Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.
Na Rosję przypada około 44 proc. światowych zdolności wzbogacania uranu, a kraj ten dostarczał ok. 35 proc. paliwa nuklearnego importowanego do USA – wynika z danych amerykańskiego Biura Energii Nuklearnej.
Prezydent Joe Biden zatwierdził w maju zakaz sprowadzania rosyjskiego wzbogaconego uranu, choć w razie obawy o ciągłość dostaw możliwe jest uchylenie tej decyzji.
Rząd Rosji poinformował, że podpisano decyzję o wprowadzeniu czasowych ograniczeń na eksport do Stanów Zjednoczonych, ale z pewnymi wyjątkami.
"Decyzję taką podjęto na polecenie prezydenta w odpowiedzi na ograniczenia i zakaz ze strony Stanów Zjednoczonych" - podał rząd rosyjski.
Gazprom wstrzymuje dostawy gazu
Także w piątek koncern energetyczny OMV przekazał, że Gazprom od soboty całkowicie wstrzymuje dostawy gazu ziemnego do Austrii.
"Wstrzymanie dostaw jest prawdopodobnie odpowiedzią na orzeczenie arbitrażowe Międzynarodowej Izby Handlowej, która w sporze z Gazpromem przyznała OMV rację oraz 230 mln euro" - poinformowała agencja dpa.
Umowa między Moskwą a Kijowem w sprawie eksportu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy miała wygasnąć pod koniec roku - przypomniała agencja Reutera. Trasą tą dostarczany był głównie gaz do Austrii i Słowacji. Kijów wielokrotnie powtarzał, że nie przedłuży umowy z Gazpromem. Austria jest jednym z niewielu krajów europejskich, które nadal odbiera rosyjski gaz; pozostałe państwa obniżały import od ataku Moskwy na Ukrainę w 2022 roku.
OMV stwierdził, że od pewnego czasu przygotowywało się na ostateczne odcięcie rosyjskiego gazu i nadal będzie dostarczać swoim klientom paliwo. Ma długoterminowe umowy z innymi dostawcami gazu, zapewniło zdolność przesyłową z Niemiec i Włoch do Austrii. Może również otrzymywać skroplony gaz ziemny z Holandii, a w ciągu ostatnich miesięcy napełniała podziemne magazyny.
"OMV ustalił, że pozyskał wystarczająco dużo gazu z innych źródeł, aby pokryć straty spowodowane przez Rosję. Nadal jednak spodziewamy się, że zaostrzy to kryzys energetyczny w Austrii, który spowodował znaczny spadek popytu na gaz i uderzył w sektor wytwórczy" - oświadczyli analitycy Eurointelligence. "Gospodarka Austrii jest obecnie w recesji, również dlatego, że wyższe koszty energii ograniczyły możliwości firm do inwestowania" - dodali.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ALEKSEY BABUSHKIN/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL