Przedstawiciele Royal Dutch Shell poinformowali, że złożyli skargę w sądzie federalnym na Alasce, domagając się nakazania usunięcia aktywistów Greenpeace. Ci w proteście przeciwko wierceniom w Arktyce wspieli się na pokład platformy wiertniczej, która płynie w rejon, gdzie mają zostać rozpoczęte wiercenia ropy.
Greenpeace potwierdził w oświadczeniu, że grupa aktywistów zajmuje pokład Polar Pioneer i planuje rozwinąć transparent z nazwiskami milionów ludzi sprzeciwiających się odwiertom w Arktyce. Jednocześnie zapewniają jednak, że grupa aktywistów nie będzie przeszkadzać w nawigacji statku, informuje Reuters.
Sprzeciw
- Jesteśmy tu po to, by podkreślić, że za mniej niż 100 dni Shell zacznie odwierty ropy naftowej w Arktyce - powiedział Johno Smith, jeden z sześciu aktywistów Greenpeace okupujących platformę. - Shell wykorzystuje zanikającą pokrywę lodową w Arktyce, co przyczyni się do katastrofy. Zmiana klimatu jest realna - dodał. Shell w wydanym oświadczeniu, poinformował, że spotkał się z grupami, które protestują przeciwko prowadzeniu odwiertów na tym terenie, przed planowanymi odwiertami u brzegów Alaski i "szanuje ich poglądy". Ale jednocześnie potępia wchodzenie na pokład. - Możemy potwierdzić, że protestujący członkowie Greenpeace nielegalnie okupują pokład Polar Pioneer, zagrażając nie tylko bezpieczeństwu załogi, ale także samym sobie - dodają przedstawiciela Shella. Większość ekologów sprzeciwia się poszukiwaniom energetycznym w Arktyce, podkreślając, że po rozpoczęciu produkcji i jakimkolwiek nawet małym wycieku ropy niezwykle trudne będzie oczyszczenie skażonego obszaru. Jak podkreślają eksperci przemysłu naftowego, w nadchodzących latach Arktyka będzie ważnym miejscem dla bezpieczeństwa energetycznego Stanów Zjednoczonych, gdyż oczekuje się, że znaczenie odwiertu z łupków będzie coraz słabsze, informuje Reuters. Także Rosja coraz agresywniej próbuje dobrać się do tamtejszych złóż.
ICYMI: 6 Greenpeace volunteers climbed Shell's Arctic oil drilling rig yesterday http://t.co/DjSqTp3FBx #TheCrossing pic.twitter.com/CwkUGEmfNV
— Greenpeace USA (@greenpeaceusa) kwiecień 7, 2015
Autor: mb//km / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock