Czas na zmiany. Jak długo pracować w jednej firmie?

Kiedy jest najlepszy czas na zmianę pracy?Shutterstock

Szukasz pracy na całe życie, czy może lubisz częste zmiany i dusisz się w obecnym miejscu zatrudnienia już zaledwie po kilku miesiącach? Polacy lubią się zasiedzieć w jednej firmie, ale młode pokolenie poszukuje równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Jaki jest najodpowiedniejszy czas na skok do kolejnej pracy? Sprawdzili to eksperci.

- Trzy lata to maksymalny okres, jaki powinniśmy spędzić w jednym miejscu pracy - zarzekał się szkocki aktor Peter Capaldi, wieńcząc czteroletnią pracę nad filmem „Dr Who”. - Nigdy nie wykonywałem jednej pracy przez trzy lata. To pierwszy raz, kiedy to robię i czuję, że czas, by przejść do nowych wyzwań - przypomina BBC.

Praca na życie

Trzy lata to dość krótki okres w porównaniu do dawnych czasów, kiedy to ludzie zaklepywali sobie pracę zaraz po ukończeniu szkoły i pozostawali w niej aż do emerytury. Dzisiaj jednak zmiana jednej pracy co kilka lat jest już normą - ocenia brytyjski portal. Badania przeprowadzone przez firmę oferującą ubezpieczenia na życie LV wskazują, że brytyjski pracownik zmienia pracodawcę średnio co pięć lat. W USA to przywiązanie do jednej firmy jest jeszcze krótsze i według oficjalnych wyliczeń Bureau of Labour Statistics trwa niewiele ponad cztery lata.

Polak lubi się zasiedzieć

Firma Sedlak&Sedlak w 2015 roku na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego wyliczyła, że większość Polaków pracuje w jednym miejscu pracy przynajmniej 10 lat.

Na drugim miejscu pod względem liczebności znajdują się ludzie zatrudnieni w obecnym miejscu pracy od 5 do 10 lat. Mniej niż 17 proc. przyznało, że ich staż pracy na obecnym stanowisku wynosi niespełna 1,5 roku.

Ale czy istnieje jedna, stała, magiczna zrównoważona liczba lat, po upływie których, czas na podjęcie ważnych decyzji? Czas, po którym będziemy mieć pewność, że już nie posuwamy się naprzód, ale nie jest na tyle krótki, by sugerować, że jesteśmy zbyt „beztroscy”? Claire McCartney, doradczyni stowarzyszenia Chartered Institute of Personnel and Development zajmującego się HR i rozwojem personalnym, przyznaje, że nie ma takiej liczby. - To bardzo zależy od osoby. Od jej planów dotyczących kariery, zakładając, że mają jakieś plany zawodowe i czują, że mogą pozwolić sobie na odpowiednią elastyczność i wyzwania - oceniła McCartney. McCartney stwierdza jednak, że jest pewne minimum, które powinniśmy spędzić w pracy zanim ją zmienimy tak, aby nie wyglądało to nieodpowiednio. Chyba, że ewentualna zmiana jest podyktowana osobistymi pobudkami.

W mniejszych firmach krócej

Ekspertka wskazuje także, że często wielkość organizacji może być często czynnikiem determinującym długość pozostania. Mniejsza firma oferuje często mniej możliwości rozwoju niż jej ogromny konkurent. Victoria Bethlem z firmy rekrutującej Adecco przyznaje, że patrzy łaskawiej na aplikację pracownika, który zmieniał prace co 3-5 lat. - Brak mobilności nigdy nie jest pożądane w CV. To niekoniecznie musi oznaczać, że kandydat zmienia kilkanaście razy pracodawców i firmy - zastrzega Bethlem.

Jej zdaniem kandydat powinien mieć otwarty stosunek do zmian i kontynuować zdobywanie wiedzy.

Niektóre branże lubią zmiany

Zdaniem Roberta Archera, regionalnego dyrektora HR w firmie rekrutacyjnej PageGroup, w niektórych sektorach częste zmiany są nie tylko pożądane, ale są wręcz koniecznością. - W technologii, reklamie czy PR, gdzie pracownicy są znani z tego, że zmieniają pracę co kilka lat lub nawet miesięcy, skakanie z jednego miejsca w drugie jest postrzegane jako konieczne, by nadążyć za zmianami na rynku - uznaje Archer. Jednak Nigel Heap, dyrektor zarządzający w firmie rekrutującej Hays UK&Ireland przestrzega, że ciągłe zmiany bez odpowiednich przyczyn mogą przestraszyć potencjalnych pracodawców. - Mogą wątpić w twoją gotowość do poświęcenia się na rzecz organizacji i może się okazać, że nie możesz zaadaptować się do nowych środowisk i wyzwań - mówi Heap. - Jeśli zmieniasz pracę często, ważne jest, by zaznaczyć w CV, jak długo byłeś w każdej pracy i podeprzeć to jasnym dowodem tego, czego się nauczyłeś w każdej z tych ról i jakie wartości możesz przenieść do przyszłych pracodawców - dodaje Heap.

Młodzi zmieniają częściej

Do tej pory jednym z najbardziej znaczących czynników wpływających na częstą zmianę pracy był wiek. W USA, średnie zatrudnienie pracownika w wieku 55-64 lat wynosiło 10,1 lat. Z kolei ludzie w wieku od 25 do 34 spędzali w jednej firmie ok. 2,8 lat - podaje BBC. Wielka Brytania nie prowadzi podobnych statystyk, jednak BBC podaje przykład mieszkanki Londynu, dr Clare Gerady, która dla National Health Service pracowała przez 40 lat, przy czym aż 25 lat spędziła wykonując te same obowiązki. - Oczywiście, jeśli jesteś młody powinieneś iść naprzód i eksperymentować, zbierać doświadczenie. Ale musi być punkt, w którym zapuszczasz korzenie i zaczynasz rozwój w jednej pracy - mówiła w jednym z radiowych wywiadów. Jednak tzw. millenialsi, czyli ludzie urodzeni między 1980 a 1999 rokiem mają różne oczekiwania względem pracy. Wiele ankiet wskazuje na to, że ci młodzi pracownicy są motywowani przez zupełnie różne czynniki niż poprzednie pokolenia. Nie chcą pracy na całe życie, a wartością jest raczej równowaga między pracą a życiem prywatnym oraz poczucie sensu poza sukcesem finansowym. Według CIPD, które przeprowadziło ankiety na 2 tys. brytyjskich pracowników, blisko ćwierć zatrudnionych szuka obecnie nowych posad.

Firma musi się postarać

Zdaniem ekspertów, firmy muszą zrobić znacznie więcej, by utrzymać pracowników. Sposobem na to może być utrzymywanie regularnych rozmów z zespołem na temat ich rozwoju kariery. Chodzi o kreatywność, możliwości pracy nad wieloma projektami, oddelegowywanie, co daje możliwość poszerzenia umiejętności. Mówi, że to ważne dla firm, by pozostać w dobrych relacjach z odchodzącymi pracownikami, którzy być może w przyszłości podejmą decyzję o powrocie do innej roli. Bogatsi o nowe doświadczenie. - Tu nie chodzi o to, by organizacja przytrzymywała ludzi za wszelką cenę - mówi McCartney.

Zobacz: Rok 2017 to czas rywalizacji o pracownika (Wideo z 1.03.2017)

Rok 2017 to czas rywalizacji o pracownika
Rok 2017 to czas rywalizacji o pracownika

Autor: ag/ms / Źródło: BBC, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl