55 procent holenderskich gmin jest zdania, że za kryzys mieszkaniowy w Holandii mogą odpowiadać osoby starsze. Według większości samorządów problem można byłoby rozwiązać, gdyby seniorzy przeprowadzili się do mniejszych mieszkań.
Kryzys mieszkaniowy w Holandii
Gdyby osoby starsze przeprowadziły się do mniejszych lokali, a większe zwolniły nowym rodzinom - to wówczas w Niderlandach nie byłoby problemu z niedoborem mieszkań. Takie wnioski płyną z badania portalu NOS przeprowadzonego wśród holenderskich gmin.
Co trzecia gmina postuluje także wprowadzenie obowiązku utrzymania własności mieszkania przez nowych nabywców. To spowodowałoby, że osoby, które kupowałyby domy, aby móc je później drożej odsprzedać, nie mogłyby już tego robić.
Samorządy w Holandii
Jednocześnie samorządowcy narzekają na brak gruntów budowlanych, oprocentowanie kredytów hipotecznych, a także słabą kondycję finansową spółdzielni mieszkaniowych.
Z badań NOS wynika, że lokalne samorządy chciałyby także mieć większy wpływ na politykę mieszkaniową, która znajduje się głównie w rękach władzy centralnej oraz władz prowincji. Opowiada się za tym 30 proc. ankietowanych gmin.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock