Tak Donald Trump zarabia dzięki byciu prezydentem USA

Źródło:
"New York Times"
Donald Trump podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej
Donald Trump podczas wizyty w Arabii SaudyjskiejReuters
wideo 2/6
Donald Trump podczas wizyty w Arabii SaudyjskiejReuters

Prezydent USA Donald Trump i jego rodzina wykorzystują Biały Dom do zarabiania pieniędzy na niespotykaną skalę, normalizując działania, które kiedyś wywołałyby ogromne kontrowersje i oficjalne śledztwa - pisze "New York Times". Część ekspertów podkreśla, że granica akceptowalnego oburzenia została przesunięta.

"Kiedy Hillary Clinton była pierwszą damą, wybuchł skandal, gdy ujawniono, że zarobiła 100 000 dolarów na inwestycji 1000 dolarów w kontrakty na bydło. I choć stało się to kilkanaście lat przed prezydenturą jej męża, sprawa ciągnęła się tygodniami i zmusiła Biały Dom do wszczęcia śledztwa" - podkreślił Peter Baker na łamach "NYT".

Gazeta zaznaczyła, że trzydzieści jeden lat później, po kolacji w Mar-a-Lago Jeff Bezos zgodził się sfinansować film promocyjny o Melanii Trump, przy czym 28 milionów dolarów miało trafić do jej kieszeni.

"To 280 razy większy zysk niż Clintonów i to od osoby zależnej od polityki rządu jej męża. Skandal? Oburzenie? Waszyngton przeszedł nad tym do porządku dziennego, ledwo zauważając sprawę" - napisał dziennik.

Donald Trump zarabia na prezydenturze

Zaznaczył, że Trumpowie nie są pierwszą rodziną prezydencką, która czerpie zyski z władzy, ale robią to na skalę niespotykaną w historii Białego Domu. Zakres i rozmiar ich działań biznesowych są oszałamiające.

Jak wyliczył "NYT", rodzina Trumpów i ich partnerzy biznesowi zarobili 320 milionów dolarów na opłatach z nowej kryptowaluty, pośredniczyli w zagranicznych transakcjach nieruchomości wartych miliardy dolarów i otwierają ekskluzywny klub w Waszyngtonie o nazwie Executive Branch, gdzie członkostwo kosztuje 500 000 dolarów, a wszystko to w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

W zeszłym tygodniu Katar przekazał luksusowy odrzutowiec do użytku Trumpa, nie tylko w oficjalnych obowiązkach, ale także dla jego przyszłej biblioteki prezydenckiej po zakończeniu kadencji. Eksperci wycenili samolot, formalnie przekazany Siłom Powietrznym, na 200 milionów dolarów - więcej niż wszystkie zagraniczne podarunki dla poprzednich prezydentów USA razem wzięte.

Trump zorganizował też ekskluzywną kolację w swoim klubie golfowym w Wirginii dla 220 inwestorów kryptowaluty $TRUMP, którą uruchomił tuż przed objęciem urzędu w styczniu. Dostęp do kolacji był otwarcie sprzedawany w zależności od wysokości wpłat – nie na konto kampanii, ale na biznes, który przynosi zyski Trumpowi osobiście.

Donald TrumpPAP/EPA/JIM LO SCALZO

"Wciąż kręci mi się w głowie"

Według ekspertów od korupcji, młoda administracja Trumpa jest kandydatem do miana najbardziej bezczelnego wykorzystania urzędu w historii USA, być może przewyższając nawet skandale Teapot Dome czy Watergate - napisał "NYT".

- Obserwuję i piszę o korupcji od 50 lat, a wciąż kręci mi się w głowie - powiedział Michael Johnston, emerytowany profesor Colgate University i autor książek o korupcji w USA.

"NYT" zaznaczył, że "to jak bardzo Trump zmienił Waszyngton od powrotu do władzy, pokazuje normalizację schematów zarobkowych, które kiedyś wywołałyby niekończące się polityczne reperkusje, transmitowane przesłuchania, oficjalne śledztwa i działania naprawcze".

"Brak oburzenia w erze Trumpa lub jego niewielka skala pokazuje, jak bardzo prezydent przesunął granice akceptowanego zachowania w Waszyngtonie" - oceniła gazeta.

"Trump, pierwszy prezydent USA skazany za przestępstwo, zatarł granice etyczne i zdemontował mechanizmy odpowiedzialności, które ograniczały jego poprzedników. Nie będzie oficjalnych śledztw, ponieważ Trump się o to zatroszczył. Zwolnił rządowych inspektorów generalnych i strażników etyki, obsadził lojalnymi członkami swojej partii Departament Sprawiedliwości, FBI i agencje regulacyjne" - dodał dzienik. Śledztw nie wszczyna także zdominowany przez republikanów Kongres.

W rezultacie, choć demokraci i inni krytycy Trumpa coraz bardziej próbują zwracać uwagę na jego działania, mają trudności z uzyskaniem zainteresowania bez tradycyjnych mechanizmów kontroli. Przy Trumpie, który codziennie, a nawet co godzinę, wywołuje nową sensację - kolejne cła na sojuszników, odwet na wrogach, lekceważenie nakazów sądowych - pojedyncze wydarzenie rzadko pozostaje w nagłówkach wystarczająco długo, by wpłynąć na ogólnokrajową dyskusję.

"Oburzenie nie umarło"

Paul Rosenzweig, który był doradcą w śledztwie Kena Starra przeciwko prezydentowi Billowi Clintonowi, a później pracował w administracji George’a W. Busha, powiedział, że brak oburzenia na łamanie norm etycznych przez Trumpa każe mu zastanawiać się, czy założenia o publicznym pragnieniu uczciwego rządu nie były błędne od początku.

- Albo społeczeństwo nigdy o to nie dbało, albo dbało, ale już nie dba - powiedział. Dodał, że odpowiedź to "80 procent - społeczeństwo nigdy nie dbało" i "20 procent - jesteśmy przytłoczeni i zmęczeni".

- Oburzenie nie umarło, zawsze było tylko wytworem wyobraźni elit - dodał Rosenzweig. Biały Dom broni działań Trumpa, odrzucając pytania o kwestie etyczne, twierdząc, że jest tak bogaty, że nie potrzebuje więcej pieniędzy.

Biały Dom zapewnia także, że prezydent przestrzega wszystkich przepisów dotyczących konfliktów interesów i "odniósł ogromne sukcesy, zanim poświęcił wszystko, by służyć krajowi". Trump jednak wielokrotnie podkreślał, że takie przepisy nie mają zastosowania do prezydentów.

Co więcej, nie poświęcił wszystkiego; wciąż zarabia na prywatnych interesach prowadzonych przez jego synów, a niezależne szacunki wskazują, że nie poniósł finansowych strat, wchodząc do polityki.

"Forbes" oszacował majątek Trumpa w marcu na 5,1 miliarda dolarów, o 1,2 miliarda więcej niż rok wcześniej - to najwyższa wartość w historii rankingu magazynu.

"NYT" podkreślił, że synowie prezydenta odrzucają pomysł ograniczania swoich działań biznesowych, które bezpośrednio przynoszą zyski ich ojcu. Donald Trump Jr. powiedział, że w pierwszej kadencji ojca rodzina się powstrzymywała, ale i tak była krytykowana, więc nie ma sensu się ograniczać. - I tak cię zaatakują, bez względu na wszystko - powiedział w zeszłym tygodniu na forum biznesowym w Katarze.

"Już nie stara się sprawiać wrażenia"

- Mało prawdopodobne, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności tradycyjnymi metodami - powiedział senator Christopher S. Murphy, demokrata z Connecticut, w wywiadzie.

- Nie będzie żadnych specjalnych prokuratorów, nie będzie działań Departamentu Sprawiedliwości. Więc chodzi o mobilizację publiczną i politykę - dodał.

Trump w swojej pierwszej kadencji przynajmniej deklarował, że ograniczy zagraniczne interesy swojej rodziny. Jak podała gazeta, od tamtej pory został skazany za 34 przestępstwa fałszowania dokumentów biznesowych i uznany winnym oszustwa w sądzie cywilnym, a Sąd Najwyższy przyznał mu immunitet za oficjalne działania. W drugiej kadencji Trump porzucił wszelkie samoograniczenia etyczne - zaznaczył "NYT".

- Już nie stara się sprawiać wrażenia, że robi to, co właściwe - powiedział Fred Wertheimer, założyciel Democracy 21 i wieloletni orędownik etyki w rządzie. - Nie ma nic takiego w historii Ameryki, co zbliżyłoby się do wykorzystywania prezydentury dla ogromnych osobistych zysków. Nic - stwierdził.

Wertheimer dodał, że nagromadzenie tylu konfliktów interesów plasuje Trumpa na liście wszech czasów osób wykorzystujących najwyższe stanowisko w USA do swoich celów. - Zajmuje pierwszych 10 miejsc na tej liście. Jest w galerii sław wykorzystywania prezydentury dla osobistych zysków - powiedział.

Jego zdaniem opinia publiczna w końcu się zbuntuje. - Myślę, że to go dogoni. To potrwa, ale go dogoni - podsumował.

Autorka/Autor:BC/kris

Źródło: "New York Times"

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Pozostałe wiadomości

Rotterdam, największy port w Europie, rozpoczął przygotowania do potencjalnego konfliktu z Rosją - podał "Financial Times". Rezerwuje miejsca dla okrętów z wyposażeniem wojskowym oraz planuje, dokąd przekierować transport cywilny w przypadku wojny.

Największy port Europy przygotowuje się na potencjalną wojnę

Największy port Europy przygotowuje się na potencjalną wojnę

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący tak zwanych emerytur czerwcowych z lat 2009-2019 - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. Nowe przepisy umożliwią ponowne przeliczenie świadczeń dla ponad 100 tysięcy osób.

Emerytury do ponownego przeliczenia. Rząd przyjął projekt

Emerytury do ponownego przeliczenia. Rząd przyjął projekt

Źródło:
tvn24.pl

Po latach napięć i spadku ruchu pasażerskiego lotnisko w Modlinie ma otrzymać nowy impuls rozwojowy. Ryanair zapowiada nowe kierunki i zwiększenie floty, terminal ma zostać rozbudowany, a do portu zaczynają wchodzić nowi przewoźnicy. Nad ambitnymi planami wciąż wisi jednak polityczne ryzyko.

Modlin przyspiesza. Ryanair inwestuje, nowi gracze na horyzoncie

Modlin przyspiesza. Ryanair inwestuje, nowi gracze na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ruszyło odliczanie do przyjęcia euro przez Bułgarię. Państwa Unii Europejskiej zagłosowały we wtorek za przystąpieniem tego kraju do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria zostanie 21. krajem Wspólnoty będącym członkiem eurolandu.

Euro w kolejnym kraju. Jest decyzja

Euro w kolejnym kraju. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka przekazał, że możliwe są zmiany w proponowanych przepisach przeciwpożarowych dotyczących domowych magazynów energii. Wcześniej przeciw wymogom proponowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprotestowała branża OZE.

Alarm w branży. Wiceminister zabiera głos

Alarm w branży. Wiceminister zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z najnowszego raportu porównywarki Rankomat wynika, że za obowiązkowe ubezpieczenie OC kierowca musi zapłacić dziś o 14 procent więcej niż przed rokiem. Średnia składka to prawie 700 zł. Gdzie najdrożej? Myli się ten, kto pomyśli, że w Warszawie. Stolica nie trafiła nawet do pierwszej trójki. Najwięcej muszą zapłacić mieszkańcy Gdańska, Wrocławia oraz Łodzi.

Obowiązkowe OC coraz droższe

Obowiązkowe OC coraz droższe

Źródło:
Rankomat.pltvn24.pl

W maju rynek mieszkaniowy się ożywił po obniżce stóp procentowych, jednak jak pokazują najnowsze dane było to chwilowe ożywienie. Jak wynika z raportu Otodom w czerwcu w siedmiu największych miastach sprzedano niespełna 3,1 tysiąca mieszkań.

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Dane nie pozostawiają złudzeń"

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Dane nie pozostawiają złudzeń"

Źródło:
PAP

- Nie wiadomo, kiedy prezes NBP Adam Glapiński zostanie przesłuchany przez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie zarzutów z wniosku o pociągnięcie go do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z Koalicji Obywatelskiej. Nie wiadomo także, kiedy komisja zakończy prace w tej sprawie.

"Sprawa jest trudna, złożona, skomplikowana" Co z Trybunałem Stanu dla prezesa Glapińskiego?

"Sprawa jest trudna, złożona, skomplikowana" Co z Trybunałem Stanu dla prezesa Glapińskiego?

Źródło:
PAP

Strajk spowodował utrudnienia i opóźnienia na kolei we Włoszech. To kolejny protest w szczytowym okresie wakacyjnych wyjazdów.

Ważna informacja dla turystów. Utrudnienia we Włoszech

Ważna informacja dla turystów. Utrudnienia we Włoszech

Źródło:
PAP

Nowe podejście Stanów Zjednoczonych do energetyki - powrót do klasycznych surowców - mogło "wydawać się dziwactwem", biorąc pod uwagę trendy w uprzemysłowionych państwach. Jednak w ślad za USA podążają inne zachodnie kraje - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiana trendu na Zachodzie. "Coraz więcej krajów obawia się zależności"

Zmiana trendu na Zachodzie. "Coraz więcej krajów obawia się zależności"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Chiny ostrzegły administrację Donalda Trumpa przed ponownym otwieraniem konfliktu handlowego poprzez wznowienie ceł na ich towary w przyszłym miesiącu. Zagroziły także, że podejmą kroki przeciwko tym państwom, które dobiją targu z USA, by odciąć Chiny od łańcucha dostaw.

Chiny ostrzegają Trumpa i grożą odwetem innym krajom

Chiny ostrzegają Trumpa i grożą odwetem innym krajom

Źródło:
Reuters

Służą do omijania sankcji, zakupu broni, ale też ratują prywatne majątki czy pomagają w prowadzeniu działań humanitarnych. - W Rosji, Ukrainie, Izraelu, Iranie, a także w innych powiązanych krajach widzieliśmy, jak kryptowaluty były sposobem na ucieczkę kapitału do bezpiecznych miejsc - tłumaczy w rozmowie z TVN24+ Bartłomiej Mętrak, analityk rynków finansowych XTB. Czy podczas konfliktu wojennego pieniądze zawsze będą na celowniku? - Zawsze tak jest - odpowiada Krzysztof Piech, dyrektor Centrum Technologii Blockchain na Uczelni Łazarskiego.

Kiedy giełdy upadają, a hakerzy atakują. Kryptowaluty w czasach wojny

Kiedy giełdy upadają, a hakerzy atakują. Kryptowaluty w czasach wojny

Źródło:
TVN24+

Prezydent USA Donald Trump pokazał w poniedziałek kopie listów adresowanych do 14 krajów, w których zapowiada wprowadzenie wobec nich nowych stawek celnych. Najwyższe taryfy dotyczą Laosu i Mjanmy (po 40 proc.). Prezydent USA zaznaczył w nich, że w razie nałożenia przez kraje ceł na USA, Waszyngton podniesie swoją stawkę celną o taką samą wysokość.

Donald Trump wysyła listy w sprawie ceł. Wyjaśnia powody decyzji

Donald Trump wysyła listy w sprawie ceł. Wyjaśnia powody decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Jeśli złoty umocni się wobec dolara bardziej niż frank szwajcarski, Polska może stać się 20. gospodarką świata - stwierdził doktor Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. Podkreślił, że istotną rolę odegrają także demografia i rozwój innowacyjności nad Wisłą.

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Źródło:
PAP

W kwietniu Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości 500 milionów euro na Apple za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych. W poniedziałek, ostatniego możliwego dnia, koncern złożył odwołanie, twierdząc, że Komisja w swojej decyzji "wykracza daleko poza prawne wymogi".

Apple odwołuje się od gigantycznej kary Komisji Europejskiej

Apple odwołuje się od gigantycznej kary Komisji Europejskiej

Źródło:
Reuters

Laureaci Nagrody Nobla chcą opodatkowania fortun najbogatszych. Siedmioro ekonomistów w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" zaapelowali, by Francja wprowadziła podatek od fortun najbogatszych obywateli. Według ich wyliczeń wprowadzenie 2-procentowego obciążenia miałoby przynieść dochód rzędu 250 mld dolarów.

Grupa noblistów chce opodatkowania najbogatszych

Grupa noblistów chce opodatkowania najbogatszych

Źródło:
PAP

Według danych Dun & Bradstreet Poland, firmy zajmującej się przetwarzaniem i analizą danych o przedsiębiorstwach, każdego dnia z krajobrazu Polski znika przynajmniej 10 sklepów. W ciągu roku zostało zamkniętych około 2 tysięcy sklepów, choć nadal działa ich w Polsce ponad 365 tys.

Ubywa polskich sklepów. Każdego dnia znika ich przynajmniej 10

Ubywa polskich sklepów. Każdego dnia znika ich przynajmniej 10

Źródło:
PAP

Minister finansów USA Scott Bessent ogłosił, że w ciągu dwóch dni zostaną przedstawione nowe umowy handlowe z amerykańskimi partnerami. W środę upływa wyznaczony przez Waszyngton termin na ich wynegocjowanie.

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

Źródło:
PAP

Klarowne i zrozumiałe informacje, większa ochrona klientów i zakaz reklam, w których pożyczka pokazana jest jako sposób poprawy poziomu życia - to główne założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim. Nowe regulacje mają dostosować prawo do unijnych dyrektyw.

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Źródło:
PAP

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty organizatorowi wydarzeń artystycznych Live Nation, kwestionując regulaminy firmy. UOKiK wskazał w komunikacie, że chodzi o zakaz wnoszenia bagaży na organizowane przez firmę imprezy i obowiązkowe opłaty za zostawienie plecaków i torebek w depozycie.

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP