Zastrzyk optymizmu z amerykańskiej gospodarki. Czy ceny ropy poszybują?

Ze świata

sxc.huPKB USA urosło o 5 proc.

Produkt krajowy brutto USA wzrósł w III kwartale br. o 5,0 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego - poinformowało we wtorek ministerstwo handlu w Waszyngtonie, ujawniając najwyraźniejszą jak dotąd oznakę zdecydowanej poprawy koniunktury.

Tak wysokiego wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych nie notowano od III kwartału 2003 roku czyli od 11 lat. W II kwartale br. było to 4,6 proc.

Jak zaznaczyło ministerstwo, wzrost ten "odzwierciedla przede wszystkim pozytywny wkład ze strony prywatnych wydatków konsumpcyjnych, inwestycji w produkcyjne środki trwałe, wydatków rządu federalnego, eksportu, wydatków władz stanowych i lokalnych oraz inwestycji w nowe domy mieszkalne". Jednocześnie "zmniejszył się odliczany od PKB import".

Podany we wtorek wskaźnik wzrostu gospodarczego w III kwartale został skorygowany w górę o 1,5 punktu procentowego w porównaniu z jego pochodzącym z października wstępnym oszacowaniem. Po pierwszej korekcie wskaźnik ten wynosił 3,9 proc.

Informacja ministerstwa handlu USA znacznie poprawiła nastroje na nowojorskiej giełdzie, której indeks Dow Jones przekroczył we wtorek po raz pierwszy w historii poziom 18 tys. punktów.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu