Przy Nord Stream 2 znaleziono niezidentyfikowany obiekt, który ma zostać wydobyty i zbadany. Zaproszenie do udziału w tej operacji przyjęła kontrolowana przez Rosję spółka Nord Stream 2 AG, czyli operator gazociągu. Zdjęcie obiektu opublikowała Duńska Agencja Energii. Wstępnie oceniono, że przedmiot nie stwarza bezpośredniego zagrożenia. W ubiegłym roku w okolicy duńskiej wyspy Bornholm doszło do wybuchów i wycieku gazu z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2.
Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego w wodach Morza Bałtyckiego przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2. Zdjęcie, którego źródłem jest ministerstwo obrony Danii, zamieszczono na stronie duńskiej agencji energetycznej.
"Obiekt ma kształt walca, około 40 cm wysokości oraz 10 cm średnicy. Możliwe, że jest morską boją dymną" - napisano pod fotografią.
Obiekt przy Nord Stream 2
Jak podkreślono w komunikacie, "w celu dalszego wyjaśnienia charakteru obiektu, (duńskie) władze zdecydowały się na jego wyłowienie przy pomocy sił zbrojnych". "W związku z tym Duńska Agencja Energii zaproponowała udział w tej operacji właścicielowi gazociągu spółce Nord Stream 2 AG" - poinformowano w czwartek.
W piątek duńska agencja przekazała, że spółka Nord Stream 2 AG, kontrolowana przez Rosję, przyjęła zaproszenie.
Znalezienie niezidentyfikowanego obiektu przy Nord Stream 2 potwierdził w połowie marca br. szef duńskiego MSZ Lars Lokke Rasmussen. Minister zapewnił wówczas, że przedmiot nie stwarza zagrożenia dla ludzi ani statków.
Wybuchy i wycieki z gazociągów Nord Stream
We wrześniu ubiegłego roku w okolicy duńskiej wyspy Bornholm doszło do wybuchów i wycieku gazu z Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Powstały łącznie cztery uszkodzenia rurociągów.
W momencie wybuchów w żadnym z rurociągów nie przesyłano gazu ziemnego, ale rury były nim wypełnione. Rosyjski gaz przestał płynąć do Europy gazociągiem Nord Stream 1 z końcem sierpnia 2022 roku.
Nord Stream 2 nigdy nie został uruchomiony, między innymi z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rurociąg miał podwoić ilość rosyjskiego gazu płynącego z Rosji do Niemiec. Rząd w Berlinie wstrzymał w lutym br. proces zatwierdzania Nord Stream 2.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Elena Krivorotova / Shutterstock