"Potrzebny koniec polityki sankcji". Grecja otwiera się na Rosję

Grecja otwiera się na Rosję
Grecja otwiera się na Rosję
TVN24 Biznes i Świat
Grecja otwiera się na RosjęTVN24 Biznes i Świat

Wiosna zawitała do Rosji - mówił grecki premier Aleksis Cipras, po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem. Ateny i Moskwa podpisały dziś porozumienie o wspólnym działaniu na lata 2015-2016. Podczas konferencji prasowej Cipras podkreślał, że należy "zakończyć z polityką sankcji, by Europa mogła wyjść z kryzysu". O zniesieniu unijnych ograniczeń mówił również Władimir Putin.

Po spotkaniu prezydenci Grecji i Rosji podpisali m. in. wspólny plan działań na lata 2015-2016. Jednym z jego punktów dotyczył "roku Grecji w Rosji i Rosji w Grecji".

Cipras dystansował się wobec zarzutów płynących z Zachodu, a dotyczących zbytniej uległości Aten wobec Moskwy. - Grecja jest krajem suwerennym i mamy prawo do prowadzenia negocjacji i aktywnej polityki zagranicznej - podkreślił na konferencji prasowej grecki premier Aleksis Cipras.

Grecki premier wyjaśniał, że wśród omawianych tematów - podczas rozmowy z Władimirem Putinem - znalazły się m. in. kwestie gospodarcze, w tym energetyczne. - Rozmawialiśmy o tym, jak zawiesić rosyjskie embargo na greckie produkty - powiedział Cipras. Władimir Putin zaznaczył z kolei, że wśród omawianych tematów znalazła się budowa gazociągu “Turecki Potok”, przez który dostarczany byłby gaz na Bałkany.

Putin oznajmił również, że wbrew licznym spekulacjom, Grecja nie zwróciła się do Moskwy z prośbą o pomoc finansową. Jak jednak przyznał, Rosja przewiduje możliwość kredytowania w przyszłości niektórych dużych projektów prowadzonych w Grecji.

Pytania do Grecji

Władimir Putin powiedział dziennikarzom, że “szczególną uwagę” podczas rozmów poświęcono sferze gospodarczej. - Antyrosyjskie sankcji wpłynęły na spadek obrotów handlowych między naszymi krajami. W zeszłym roku było to 4,2 mld dolarów. Postanowiliśmy podjąć działania na rzecz wzrostu obrotu handlowego. Mamy nadzieję, że będzie temu sprzyjać aktywizacja prac komisji grecko-rosyjskiej i podpisania planu działań - powiedział Putin.

Dodał, że omawiane były także kwestie energetyki. - Rosja jest największym eksporterem gazu ziemnego na rynek grecki. Omówione zostały kwestie związane z gazociągiem “Turecki Potok”. Zabezpieczy on dostawy gazu na Bałkany, a Grecji pozwoli stać się jednym z centrów dystrybucji surowca. To kwestia naszych struktur gospodarczych i suwerennych decyzji rządowych - podkreślił Putin.

Putin wymienił też sprawy związane z inwestycją Rosji w modernizację greckich kolei, ale też wzmocnienia kontaktów turystycznych między oboma krajami. Rosyjski prezydent podkreślał, że Hellada stała się jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnego odpoczynku dla jego rodaków.

Pomoc nie, ale...

Władimir Putin zapewnił - odpowiadając na pytania dziennikarzy - że "Grecja nie zwracała się do Rosji o bezpośrednią pomoc finansową".

- Strona grecka nie zwracała się do nas z żadnymi prośbami związanymi z pomocą. Omawialiśmy możliwość współpracy w dużych projektach, w tym energetycznych. I w ramach tych projektów mogłyby pojawić się takie sytuacje, które pozwoliłyby nam nie tylko kredytować takie czy inne plany, ale też rozwiązywać kwestie stosunków kredytowych w świetle realizacji tych projektów. Może powiedziałem to trochę zawile, ale wyjaśnię: jeśli będziemy mieli do czynienia z dużym projektem, który może zwiększyć dochód Grecji, to te przychody mogą być wykorzystane do umorzenia długów. Nie mówimy tu o pomocy, ale o współpracy w konkretnych dużych projektach - podkreślił Putin.

A pytany o możliwości uczestniczenia rosyjskich firm w prywatyzacji prowadzonej przez greckie władze Putin zaznaczył: - Co do możliwości uczestnictwa rosyjskich firm w prywatyzacji poszczególnych obiektów infrastrukturalnych i przemysłowych Grecji, to podkreślę - jeśli rząd Grecji będzie realizować proces prywatyzacji w swojej gospodarce, to jesteśmy gotowi wziąć w nich udział, w odpowiednich przetargach. Mamy nadzieję, ze wówczas rosyjskie firmy nie będą znajdować się w gorszych warunkach niż inni uczestnicy tego procesu - powiedział Putin.

Putin: Grecja nie zwracała się o pomoc finansową
Putin: Grecja nie zwracała się o pomoc finansowąTVN24 Biznes i Świat

Sankcje obosieczne

Władimir Putin zaznaczył także, że "rozumie, iż Grecja była zmuszona zagłosować za sankcjami przeciwko Rosji". Dodał jednak, że w wyniku rosyjskiej odpowiedzi na sankcji (embargo) ucierpiała także Grecja.

- Ale to nie nasza wina. 50 proc. towarów z Grecji to były towary rolne, ale nie mogliśmy postąpić inaczej wobec jednego kraju członkowskiego UE. Dziś postanowiliśmy rozwiązać tę kwestię, w tym również przez tworzenie wspólnych przedsięwzięć. Nie krzywdzimy w ten sposób naszych producentów i pozwoli to w jakiś sposób zakończyć wojnę sankcji i przyczynić się do rozwoju gospodarczego kraju - powiedział Putin.

Premier Cipras odpowiedział z kolei, że Grecja rozumie decyzję Federacji Rosyjskiej, która odpowiedziała na sankcje wprowadzone wobec niej. - Doskonale rozumiemy, że to reakcja, to odpowiedź na sankcje, z których logiką się nie zgadzamy - oświadczył premier Grecji.

Jego zdaniem dialog na temat bezpieczeństwa europejskiego jest niemożliwy bez Rosji; zapewnił, że Grecja wykorzysta obecność w różnych unijnych instytucjach do budowania dialogu między UE a Rosją.

Prawo Grecji

Cipras zaznaczył, że “Grecja jest krajem suwerennym”. - Mamy prawo do prowadzenia negocjacji i aktywnej polityki zagranicznej. Jednocześnie wykorzystujemy wszystkie możliwości na poziomie międzynarodowym w celu promowania współpracy Grecji i Rosji - powiedział Cipras.

- Omawialiśmy, w jaki sposób możemy zwiększyć eksport do Rosji i jak grać przeciwko brakowi równowagi. Jak możemy zawiesić rosyjskie embargo na greckie produkty i przyciągnąć rosyjskie inwestycje, także w infrastrukturę i turystykę. Ale też współpracę energetyczną, aby wzmocnić rolę Grecji jako hubu energetycznego dla Europy. Grecja jest zainteresowana tym, aby wybadać możliwości inicjatyw związanych i inwestycjami w rurociąg gazowy w kierunku Turcji aż do granic Grecji - ocenił Cipras

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl, TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl