Oddają luksusowy jacht rosyjskiego oligarchy, bo jego utrzymanie "drogo kosztowało"

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Fidżi zdecydowało się przekazać Stanom Zjednoczonym luksusowy jacht, który ma należeć do rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa - podała Agencja Reutera. Powodem oddania jednostki o wartości około 300 milionów dolarów miały być wysokie koszty utrzymania. We wtorek statek wypłynął do USA.

Zespół Departamentu Sprawiedliwości USA skupił się na zajmowaniu jachtów i innych luksusowych aktywów rosyjskich oligarchów, próbując wywrzeć nacisk na prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie wojny na Ukrainie - wyjaśnił Reuters.

Jacht Amadea oddany USA przez Fidżi

106-metrowa jednostka Amadea przybyła na Fidżi 13 kwietnia po 18-dniowej podróży z Meksyku. Została przejęty przez władze Fidżi po tym, jak w zeszłym miesiącu Sąd Najwyższy tego kraju uznał amerykański nakaz zajęcia jednostki. USA wskazały, że jacht ma należeć do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa - opisała agencja.

FBI podało, że koszt eksploatacji luksusowego statku o wartości 300 milionów dolarów to od 25 do 30 milionów dolarów rocznie, przy czym Stany Zjednoczone miały zadeklarować, że zapłaciłyby za utrzymanie statku po jego przejęciu. Mimo to rząd Fidżi spłacał rachunki, podczas gdy apelacja zarejestrowanego właściciela statku - Millemarin Investments - przechodziła przez kolejne szczeble sądowe w tym kraju - wyjaśnił Reuters.

Sąd Najwyższy Fidżi orzekł, że interes publiczny wymaga, aby jacht "wypłynął z wód Fidżi", ponieważ jego zacumowanie "drogo kosztowało rząd Fidżi". Statek "wpłynął na wody Fidżi bez pozwolenia i najprawdopodobniej w celu uniknięcia ścigania przez Stany Zjednoczone" - dodał sąd w wyroku.

Anthony Coley, rzecznik Departamentu Sprawiedliwości USA, napisał na Twitterze, że Amadea wypłynęła we wtorek do Stanów Zjednoczonych "po tym, jak została zatrzymana, pomimo próby uchylanie się od sankcji karnych nałożonych na rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa". Podziękował również policji i prokuratorom z Fidżi.

Stany Zjednoczone twierdzą, że Kerimow jest właścicielem Amadei, chociaż prawnicy statku zaprzeczali temu i powiedzieli sądowi, że należy do innego rosyjskiego oligarchy - Eduarda Chudainatowa - byłego szefa rosyjskiego giganta energetycznego Rosnieft, który nie został ukarany - podał Reuters.

Agencja przypomniała, że w zeszłym miesiącu policja we Włoszech skonfiskowała kolejny luksusowy jacht podobno należący do Chudainatowa - wart około 700 milionów dolarów.

FBI podało w nakazie zajęcia, że w przypadku ​​Amadei próbowano uniknąć zajęcia "prawie natychmiast" po tym, jak rosyjskie wojska wkroczyły na Ukrainę, gdy wyłączono automatyczny system śledzenia 24 lutego.

Prawnik statku, Feizal Haniff, odmówił skomentowania wyroku.

Zatrzymany jachtFBI
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: FBI

Pozostałe wiadomości

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

W tym tygodniu uwaga krajowego rynku skupi się na expose i głosowaniu nad wotum zaufania w Sejmie dla nowego premiera. Inwestorzy poznają też szczegóły inflacji za listopad i dane o bilansie płatniczym. Kluczowe dla rynków finansowych będą decyzje największych banków centralnych.

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP