Ze świata

Jabłka, Jedwabny Szlak i miliardy dla inwestorów. Pięć rzeczy, które Polska zyska na przyjaźni z Chinami

Ze świata

ShutterstockChiny mają być nowym, ważnym partnerem Polski

Oto niektóre z gospodarczych efektów polsko-chińskich porozumień, które przyniosła wizyta chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w Polsce. Sprawdź, jakie znaczenie mają polsko-chińskie spotkania na szczycie i co dzięki nim może się zmienić.

1. Polski hodowca podbije Chiny

Wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga przyniosła zdecydowanie dobre nowiny dla polskich rolników. Szerszy dostęp do chińskiego rynku mają uzyskać polscy producenci jabłek i niektórych produktów drobiowych. Cieszyć się powinni także hodowcy wieprzowiny. O planach eksportu polskiej żywności do Chin toczono rozmowy już od dawna, jednak podczas poniedziałkowego spotkania podpisano dokument, który ukonstytuuje dotychczasowe nadzieje. Polsko-chińskie memorandum o współpracy w obszarze zdrowia zwierząt i roślin oraz bezpieczeństwa żywności zostało podpisane w poniedziałek 20 czerwca br. w resorcie rolnictwa. Swoje podpisy złożyli na nim minister Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością Inspekcji i Kwarantanny ChRL (AQSIQ) Zhi Shuping oraz minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

2. Dostęp do Trzech Mórz

Współpraca państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin (Polska jest największym krajem szesnastki i jako jedyna przystąpiła do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych AIIB) w tzw. formule 16+1 ma przynieść korzyści głównie handlowe. Jednym z planów jest skonstruowanie połączeń drogowych i kolejowych między Trzema Morzami. Chodzi o skomunikowanie Polski z Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Choć ma to charakter raczej logistyczno-handlowy i o ile połączenia kolejowe będą miały charakter towarowy, to jednak powiązania drogowe z powodzeniem mogą zostać wykorzystane także w celach turystycznych.

3. Uznawanie dyplomów

Podczas poniedziałkowego spotkania doszło także do podpisania umowy między rządami Polski i Chin o wzajemnym uznawaniu dyplomów ukończenia studiów i tytułów zawodowych w szkolnictwie wyższym. Wielu młodych reprezentantów Państwa Środka studiuje w Polsce. Porozumienie ma zapewnić jednak także łatwiejszą nostryfkację dyplomów zdobytych na rodzimych uczelniach. Pozwoli to z pewnością na płynniejszą wymianę kadry wykwalifikowanych pracowników między Polską a Chinami. Z uwagi na inne memorandum podpisane podczas poniedziałkowego spotkania - Memorandum o Porozumieniu w zakresie rozwoju obszarów łączności informacji (Informacyjny Jedwabny Szlak), szczególnie poszukiwani będą specjaliści w obszarze aplikacji technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) dla osiągnięcia wzajemnych korzyści.

Zawarto również dwie umowy związane z telekomunikacją. Huawei podpisał je z P4 oraz Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW). Ta ostatnia mowa dotyczy utworzenia w Polsce Centrum Innowacji Data Science.

4. Kredyt w wysokości 10 mld dolarów

W ramach formuły „16+1” chińskie władze zachęcają swoje firmy do inwestycji w Polsce i w regionie. W 2012 roku Chiny utworzyły specjalną linię kredytową o wartości 10 mld dolarów dla firm inwestujących w projekty infrastrukturalne w tym regionie. Podczas swojej wizyty w Polsce przypomniał o tym prezydent Xi Jinping, który dodał, że tę specjalną linię kredytową będą mogły wykorzystać obie strony w celu zwiększenia inwestycji w obszarach m.in. energii, transportu, logistyki, infrastruktury i telekomunikacji.

5. Tańsze połączenia Polska-Chiny

Podpisano umowę między rządem Polski i rządem ChRL w sprawie wzajemnego zwolnienia usług międzynarodowego transportu lotniczego z opodatkowania VAT lub podobnym podatkiem. Zgodnie z umową usługi międzynarodowego transportu lotniczego świadczone przez przedsiębiorstwo transportu lotniczego mające siedzibę w jednym z państw są zwolnione z tego podatku lub podatku podobnego. Zwolnienie z obciążeń fiskalnych może przyczynić się do zredukowania cen za połączenia lotnicze między dwoma krajami.

Zobacz: jakie Chiny mają plany wobec Polski

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości