"Potrzebny koniec polityki sankcji". Grecja otwiera się na Rosję

Grecja otwiera się na Rosję
Grecja otwiera się na Rosję
TVN24 Biznes i Świat
Grecja otwiera się na RosjęTVN24 Biznes i Świat

Wiosna zawitała do Rosji - mówił grecki premier Aleksis Cipras, po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem. Ateny i Moskwa podpisały dziś porozumienie o wspólnym działaniu na lata 2015-2016. Podczas konferencji prasowej Cipras podkreślał, że należy "zakończyć z polityką sankcji, by Europa mogła wyjść z kryzysu". O zniesieniu unijnych ograniczeń mówił również Władimir Putin.

Po spotkaniu prezydenci Grecji i Rosji podpisali m. in. wspólny plan działań na lata 2015-2016. Jednym z jego punktów dotyczył "roku Grecji w Rosji i Rosji w Grecji".

Cipras dystansował się wobec zarzutów płynących z Zachodu, a dotyczących zbytniej uległości Aten wobec Moskwy. - Grecja jest krajem suwerennym i mamy prawo do prowadzenia negocjacji i aktywnej polityki zagranicznej - podkreślił na konferencji prasowej grecki premier Aleksis Cipras.

Grecki premier wyjaśniał, że wśród omawianych tematów - podczas rozmowy z Władimirem Putinem - znalazły się m. in. kwestie gospodarcze, w tym energetyczne. - Rozmawialiśmy o tym, jak zawiesić rosyjskie embargo na greckie produkty - powiedział Cipras. Władimir Putin zaznaczył z kolei, że wśród omawianych tematów znalazła się budowa gazociągu “Turecki Potok”, przez który dostarczany byłby gaz na Bałkany.

Putin oznajmił również, że wbrew licznym spekulacjom, Grecja nie zwróciła się do Moskwy z prośbą o pomoc finansową. Jak jednak przyznał, Rosja przewiduje możliwość kredytowania w przyszłości niektórych dużych projektów prowadzonych w Grecji.

Pytania do Grecji

Władimir Putin powiedział dziennikarzom, że “szczególną uwagę” podczas rozmów poświęcono sferze gospodarczej. - Antyrosyjskie sankcji wpłynęły na spadek obrotów handlowych między naszymi krajami. W zeszłym roku było to 4,2 mld dolarów. Postanowiliśmy podjąć działania na rzecz wzrostu obrotu handlowego. Mamy nadzieję, że będzie temu sprzyjać aktywizacja prac komisji grecko-rosyjskiej i podpisania planu działań - powiedział Putin.

Dodał, że omawiane były także kwestie energetyki. - Rosja jest największym eksporterem gazu ziemnego na rynek grecki. Omówione zostały kwestie związane z gazociągiem “Turecki Potok”. Zabezpieczy on dostawy gazu na Bałkany, a Grecji pozwoli stać się jednym z centrów dystrybucji surowca. To kwestia naszych struktur gospodarczych i suwerennych decyzji rządowych - podkreślił Putin.

Putin wymienił też sprawy związane z inwestycją Rosji w modernizację greckich kolei, ale też wzmocnienia kontaktów turystycznych między oboma krajami. Rosyjski prezydent podkreślał, że Hellada stała się jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnego odpoczynku dla jego rodaków.

Pomoc nie, ale...

Władimir Putin zapewnił - odpowiadając na pytania dziennikarzy - że "Grecja nie zwracała się do Rosji o bezpośrednią pomoc finansową".

- Strona grecka nie zwracała się do nas z żadnymi prośbami związanymi z pomocą. Omawialiśmy możliwość współpracy w dużych projektach, w tym energetycznych. I w ramach tych projektów mogłyby pojawić się takie sytuacje, które pozwoliłyby nam nie tylko kredytować takie czy inne plany, ale też rozwiązywać kwestie stosunków kredytowych w świetle realizacji tych projektów. Może powiedziałem to trochę zawile, ale wyjaśnię: jeśli będziemy mieli do czynienia z dużym projektem, który może zwiększyć dochód Grecji, to te przychody mogą być wykorzystane do umorzenia długów. Nie mówimy tu o pomocy, ale o współpracy w konkretnych dużych projektach - podkreślił Putin.

A pytany o możliwości uczestniczenia rosyjskich firm w prywatyzacji prowadzonej przez greckie władze Putin zaznaczył: - Co do możliwości uczestnictwa rosyjskich firm w prywatyzacji poszczególnych obiektów infrastrukturalnych i przemysłowych Grecji, to podkreślę - jeśli rząd Grecji będzie realizować proces prywatyzacji w swojej gospodarce, to jesteśmy gotowi wziąć w nich udział, w odpowiednich przetargach. Mamy nadzieję, ze wówczas rosyjskie firmy nie będą znajdować się w gorszych warunkach niż inni uczestnicy tego procesu - powiedział Putin.

Putin: Grecja nie zwracała się o pomoc finansową
Putin: Grecja nie zwracała się o pomoc finansowąTVN24 Biznes i Świat

Sankcje obosieczne

Władimir Putin zaznaczył także, że "rozumie, iż Grecja była zmuszona zagłosować za sankcjami przeciwko Rosji". Dodał jednak, że w wyniku rosyjskiej odpowiedzi na sankcji (embargo) ucierpiała także Grecja.

- Ale to nie nasza wina. 50 proc. towarów z Grecji to były towary rolne, ale nie mogliśmy postąpić inaczej wobec jednego kraju członkowskiego UE. Dziś postanowiliśmy rozwiązać tę kwestię, w tym również przez tworzenie wspólnych przedsięwzięć. Nie krzywdzimy w ten sposób naszych producentów i pozwoli to w jakiś sposób zakończyć wojnę sankcji i przyczynić się do rozwoju gospodarczego kraju - powiedział Putin.

Premier Cipras odpowiedział z kolei, że Grecja rozumie decyzję Federacji Rosyjskiej, która odpowiedziała na sankcje wprowadzone wobec niej. - Doskonale rozumiemy, że to reakcja, to odpowiedź na sankcje, z których logiką się nie zgadzamy - oświadczył premier Grecji.

Jego zdaniem dialog na temat bezpieczeństwa europejskiego jest niemożliwy bez Rosji; zapewnił, że Grecja wykorzysta obecność w różnych unijnych instytucjach do budowania dialogu między UE a Rosją.

Prawo Grecji

Cipras zaznaczył, że “Grecja jest krajem suwerennym”. - Mamy prawo do prowadzenia negocjacji i aktywnej polityki zagranicznej. Jednocześnie wykorzystujemy wszystkie możliwości na poziomie międzynarodowym w celu promowania współpracy Grecji i Rosji - powiedział Cipras.

- Omawialiśmy, w jaki sposób możemy zwiększyć eksport do Rosji i jak grać przeciwko brakowi równowagi. Jak możemy zawiesić rosyjskie embargo na greckie produkty i przyciągnąć rosyjskie inwestycje, także w infrastrukturę i turystykę. Ale też współpracę energetyczną, aby wzmocnić rolę Grecji jako hubu energetycznego dla Europy. Grecja jest zainteresowana tym, aby wybadać możliwości inicjatyw związanych i inwestycjami w rurociąg gazowy w kierunku Turcji aż do granic Grecji - ocenił Cipras

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl, TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wyniki postępowania przetargowego na zakup samolotów dla LOT-u zostaną ogłoszone w poniedziałek - powiedział na antenie TVN24 w programie "#BezKitu" Dariusz Klimczak, minister infrastruktury. Szef MI odniósł się także do zapowiedzianych zwolnień grupowych w PKP Cargo.

"Ogłosimy to w poniedziałek". Minister o ważnym kontrakcie

"Ogłosimy to w poniedziałek". Minister o ważnym kontrakcie

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie ujawnienia przez jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej informacji niejawnej o klauzuli "tajne" dotyczącej przebiegu niejawnej części posiedzenia RPP - przekazała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledczy w asyście policji weszli w czwartek do siedziby Narodowego Banku Polskiego.

Prokuratura zabrała głos w sprawie wejścia do siedziby NBP

Prokuratura zabrała głos w sprawie wejścia do siedziby NBP

Źródło:
PAP

Jest zgoda na przedłużenie Krajowego Planu Odbudowy do końca 2026 roku - przekazała w piątek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. "Już wydawało się, że jest to niemożliwe, a jednak udało się!" - napisała.

Jest zgoda Brukseli w sprawie polskiego KPO

Jest zgoda Brukseli w sprawie polskiego KPO

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na jedno gospodarstwo domowe przypada tylko jedna opłata abonamentowa. Niezależnie od liczby odbiorników i samochodów użytkowanych w gospodarstwie - informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Wyjątek dotyczy przedsiębiorców.

Abonament za radio w samochodzie. KRRiT wyjaśnia

Abonament za radio w samochodzie. KRRiT wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 170 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 13 czerwca 2025 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad zmianami w Prawie pocztowym, które mają odciążyć operatorów pocztowych. Planowana nowelizacja przewiduje między innymi skrócenie okresu przechowywania niedoręczonych przesyłek.

Będą zmiany w sprawie niedoręczonych przesyłek

Będą zmiany w sprawie niedoręczonych przesyłek

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Alior Bank, Credit Agricole i Bank Pocztowy - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków. "Miej przy sobie gotówkę"

Utrudnienia dla klientów czołowych banków. "Miej przy sobie gotówkę"

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym tygodniu polscy kierowcy mogą zapłacić więcej na stacjach paliw - prognozują analitycy Refleksu. Powodem jest eskalacja konfliktu na linii Izrael-Iran. Podwyżki mogą sięgnąć kilkunastu groszy na litrze w zależności od odpowiedzi Iranu na izraelski atak.

Szykują się podwyżki dla kierowców

Szykują się podwyżki dla kierowców

Źródło:
PAP

Wiceminister finansów Paweł Karbownik złożył rezygnację – dowiedziała się PAP w Ministerstwie Finansów.

Wiceminister finansów złożył rezygnację

Wiceminister finansów złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Kraków uplasował się na drugim miejscu zestawienia najlepszych miast dla kobiet podróżujących bez towarzystwa. Dawna stolica Polski wysoką pozycję zawdzięcza między innymi niskiemu wskaźnikowi przestępczości. Prezentujemy pierwszą dziesiątkę.

Najlepsze dla kobiet, które podróżują same. Polskie miasto na podium

Najlepsze dla kobiet, które podróżują same. Polskie miasto na podium

Źródło:
InsureMyTrip, krakow.pl

Inwestorzy z Wall Street coraz chętniej lokują kapitał w metalach szlachetnych. W ten sposób reagują na niepewność związaną z wojną handlową i cłami Donalda Trumpa - opisuje nowy trend portal stacji CNN.

Nowy trend. "Dziwne transakcje na Wall Street"

Nowy trend. "Dziwne transakcje na Wall Street"

Źródło:
CNN

Linie lotnicze przestały latać w przestrzeni powietrznej nad Izraelem, Iranem, Irakiem i Jordanią po izraelskim ataku na Iran - wynika z danych Flightradar24. Na wizualizacji widać, jak pustoszeje niebo nad tymi krajami, a loty pasażerskie omijają niebezpieczną strefę na Bliskim Wschodzie.

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT nie wykorzystują irańskiej przestrzeni powietrznej podczas lotów tranzytowych do Azji - przekazał rzecznik przewoźnika Krzysztof Moczulski. Podkreślił, że połączenia do Indii, a także pozostałych krajów azjatyckich są realizowane zgodnie z rozkładem.

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Źródło:
PAP

Giełdy na świecie są na minusie, a ceny ropy na plusie po izraelskim ataku na Iran - podał Reuters. Agencja podkreśliła, że wśród inwestorów widać pęd do bezpiecznych przystani, takich jak złoto, dolar i frank szwajcarski.

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Źródło:
Reuters

Ceny w maju 2025 roku wzrosły o 4 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 procent.

Inflacja. Nowe dane

Inflacja. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

- 600 milionów złotych zostało zainwestowane w tym roku w społeczne budownictwo. Najmniej od wielu lat. Żeby zwiększyć tę pulę, potrzebny jest podpis ministra rozwoju i tego podpisu od tygodni nie ma - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Mówiła także o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, jego wpływie na wzrost cen ropy i korzyściach dla Rosji i Władimira Putina.

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Źródło:
TVN24

W czwartkowym losowaniu Lotto nie padła szóstka. Oznacza to, że kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 12 czerwca 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podał propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz najniższej stawki godzinowej. Płaca minimalna w 2026 roku ma wynieść 4806 złotych brutto, a stawka - 31,40 złotego. Rada Ministrów na dodatkowym posiedzeniu zajmowała się też wskaźnikami makroekonomicznymi będącymi podstawą budżetu na przyszły rok.

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd proponuje podwyżkę emerytur w 2026 roku o co najmniej 4,9 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów. Waloryzacja świadczeń będzie miała miejsce w marcu przyszłego roku.

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ryanair wprowadził karę w wysokości co najmniej 500 euro dla pasażerów zakłócających porządek, których zachowanie skutkuje usunięciem ich z pokładu samolotu - podała AFP. - Zakłócanie porządku w tak ograniczonej i wspólnej przestrzeni jest niedopuszczalne - skomentował rzecznik tej irlandzkiej linii lotniczej.

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Źródło:
PAP

Rząd prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2026 roku wyniesie 3,5 procent, a średnioroczna inflacja znajdzie się na poziomie 3 procent - wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2026 rok, przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów.

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

Źródło:
PAP

Rząd Tanzanii zapowiedział wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia dla zagranicznych gości, w tym turystów. Ma ono kosztować 44 dolary. Przewidziano jednak wyjątki.

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Źródło:
PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały w czwartek o podniesieniu ceł na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 1 lipca.

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał, że wykryto salmonellę w polędwiczkach z kurczaka o smaku jogurt-morela. Produkt powstał dla właściciela sieci Biedronka - Jeronimo Martins. Sieć również opublikowała komunikat dla klientów w tej sprawie.

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Problem ubóstwa energetycznego dotyczy około 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce - wynika z szacunków resort klimatu. Sposoby ograniczenia skali zjawiska mają się znaleźć w Planie Społeczno-Klimatycznym, który rząd do końca czerwca ma przesłać do Brukseli.

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

We Francji 36 ministrów rządu kierowanego przez Francois Bayrou złożyło zeznania majątkowe. Ponad połowa francuskiego rządu to milionerzy. Średni majątek ministra w rządzie Bayrou, sprawującym władzę od pół roku, to około 2,5 mln euro.

Połowa tego rządu to milionerzy

Połowa tego rządu to milionerzy

Źródło:
PAP

Ludzkich rozmiarów lalka Labubu została sprzedana za rekordową kwotę 1,08 miliona juanów (około 550 tysięcy złotych) - przekazała stacja BBC, powołując się na chiński dom aukcyjny.

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Źródło:
BBC

Tegoroczna wiosna przyniosła wiele wyzwań dla polskich sadowników. Kapryśna pogoda znacząco wpłynęła na zbiory i jakość owoców. - Ceny dla konsumentów na pewno będą wyższe - mówią przedstawiciele branży.

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Źródło:
TVN24+