Tak Donald Trump zarabia dzięki byciu prezydentem USA

Źródło:
"New York Times"
Donald Trump podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej
Donald Trump podczas wizyty w Arabii SaudyjskiejReuters
wideo 2/6
Donald Trump podczas wizyty w Arabii SaudyjskiejReuters

Prezydent USA Donald Trump i jego rodzina wykorzystują Biały Dom do zarabiania pieniędzy na niespotykaną skalę, normalizując działania, które kiedyś wywołałyby ogromne kontrowersje i oficjalne śledztwa - pisze "New York Times". Część ekspertów podkreśla, że granica akceptowalnego oburzenia została przesunięta.

"Kiedy Hillary Clinton była pierwszą damą, wybuchł skandal, gdy ujawniono, że zarobiła 100 000 dolarów na inwestycji 1000 dolarów w kontrakty na bydło. I choć stało się to kilkanaście lat przed prezydenturą jej męża, sprawa ciągnęła się tygodniami i zmusiła Biały Dom do wszczęcia śledztwa" - podkreślił Peter Baker na łamach "NYT".

Gazeta zaznaczyła, że trzydzieści jeden lat później, po kolacji w Mar-a-Lago Jeff Bezos zgodził się sfinansować film promocyjny o Melanii Trump, przy czym 28 milionów dolarów miało trafić do jej kieszeni.

"To 280 razy większy zysk niż Clintonów i to od osoby zależnej od polityki rządu jej męża. Skandal? Oburzenie? Waszyngton przeszedł nad tym do porządku dziennego, ledwo zauważając sprawę" - napisał dziennik.

Donald Trump zarabia na prezydenturze

Zaznaczył, że Trumpowie nie są pierwszą rodziną prezydencką, która czerpie zyski z władzy, ale robią to na skalę niespotykaną w historii Białego Domu. Zakres i rozmiar ich działań biznesowych są oszałamiające.

Jak wyliczył "NYT", rodzina Trumpów i ich partnerzy biznesowi zarobili 320 milionów dolarów na opłatach z nowej kryptowaluty, pośredniczyli w zagranicznych transakcjach nieruchomości wartych miliardy dolarów i otwierają ekskluzywny klub w Waszyngtonie o nazwie Executive Branch, gdzie członkostwo kosztuje 500 000 dolarów, a wszystko to w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

W zeszłym tygodniu Katar przekazał luksusowy odrzutowiec do użytku Trumpa, nie tylko w oficjalnych obowiązkach, ale także dla jego przyszłej biblioteki prezydenckiej po zakończeniu kadencji. Eksperci wycenili samolot, formalnie przekazany Siłom Powietrznym, na 200 milionów dolarów - więcej niż wszystkie zagraniczne podarunki dla poprzednich prezydentów USA razem wzięte.

Trump zorganizował też ekskluzywną kolację w swoim klubie golfowym w Wirginii dla 220 inwestorów kryptowaluty $TRUMP, którą uruchomił tuż przed objęciem urzędu w styczniu. Dostęp do kolacji był otwarcie sprzedawany w zależności od wysokości wpłat – nie na konto kampanii, ale na biznes, który przynosi zyski Trumpowi osobiście.

Donald TrumpPAP/EPA/JIM LO SCALZO

"Wciąż kręci mi się w głowie"

Według ekspertów od korupcji, młoda administracja Trumpa jest kandydatem do miana najbardziej bezczelnego wykorzystania urzędu w historii USA, być może przewyższając nawet skandale Teapot Dome czy Watergate - napisał "NYT".

- Obserwuję i piszę o korupcji od 50 lat, a wciąż kręci mi się w głowie - powiedział Michael Johnston, emerytowany profesor Colgate University i autor książek o korupcji w USA.

"NYT" zaznaczył, że "to jak bardzo Trump zmienił Waszyngton od powrotu do władzy, pokazuje normalizację schematów zarobkowych, które kiedyś wywołałyby niekończące się polityczne reperkusje, transmitowane przesłuchania, oficjalne śledztwa i działania naprawcze".

"Brak oburzenia w erze Trumpa lub jego niewielka skala pokazuje, jak bardzo prezydent przesunął granice akceptowanego zachowania w Waszyngtonie" - oceniła gazeta.

"Trump, pierwszy prezydent USA skazany za przestępstwo, zatarł granice etyczne i zdemontował mechanizmy odpowiedzialności, które ograniczały jego poprzedników. Nie będzie oficjalnych śledztw, ponieważ Trump się o to zatroszczył. Zwolnił rządowych inspektorów generalnych i strażników etyki, obsadził lojalnymi członkami swojej partii Departament Sprawiedliwości, FBI i agencje regulacyjne" - dodał dzienik. Śledztw nie wszczyna także zdominowany przez republikanów Kongres.

W rezultacie, choć demokraci i inni krytycy Trumpa coraz bardziej próbują zwracać uwagę na jego działania, mają trudności z uzyskaniem zainteresowania bez tradycyjnych mechanizmów kontroli. Przy Trumpie, który codziennie, a nawet co godzinę, wywołuje nową sensację - kolejne cła na sojuszników, odwet na wrogach, lekceważenie nakazów sądowych - pojedyncze wydarzenie rzadko pozostaje w nagłówkach wystarczająco długo, by wpłynąć na ogólnokrajową dyskusję.

"Oburzenie nie umarło"

Paul Rosenzweig, który był doradcą w śledztwie Kena Starra przeciwko prezydentowi Billowi Clintonowi, a później pracował w administracji George’a W. Busha, powiedział, że brak oburzenia na łamanie norm etycznych przez Trumpa każe mu zastanawiać się, czy założenia o publicznym pragnieniu uczciwego rządu nie były błędne od początku.

- Albo społeczeństwo nigdy o to nie dbało, albo dbało, ale już nie dba - powiedział. Dodał, że odpowiedź to "80 procent - społeczeństwo nigdy nie dbało" i "20 procent - jesteśmy przytłoczeni i zmęczeni".

- Oburzenie nie umarło, zawsze było tylko wytworem wyobraźni elit - dodał Rosenzweig. Biały Dom broni działań Trumpa, odrzucając pytania o kwestie etyczne, twierdząc, że jest tak bogaty, że nie potrzebuje więcej pieniędzy.

Biały Dom zapewnia także, że prezydent przestrzega wszystkich przepisów dotyczących konfliktów interesów i "odniósł ogromne sukcesy, zanim poświęcił wszystko, by służyć krajowi". Trump jednak wielokrotnie podkreślał, że takie przepisy nie mają zastosowania do prezydentów.

Co więcej, nie poświęcił wszystkiego; wciąż zarabia na prywatnych interesach prowadzonych przez jego synów, a niezależne szacunki wskazują, że nie poniósł finansowych strat, wchodząc do polityki.

"Forbes" oszacował majątek Trumpa w marcu na 5,1 miliarda dolarów, o 1,2 miliarda więcej niż rok wcześniej - to najwyższa wartość w historii rankingu magazynu.

"NYT" podkreślił, że synowie prezydenta odrzucają pomysł ograniczania swoich działań biznesowych, które bezpośrednio przynoszą zyski ich ojcu. Donald Trump Jr. powiedział, że w pierwszej kadencji ojca rodzina się powstrzymywała, ale i tak była krytykowana, więc nie ma sensu się ograniczać. - I tak cię zaatakują, bez względu na wszystko - powiedział w zeszłym tygodniu na forum biznesowym w Katarze.

"Już nie stara się sprawiać wrażenia"

- Mało prawdopodobne, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności tradycyjnymi metodami - powiedział senator Christopher S. Murphy, demokrata z Connecticut, w wywiadzie.

- Nie będzie żadnych specjalnych prokuratorów, nie będzie działań Departamentu Sprawiedliwości. Więc chodzi o mobilizację publiczną i politykę - dodał.

Trump w swojej pierwszej kadencji przynajmniej deklarował, że ograniczy zagraniczne interesy swojej rodziny. Jak podała gazeta, od tamtej pory został skazany za 34 przestępstwa fałszowania dokumentów biznesowych i uznany winnym oszustwa w sądzie cywilnym, a Sąd Najwyższy przyznał mu immunitet za oficjalne działania. W drugiej kadencji Trump porzucił wszelkie samoograniczenia etyczne - zaznaczył "NYT".

- Już nie stara się sprawiać wrażenia, że robi to, co właściwe - powiedział Fred Wertheimer, założyciel Democracy 21 i wieloletni orędownik etyki w rządzie. - Nie ma nic takiego w historii Ameryki, co zbliżyłoby się do wykorzystywania prezydentury dla ogromnych osobistych zysków. Nic - stwierdził.

Wertheimer dodał, że nagromadzenie tylu konfliktów interesów plasuje Trumpa na liście wszech czasów osób wykorzystujących najwyższe stanowisko w USA do swoich celów. - Zajmuje pierwszych 10 miejsc na tej liście. Jest w galerii sław wykorzystywania prezydentury dla osobistych zysków - powiedział.

Jego zdaniem opinia publiczna w końcu się zbuntuje. - Myślę, że to go dogoni. To potrwa, ale go dogoni - podsumował.

Autorka/Autor:BC/kris

Źródło: "New York Times"

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Pozostałe wiadomości

Bułgaria deklaruje gotowość do wejścia do strefy euro w 2026 roku - poinformował we wtorek "Financial Times". Sofia liczy, że po spadku inflacji do poziomu 3,5 proc. w kwietniu, Komisja Europejska już w przyszłym tygodniu potwierdzi spełnienie przez kraj wymaganych kryteriów.

Są gotowi na euro. Jest możliwy termin

Są gotowi na euro. Jest możliwy termin

Źródło:
PAP

Rachunki za prąd mają być bardziej zrozumiałe. Jak podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, rząd we wtorek przyjął projekt ustawy deregulacyjnej w zakresie energii. Nowe rachunki mają być bardziej czytelne przez zaznaczenia kwoty do zapłaty, opłaty za zużytą energię i kosztów jej dostarczania.

Rachunki za prąd po nowemu. Mają być prostsze

Rachunki za prąd po nowemu. Mają być prostsze

Źródło:
PAP

W ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie na generalnego wykonawcę terminala pasażerskiego lotniska CPK - poinformował we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.

Premier: w ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie

Premier: w ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca mobilna legitymacja studencka dostępna w aplikacji mObywatel stanie się podstawowym dokumentem potwierdzającym status studenta - powiadomiło Ministerstwo Cyfryzacji. Tradycyjne legitymacje, zarówno fizyczne, jak i cyfrowe, zachowają ważność do końca wskazanego na nich terminu.

Zmiany dla ponad miliona osób. "Będzie zawsze pod ręką"

Zmiany dla ponad miliona osób. "Będzie zawsze pod ręką"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska dała zielone światło dla zmian w Krajowym Planie Odbudowy - donosi korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Zakładają one między innymi powstanie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności.

Komisja Europejska dała zielone światło Polsce

Komisja Europejska dała zielone światło Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska zaproponowała przekazanie Polsce 76 milionów euro na odbudowę terenów dotkniętych wrześniowymi powodziami, które nawiedziły zachodnią część kraju po przejściu huraganu Boris. Środki mają zostać wypłacone w jednej transzy.

Dodatkowe miliony na odbudowę po powodzi

Dodatkowe miliony na odbudowę po powodzi

Źródło:
PAP

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy regulującej zasady wykonywania zawodu psychologa oraz tworzącej samorząd zawodowy tej grupy. Nowe przepisy, przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mają zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających ze wsparcia psychologicznego oraz uporządkować zasady świadczenia usług w tym zawodzie.

Rząd przyjął ustawę regulującą zawód psychologa. Kto będzie mógł się tak tytułować?

Rząd przyjął ustawę regulującą zawód psychologa. Kto będzie mógł się tak tytułować?

Źródło:
PAP

We wtorek ministrowie do spraw europejskich zatwierdzili ostatecznie program SAFE, który zakłada udzielenie pożyczek na cele obronne w łącznej wysokości 150 miliardów euro. Żadne z państw członkowskich nie wyraziło sprzeciwu wobec tej decyzji. Jedynie Węgry wstrzymały się od głosu.

Miliardy euro na obronność. "Są dwa bardzo ważne punkty dla Polski"

Miliardy euro na obronność. "Są dwa bardzo ważne punkty dla Polski"

Źródło:
PAP

Gospodarce Rosji grozi "hipotermia" - stwierdził cytowany przez Reutersa rosyjski minister gospodarki Maksim Reszetnikow. Wezwał też bank centralny do uwzględnienia spowalniającej inflacji przy ustaleniu wysokości stóp procentowych.

Rosyjskiej gospodarce grozi "hipotermia"

Rosyjskiej gospodarce grozi "hipotermia"

Źródło:
Reuters

60 miliardów złotych z całej kwoty przeznaczonej na budowę pierwszej elektrowni jądrowej ma trafić do polskich firm - oświadczył we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.

Tusk o miliardach dla polskich firm

Tusk o miliardach dla polskich firm

Źródło:
PAP

Wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości wyniosła w pierwszym kwartale 2025 roku 600 milionów euro (około 2,5 miliarda złotych), co oznacza wzrost o 50 procent rok do roku - wynika z raportu firmy doradczej Colliers.

Potężny wzrost na rynku nieruchomości

Potężny wzrost na rynku nieruchomości

Źródło:
PAP

Po 34 latach Japonia przestała być największym wierzycielem świata. Liderem zostały Niemcy. Kraj Kwitnącej Wiśni może się pochwalić tym, że osiągnął rekordową dla siebie wartość 533,05 biliona jenów (3,7 biliona dolarów) zagranicznych aktywów.

34 lata i koniec. Japonia nie jest już pierwsza

34 lata i koniec. Japonia nie jest już pierwsza

Źródło:
PAP

Spółka Azagroup, właściciel sklepów internetowych Renee i Born2Be, została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów karą w wysokości prawie 15 milionów złotych. Powód? Promocje, które nigdy się nie kończyły i mogły wprowadzać klientów w błąd.

15 milionów złotych kary za niekończące się "promocje"

15 milionów złotych kary za niekończące się "promocje"

Źródło:
tvn24.pl

Nieodpowiednie gospodarowanie deszczówką może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przepisy regulują odprowadzanie wód opadowych i roztopowych. W niektórych przypadkach za złamanie prawa grozi kara do 10 tysięcy złotych, a nawet ograniczenia wolności.

Deszczówka. Za to może być nawet 10 tysięcy złotych kary

Deszczówka. Za to może być nawet 10 tysięcy złotych kary

Źródło:
tvn24.pl

Więcej firm niż przed rokiem ma trudności z pozyskaniem pracowników i obecnie na taki problem wskazuje co druga badana firma - wynika z Barometru Rynku Pracy Gi Group Holding. Największą trudnością dla firm w procesie rekrutacji są oczekiwania finansowe kandydatów.

Ten problem ma co druga firma

Ten problem ma co druga firma

Źródło:
PAP

W procesie karnym dotyczącym tak zwanej Dieselgate, znanej również jako afera Volkswagena, sąd okręgowy w Brunszwiku uznał czterech byłych menedżerów firmy za winnych oszustwa. Dwóch oskarżonych zostało skazanych na kilka lat więzienia, a dwóch innych otrzymało wyroki w zawieszeniu.

Afera Dieselgate. Zapadły wyroki dla byłych menedżerów

Afera Dieselgate. Zapadły wyroki dla byłych menedżerów

Źródło:
PAP

Tesla Elona Muska notuje coraz gorsze wyniki w Unii Europejskiej. W kwietniu sprzedaż spadła o 52,6 procent w ujęciu rocznym. Miesiąc wcześniej było to 36 procent rok do roku - podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA).

Złe wieści dla Muska. Tąpnięcie w sprzedaży

Złe wieści dla Muska. Tąpnięcie w sprzedaży

Źródło:
PAP

Ataki administracji Donalda Trumpa na prestiżowe amerykańskie uniwersytety szkodzą nauce i amerykańskiej gospodarce - uważa profesor Uniwersytetu Princeton Jan-Werner Mueller. Z kolei według tygodnika "Economist" jest to dla USA nade wszystko "akt samozniszczenia".

"W bezprecedensowym amoku". Krytykują Donalda Trumpa

"W bezprecedensowym amoku". Krytykują Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

- Spór celny z USA to poważne zagrożenie gospodarcze - podkreśliła Christine Lagarde. Szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) opowiedziała się też za "wzmocnieniem międzynarodowej roli euro".

Szefowa EBC Christine Lagarde: nadszedł czas na zwiększenie roli euro

Szefowa EBC Christine Lagarde: nadszedł czas na zwiększenie roli euro

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 14. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Piotr Wojciechowski i Adam Bartosiewicz, założyciele firmy WB Electronics; Michał Zachara, wiceprezes KP Labs, oraz Anna Gielewska i Wojciech Cieśla z Fundacji Reporterów. Nagrodę specjalną otrzymała Ewa Puszczyńska, producentka filmowa z oscarowymi tytułami w portfolio.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
TVN24 BiS

Możliwe, że wysłany przelew nie dotarł dziś do odbiorcy - napisał w poniedziałek w komunikacie mBank. Zaapelował do klientów, żeby nie ponawiali "już zleconych przelewów". We wtorek bank przekazał, że transakcje obsługuje "na bieżąco" i zrealizował "też wszystkie wczorajsze przelewy".

"Mamy problemy z przelewami". Komunikat mBanku

"Mamy problemy z przelewami". Komunikat mBanku

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku ataku hakerskiego wyciekły dane klientów sklepu internetowego Spar - przekazała firma w komunikacie. Zaapelowano o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w przypadku telefonów dotyczących "danych osobowych lub finansowych".

Wyciek danych klientów sklepu internetowego Spar

Wyciek danych klientów sklepu internetowego Spar

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska giełda w poniedziałek zanotowała znaczne wzrosty. To reakcja na informację o rozmowach prezydenta USA Donalda Trumpa z Unią Europejską o cłach.

Mocna reakcja giełdy. "Jestem zaskoczony tym"

Mocna reakcja giełdy. "Jestem zaskoczony tym"

Źródło:
PAP

Jeszcze w 2025 roku ma zostać ogłoszony przetarg na remont odcinka autostrady A1 pomiędzy Piekarami Śląskimi a Pyrzowicami - zapowiedział premier Donald Tusk. Dodał, że jadąc tym odcinkiem, "jak wszyscy, musieliśmy bardzo zwolnić, żeby dojechać żywymi".

Donald Tusk: musieliśmy bardzo zwolnić, żeby dojechać żywymi

Donald Tusk: musieliśmy bardzo zwolnić, żeby dojechać żywymi

Źródło:
PAP

Producent aut Volvo Cars zdecydował o zwolnieniu trzech tysięcy pracowników. Zdaniem mediów to efekt wojny handlowej wywołanej przez cła prezydenta USA Donalda Trumpa.

Gigant zamierza zwolnić trzy tysiące pracowników

Gigant zamierza zwolnić trzy tysiące pracowników

Źródło:
PAP

Gospodarka przyspiesza. Eksperci byli zgodni, że sprzedaż detaliczna wzrośnie trochę ponad 3 procent, a mamy 7,6 procent - tak premier Donald Tusk skomentował informacje o danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Premier Donald Tusk o gospodarce. "Nie zmarnujmy tego"

Premier Donald Tusk o gospodarce. "Nie zmarnujmy tego"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2025 roku była wyższa niż przed rokiem o 7,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane ze sklepów. "Sprzedaż wyrwała z butów"

Nowe dane ze sklepów. "Sprzedaż wyrwała z butów"

Źródło:
tvn24.pl