Brytyjski rząd opublikuje w tym tygodniu pięć dokumentów nakreślających ramy przyszłych relacji z Unią Europejską po opuszczeniu Wspólnoty. Propozycje będą dotyczyć między innymi handlu, współpracy prawnej i rozwiązywania sporów pomiędzy stronami.
W oświadczeniu brytyjskie ministerstwo do spraw wyjścia z Unii Europejskiej podkreśliło, że celem publikacji kolejnych dokumentów jest "zwiększenie presji na Komisję Europejską, aby przejść do rozmów o przyszłym partnerstwie".
Dwa etapy negocjacji
Zgodnie z wytycznymi Rady Europejskiej negocjacje w sprawie brexitu zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszej kolejności mają zostać rozwiązane kwestie dotyczące budżetu Unii Europejskiej, wzajemnego uznania praw obywateli państw UE w Wielkiej Brytanii i Wielkiej Brytanii w krajach UE, przyszłości relacji pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią. Dopiero zaś w drugiej - przyszłych relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Minister ds. wyjścia ze wspólnoty David Davis tłumaczył, że dokumenty "nakreślą więcej szczegółów dotyczących przyszłych stosunków, które chcemy mieć z Unią Europejską, przedstawiając pomysłowe i kreatywne rozwiązania, pozwalające na zbudowanie głębokiego i specjalnego partnerstwa z naszymi najbliższymi sąsiadami i sojusznikami". Davis zaznaczył, że przygotowanie dokumentów to część działań brytyjskiej administracji na rzecz posunięcia negocjacji naprzód i możliwie najszybszego rozpoczęcia drugiego etapu. - Biorąc pod uwagę upływający czas, nie byłoby w interesie żadnej ze stron, aby niektóre elementy negocjacji prowadzić dwukrotnie - tłumaczył.
Kiedy publikacja
Pierwsze dwa dokumenty zostaną opublikowane w poniedziałek i będą dotyczyły dostępu do oficjalnej dokumentacji i zasad poufności oraz handlu dobrami. W kolejnych dniach zaprezentowane zostaną także analizy dotyczące współpracy sądów w sprawie prawa cywilnego, przyszłego rozwiązywania konfliktów (w tym zastąpienia roli Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) oraz ochrony danych osobowych. W ubiegłym tygodniu rząd w Londynie przedstawił swoje propozycje dotyczące przyszłych relacji celnych z UE, a także kwestii dotyczących Irlandii Północnej i Irlandii.
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock