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Nagrodą o równowartości 180 milionów złotych podzielą się szczęśliwcy z Norwegii i Szwecji. W Polsce odnotowano wysoką wygraną drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 27 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Przyjęcie "Kredytu na start" budzi wątpliwości z uwagi na bardzo wysokie zapotrzebowanie na środki budżetu państwa, których wydatkowanie może okazać się nieefektywne, a osiągane cele nieadekwatne do kosztów - oceniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zaproponował, by środki te przeznaczyć na poprawę stanu wód Odry lub transformację energetyczną i ochronę powietrza.

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

Źródło:
PAP

Deutsche Bahn planuje likwidację 30 tysięcy miejsc pracy, czyli około dziewięć procent personelu - podał Reuters, powołując się na informacje niemieckiego przewoźnika. Dodał, że z powodu ogromnych inwestycji w naprawę sieci kolejowej, strajków i złej pogody spółka odnotowała miliardową stratę netto w pierwszym półroczu.

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Źródło:
Reuters

Na przełomie lipca i sierpnia tendencja spadkowa cen paliw zostanie utrzymana - prognozują analitycy Reflexu. Podali, że średnie obniżki wyniosą od 3 do 5 groszy zarówno na litrze benzyny, jak i diesla. Ceny autogazu powinny natomiast pozostać bez zmian.

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Źródło:
PAP

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisku Bazylea-Miluza-Fryburg w piątek po południu zostało ponownie otwarte. Wcześniej ewakuowano terminal i tymczasowo zawieszono loty ze względu na alarm bombowy.

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Źródło:
tvn24.pl

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Santander, Pocztowy, Toyota - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w weekend. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami kartami.

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzający wyższe kary za marnowanie żywności, a także brak prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych. Zmiany mają dotyczyć sklepów o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych.

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Źródło:
PAP

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP