PwC - jedna z czterech największych firm doradczych na świecie - sprzedaje część swojej działalności w zakresie doradztwa rządowego w Australii za 1 dolara australijskiego. To pokłosie afery, która nadszarpnęła reputację firmy - podał portal stacji CNN.
Skandal wybuchł w styczniu. Chodzi o działalność w zakresie doradztwa podatkowego - zajmujący się tym dział PwC doradzał australijskiemu rządowi w zakresie zapobiegania unikania opodatkowania przez korporacje. Okazało się, że partner w firmie dzielił się poufnymi informacjami z kolegami, którzy następnie wykorzystali je w ofertach pracy dla międzynarodowych firm - wyjaśnił Reuters.
PwC sprzedaje część swojego biznesu w Australii za dolara
Firma ogłosiła "wycofanie się ze wszystkich prac doradczych dla rządu" w niedzielę. Co więcej, PwC sprzedaje część biznesu zajmującego się doradztwem rządowym w Australii prywatnemu funduszowi Allegro Funds. Cena to 1 dolar australijski (ok. 0,7 dolara amerykańskiego, ok. 2,7 złotego) - podało PwC w oświadczeniu.
Jak wskazał CNN, ta część działalności odpowiadała za około 20 proc. przychodów firmy w Australii.
Australijski skandal PwC
Portal wyjaśnił, że sprzedaż poprzedziły zarzuty australijskiego ministerstwa skarbu o to, że Peter Collins - były partner PwC - niewłaściwie udostępnił dokumenty rządowe "wielu osobom w PwC, które zostały bezpośrednio i pośrednio wtajemniczone w poufne informacje". Australijski Senat wszczął dochodzenie obejmujące sektor doradczy, a pod koniec czerwca ministerstwo skarbu przekazało sprawę policji w celu przeprowadzenia dochodzenia karnego. Australijska policja federalna potwierdziła wówczas CNN, że "rozpoczęto dochodzenie", odmawiając dalszych komentarzy. Policja nie udzieliła dodatkowych informacji w poniedziałek.
PwC Australia próbuje odzyskać zaufanie. Na początku maja prezes Tom Seymour ustąpił ze stanowiska, podobnie jak dwóch członków zarządu. Firma nakazała również dziewięciu partnerom udać się na urlop, ponieważ przeprowadziła dochodzenie "w sprawie tego, kto mógł udostępnić lub niewłaściwie wykorzystać poufne informacje" - wyjaśniła pełniąca obowiązki dyrektora generalnego Kristin Stubbins w liście otwartym.
Sprawa ta wywołała pytania o szerszą kulturę PwC. W swoim liście otwartym Stubbins przyznała, że "w tamtym czasie kultura naszej działalności podatkowej zarówno pozwalała na niewłaściwe zachowanie, jak i nie zawsze odpowiednio pociągała do odpowiedzialności liderów i osoby zaangażowane". Dodała, że aby to naprawić, PwC zainicjowało niezależny przegląd kultury firmy i praktyk zarządzania - podał portal stacji CNN.
PwC należy do grona czterech największych firm zajmujących się doradztwem i usługami konsultingowymi. W tym miejscu wymieniane są także Deloitte, EY i KPMG.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock