"Nie chcecie stracić eksportu prosecco". Sypią się gromy na brytyjskiego ministra

ShutterstockZdaniem brytyjskiego ministra, Włosi obawiają się strat w sprzedaży prosecco

Włosi boją się strat w sprzedaży prosecco, dlatego opowiadają się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w jednolitym rynku UE. Takiego argumentu w rozmowie z tamtejszym ministrem rozwoju gospodarczego miał użyć brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson. Na komentarze nie trzeba było długo czekać, europejscy politycy nie zostawiają suchej nitki na brytyjskim urzędniku.

Minister rozwoju gospodarczego Włoch Carlo Calenda udzielił wywiadu dla Bloomberg Television. Jak powiedział, "strategia brytyjskiego rządu w sprawie Brexitu jest chaotyczna, a to jest nie do przyjęcia dla Unii Europejskiej. UE nie może być zakładnikiem konfliktu w rządzącej partii konserwatywnej przez najbliższe dwa lata".

Calenda nawiązał do wywiadu ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona z czeską gazetą "Hospodarske Noviny". Brytyjczyk wskazał, że Zjednoczone Królestwo prawdopodobnie będzie musiało wystąpić z unii celnej UE, ale mogłoby zachować dostęp do unijnego jednolitego rynku towarów i usług. Zdaniem Johnsona "mitem" jest również to, że swoboda przepływu pracy jest podstawowym prawem w Europie.

- Ktoś musi nam coś powiedzieć i to musi być coś, co ma sens - powiedział minister rozwoju gospodarczego Włoch. - Nie jest rozsądne mówienie, że Wielka Brytania chce mieć dostęp do jednolitego rynku, ale bez swobodnego przepływu osób. To oczywiste, że nie ma to w ogóle sensu - podkreślił.

Sprzedaż prosecco

Calenda w rozmowie z Bloomberg Television wyznał, że "kochał" biografię Winstona Churchilla napisaną przez Borisa Johnsona, "ale po Brexicie znaleźli się po przeciwnych stronach barykady". Opowiedział przy tym o kulisach ostatniego spotkania z brytyjskim dyplomatą.

Johnson miał podczas powiedzieć, że Włochy przyznają Brytyjczykom dostęp do jednolitego rynku UE, "ponieważ nie chcecie stracić eksportu prosecco".

- On po prostu powiedział: "nie chcę swobodnego przepływu osób, ale chcę jednolitego rynku" - powiedział Calendia. - Powiedziałem: nie ma mowy, a on na to: będziecie sprzedawać mniej prosecco. Odpowiedziałem: Ok, wy będziecie sprzedawać mniej ryb z frytkami, ale my stracimy sprzedaż prosecco do jednego kraju, a wy do 27. Sprowadzanie rzeczy do tego poziomu jest nieco obraźliwe - wskazał włoski polityk.

Calenda podkreślił, że równowaga musi zostać zachowana, ponieważ Wielka Brytania jest bardzo ważnym partnerem. - Szanuję brytyjski głos, Anglia jest dla mnie źródłem wielkiej inspiracji - powiedział wskazując na postać Chruchilla obecną w jego biurze. Ale jak dodał, jeśli "podejmujesz decyzję, musisz być świadomy konsekwencji.

Artykuł 3 Traktatu Rzymskiego

Rozmowa Borisa Johnsona z czeską gazetą spotkała się ze zdecydowaną reakcją nie tylko włoskiego ministra, ale również innych ważnych europejskich polityków.

Guy Verhofstadt, przedstawiciel Parlamentu Europejskiego do spraw Brexitu, napisał we wtorek na Twitterze, że "nie może doczekać się negocjacji" z Johnsonem, by móc przytoczyć mu treść art. 3 Traktatu Rzymskiego, który wprowadził wspólne obowiązki i politykę handlową wobec państw trzecich.

Holenderski minister finansów Jeroen Dijsselbloem powiedział zaś w programie "Newsnight" w BBC, że byłoby to "niemożliwe", by pozostając poza unią celną Wielka Brytania korzystała z jednolitego rynku, który koncentruje się na zmniejszaniu barier.

Jego zdaniem Johnson "oferuje Brytyjczykom opcje, które naprawdę nie są dostępne". Oświadczył, że Johnson "mówi rzeczy, które są intelektualnie niemożliwe i politycznie niedostępne".

Zdaniem holenderskiego ministra finansów Brexit pogorszy zarówno sytuację gospodarczą UE, jak i Wielkiej Brytanii. - Możemy zrobić, co w naszej mocy, żeby zminimalizować straty, ale to Brexit będzie krokiem w tył i o tym Boris Johnson powinien zacząć mówić - oświadczył Dijsselbloem.

Brytyjski rząd zapowiada formalne uruchomienie procedury Brexitu do końca marca przyszłego roku.

Zobacz materiał "Faktów" TVN (05.11.2016):

Autor: mb//ms / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ostatni pociąg ze stolicy Polski do Monachium przez Drezno kursował w 1993 roku. Teraz połączenie takie przywrócono za sprawą nocnego połączenia, które realizowane jest za pomocą pociągu IC Chopin. Jak twierdzi PKP Intercity niska frekwencja to wina austriackiego operatora.

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Niedziela 10 grudnia jest niedzielą handlową. Kolejna okazja pojawi się za tydzień - 17 grudnia. To wynik zmiany przepisów o zakazie handlu w niedziele.

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotnim, losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Co oznacza, że pojawia się kolejna kumulacja, w której można teraz wygrać 3 miliony złotych.

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W nowym rozkładzie kolejowym, który zacznie obowiązywać od niedzieli 10 grudnia zwiększy się liczba połączeń do i z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Od niedzieli podróżni skorzystają też z nowych stacji między innymi w stolicy.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP