"Czarne łabędzie". Te zdarzenia mogą wstrząsnąć globalną gospodarką

Ze świata

ShutterstockEwentualny Brexit jest "czarnym łabędziem" z największym ryzykiem spełnienia

Bank Societe Generale wydał swój najnowszy kwartalny raport dotyczący tzw. "czarnych łabędzi", czyli wydarzeń gospodarczych, które mogą być prawdziwym wstrząsem dla globalnych rynków finansowych.

Analitycy SocGen stwierdzili, że dwa największe prawdopodobne ryzyka to Brexit, czyli wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (45 proc. prawdopodobieństwa) oraz gospodarcze „twarde lądowanie” w Chinach (30 proc.).

Eksperci uznali, że zarówno pierwsze, jak i drugie wydarzenie grozi powstaniem efektu domina, który sprawi, że w tarapatach znajdzie się wiele gospodarek.

W dalszej kolejności, analitycy najbardziej obawiają się nadmiernej oszczędności amerykańskich konsumentów (25 proc.), nowej globalnej recesji (10 proc.) oraz zbyt późnego podniesienia stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną (10 proc.).

Brexit największym ryzykiem

Zdaniem analityków ScoGen Brexit może mocno uderzyć w Europę, która aktualnie przeżywa kryzys i jest podzielona politycznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeśli chodzi zaś o „twarde lądowanie Chin” (w towarzystwie kryzysu rynków wschodzących), zjawisko to ma szczególny potencjał do wywołania „szoku, który spowoduje globalną recesję”.

Są też i pozytywne wizje

Warto wspomnieć, że technicznie rzecz ujmując, czarne łabędzie są z definicji ekstremalnie nieprawdopodobne i niemal niemożliwe do przewidzenia. Przypisywanie tak wysokiego prawdopodobieństwa któremukolwiek z tych wydarzeń jest zatem pewną niekonsekwencją.

Wykres sporządzony przez Societe Generale jest jednak próbą ukazania, jakie główne gospodarcze i geopolityczne ryzyka rysują się na horyzoncie.

W raporcie SocGen pojawiają się jednak także i pozytywne prognozy - tzw. "białe łabędzie". To trzy czynniki, które mogą przyśpieszyć globalny wzrost: silniejsza inwestycje i handel, lepsze przystosowanie fiskalne oraz reformy w trybie pilnym. Poniżej wykres prezentujący zarówno czarne (pesymistyczne prognozy), jak i białe (optymistyczne prognozy) łabędzie:

Czarne i białe łabędzie - Societe GeneraleSociete Generale
Widmo Brexitu wciąż krąży nad EuropąTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock