Z Państwa Środka docierają kolejne niepokojące informacje. Indeks wytwórczości po raz kolejny jest pod kreską, a do tego najnowszy odczyt jest gorszy od poprzedniego i oczekiwań analityków. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, spadł do 48,9 pkt. w kwietniu wobec 49,6 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach banku HSBC.
To najniższy poziom od kwietnia 2014 roku. Analitycy szacowali PMI na 49,2 pkt.
Subindeks ogólnej liczby nowych zamówień spadł do poziomu 48,7 pkt. w kwietniu, choć liczba nowych zamówień eksportowych wykazała wstępne oznaki poprawy.
Dalsze spowolnienie?
- Chiński sektor produkcyjny miał słaby start w II kwartale, w produkcji obserwujemy stagnację - powiedziała Annabel Fiddes, ekonomistka Markit.
Jak dodała, "dane o indeksie PMI wskazują, że mogą być konieczne kolejne środki stymulacyjne w celu zapobiegnięcia dalszemu spowolnieniu dynamiki chińskiej gospodarki".
Większość ekonomistów uważa bowiem, że wzrost gospodarczy Chin może spaść do najniższego poziomu od 25 lat. Prognozuje się, że wzrost gospodarczy Chin będzie nadal spowalniał do 6,8 proc. w drugim kwartale, informuje Reuters.
Podczas gdy, w 2014 roku wyniósł 7,4 proc.
Indeks PMI powstaje w oparciu o ankietę przeprowadzoną wśród kadry kierowniczej ponad 420 firm produkcyjnych. Oceniają oni zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw oraz zapasów. Indeks z wyprzedzeniem obrazuje koniunkturę nie tylko w sektorze produkcyjnym, ale również w całej gospodarce. Odzwierciedla momenty jej ożywienia i załamania. Wskaźnik powyżej 50 pkt oznacza rozwój.
Będzie korekta
Jak informuje Reuters, oprócz słabych danych dotyczących sektora przemysłowego, chińska gospodarka walczy także ze spadkami na rynku nieruchomości oraz wysokim poziomem zadłużenia.
Rząd zobowiązał się do zwiększenia wydatków fiskalnych w tym roku na wsparcie inwestycji i wzrostu gospodarczego.
W ubiegłym tygodniu, Biuro Polityczne rządzącej Partii Komunistycznej, będące najwyższym organem decyzyjnym, zapewniło, że władze zintensyfikują politykę "korekt", co będzie związane z dalszą obniżką podatków. Co powinno także uratować dalsze finansowanie dużych projektów infrastrukturalnych.
Bank centralny od listopada już dwukrotnie obniżał stopy procentowe i zmniejszał wysokość obowiązkowych rezerw bankowych, aby zwiększyć ich moc kredytową. Analitycy również w tym przypadku oczekują dalszego poluzowania warunków kredytowych.
Autor: mb / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | TonyV3112