Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP
Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?
Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?Szymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/5
Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?Szymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Za kadencji Joe Bidena, który opowiadał się za silnym sojuszem transatlantyckim, doszło do zbliżenia w podejściu do Pekinu między Waszyngtonem a Brukselą, która w odpowiedzi na amerykański "decoupling" (rozdzielenie gospodarczych zależności) od Chin, opracowała swoją strategię "deriskingu" (ograniczania ryzyka).

UE w ostatnich latach podjęła też szereg działań, aby chronić rodzimy rynek przed nieuczciwymi praktykami handlowymi Chin, np. nakładając cła na import chińskich aut elektrycznych sprzedawanych po sztucznie zaniżonych cenach.

Analityk o głównym celu Chin

Obecne tąpnięcie na linii UE-USA w kwestiach handlowych i polityki zagranicznej zrodziło więc pytanie o to, czy jego skutkiem będzie też osłabienie koordynacji podejścia do Chin, a w efekcie złagodzenie linii UE wobec Pekinu.

- Z perspektywy Pekinu to, co się dzieje teraz na linii UE-USA jest szczęśliwym rozwojem wypadków - twierdzi Stec. - Głównym celem polityki chińskich władz wobec Europy jest bowiem rozbicie więzi transatlantyckich i zmniejszenie niebezpieczeństwa, że Unia Europejska uczestniczyć będzie w amerykańskiej strategii "powstrzymywania Chin" - zaznacza.

Chińska interpretacja "autonomii strategicznej" UE

Pekin od wielu lat popiera projekt rozwijania "autonomii strategicznej" UE, koncepcji promowanej we Wspólnocie m.in. przez francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Jednak o ile celem Paryża i jego europejskich sojuszników jest większa niezależność UE od innych krajów w obszarach strategicznych (m.in. wojskowym czy przemysłowym), o tyle Chiny interpretują koncept ten głównie jako oddzielenie się UE od USA.

Jak tłumaczy analityk, Pekinowi zależy przede wszystkim, aby Europa nie przyłączała się do amerykańskich ograniczeń dotyczących eksportu kluczowych technologii lub restrykcji w dostępie do swojego rynku.

Stec zwraca uwagę na to, że od powrotu Trumpa przedstawiciele chińskich władz ze zdwojoną siłą promują w UE przekaz, iż Chiny - w odróżnieniu od USA - są gwarantem stabilności ładu międzynarodowego, a więc wiarygodniejszym partnerem. - To nie jest nowa opowieść, tylko ponownie odtwarzana ta sama płyta, którą słyszeliśmy wcześniej. Jednak teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać - wskazuje analityk.

Zdaniem Steca narracja ta zyskała na Starym Kontynencie pewnych popleczników, widzących we współpracy z Chinami szansę na ograniczenie szkód związanych z międzynarodowymi zawirowaniami. - Jesteśmy w momencie bardzo dużej geopolitycznej niepewności, więc niektórzy w Europie mają takie odruchowe reakcje - zaznacza Stec.

Europejskie kroki

Pierwsze sygnały rozprężenia po stronie europejskiej już widać. UE wznowiła negocjacje z Chinami w sprawie taryf na import aut elektrycznych, a pod koniec lipca w Pekinie odbędzie się szczyt UE-Chiny.

Według części komentatorów, decyzja o wizycie szefowej KE Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Antonio Costy w stolicy Chin - mimo że zgodnie z protokołem tym razem szczyt powinien odbyć się w Brukseli - sygnalizuje determinację Wspólnoty do ponownego zaangażowania w relacje z Pekinem.

Wizyta ta wpisuje się też szerzej w serię podróży europejskich przywódców do Chin. W połowie kwietnia z wizytą w Państwie Środka przebywał premier Hiszpanii Pedro Sanchez, który wezwał UE do zacieśnienia relacji handlowych z Pekinem, zarazem określając amerykańskie cła jako "nieuzasadnione, niesprawiedliwe i szkodliwe dla wszystkich".

Współpraca z Chinami niesie ryzyko

Jednak - jak zwraca uwagę Stec - mimo taktycznego zbliżenia, w UE zasadniczo nie zmieniło się przekonanie, że współpraca z Chinami niesie ryzyko.

- Nasi chińscy partnerzy nie doceniają, że w ostatnich latach w Europie została przeprowadzona pewna praca umysłowa i ocena tego, czym Chiny realnie obecnie są i jakiego rodzaju zagrożenie stanowią dla Europy - zaznacza analityk MERICS.

W jego ocenie, choć powrót Trumpa zmienił kontekst geopolityczny relacji UE-Chiny, to w samych tych relacjach tak naprawdę "nie zmieniło się nic". - Ogromnymi problemami w naszych stosunkach nadal są podejście do Rosji, sprzeczne systemy wartości i nadwyżka produkcyjna Chin - wylicza analityk.

Wraz z zaognieniem konfliktu celnego między Chinami a USA kwestia chińskiej nadprodukcji stała się w UE jeszcze bardziej paląca. W Europie rosną bowiem obawy, że jednym ze skutków nałożenia przez Trumpa 145-procentowych taryf na import z Chin może być przekierowanie do UE części chińskich towarów, pierwotnie przeznaczonych na rynek amerykański.

Jeśli nie ochronimy się przed chińskimi produktami poprzez kroki ograniczające import, wszystkie nasze branże przemysłowe odczują wielkie problemy - ostrzegł we wtorek minister przemysłu Francji Marc Ferracci.

"Chińczycy są przekonani, że są w dobrej sytuacji negocjacyjnej"

Do tego dochodzi pytanie, jak Waszyngton będzie zapatrywać się na potencjalne ocieplenie na linii UE-Chiny. Amerykański minister finansów Scott Bessent ostrzegł kraje, które chcą wzmocnienia współpracy z Chinami, że ryzykują "poderżnięciem sobie własnego gardła". Jak podał zaś dziennik "Wall Street Journal", administracja USA w negocjacjach z państwami UE na temat ceł wysuwa żądania, aby wprowadziły one wobec Chin ograniczenia handlowe.

Przede wszystkim jednak na razie UE nie dostała od Pekinu żadnej konkretnej oferty - zauważa Stec.

- Chińczycy są przekonani, że są w dobrej sytuacji negocjacyjnej i ich pozycja będzie tylko rosła w miarę wzrostu napięć pomiędzy Europą a Stanami. Więc raczej nie powinniśmy się spodziewać realnej propozycji, która rozwiązałaby te fundamentalne różnice między nami - zaznacza analityk Merics.

Autorka/Autor:jw/kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Pozostałe wiadomości

- W moim przekonaniu będzie kolejne cięcie stóp procentowych - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak ocenił, poziom stopy referencyjnej może w tym roku spaść do poziomu 4,5 procent.

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek na Węgrzech wszedł w życie zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski. Wprowadzone rozporządzeniem premiera Viktora Orbana embargo jest odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Źródło:
PAP

Rachunki za prąd mają być prostsze. Zmianę przepisów w tej sprawie zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Źródło:
PAP

TVN24, TVN i TVN24 BiS, stacje telewizyjne z grupy TVN Warner Bros. Discovery, w kluczowych chwilach ogłaszania wyboru nowego papieża zgromadziły łącznie największą widownię - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement.

Wybór papieża najchętniej ze stacjami TVN WBD. Dziękujemy!

Wybór papieża najchętniej ze stacjami TVN WBD. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot rozbita została kumulacja. Do gracza z Niemiec trafi 120 milionów euro. Oto liczby, które padły 9 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Ogromna wygrana

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Ogromna wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Pracodawcy będą mieli obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę proponowanego wynagrodzenia - zakłada nowelizacja Kodeksu pracy, którą w piątek uchwalił Sejm. Zmiany mają przyczynić się między innymi do zniwelowania nierówności płacowych między kobietami a mężczyznami.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski i Bank Pocztowy - te instytucje finansowe zapowiedziały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą wystąpić utrudnienia w korzystaniu z aplikacji mobilnej i wykonywaniu transakcji internetowych.

Utrudnienia w trzech bankach. "Zaplanowane operacje zrób wcześniej"

Utrudnienia w trzech bankach. "Zaplanowane operacje zrób wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych. Podwyżka ma wejść w życie w 2026 roku. Nowela trafi teraz do Senatu.

Zasiłek pogrzebowy w górę

Zasiłek pogrzebowy w górę

Źródło:
PAP

Adam Leszkiewicz, były prezes Grupy Azoty, jest nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej - przekazała PGZ w komunikacie. Obejmie obowiązki 12 maja.

Nowy prezes polskiego giganta

Nowy prezes polskiego giganta

Źródło:
PAP

Popularność diet pudełkowych w Polsce ciągle rośnie. Osoby korzystające z tej usługi chwalą sobie wygodę tego rozwiązania. - Wreszcie mogę regularnie i zdrowo jeść - mówi nam Pola. Ale eksperci ostrzegają, że to nie do końca idealne rozwiązanie dla osób, które chcą o siebie zadbać. W ubiegłorocznym badaniu jakości zakwestionowano 80 procent oferowanych w "pudełkach" produktów.

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Źródło:
TVN24+

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewniło, że nie planuje wprowadzenia zakazu spalania drewna w gospodarstwach domowych. Wyjaśniło, że rozporządzenie w sprawie cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego dotyczy tylko tak zwanej energetyki zawodowej, czyli sektora energetycznego.

Ministerstwo zabiera głos w sprawie palenia drewnem

Ministerstwo zabiera głos w sprawie palenia drewnem

Źródło:
PAP

Analitycy Refleksu prognozują spadek cen na stacjach paliw o 4-6 groszy na litrze w nadchodzącym tygodniu. Dalsze obniżki stawiają jednak pod znakiem zapytania.

Dobre wieści dla kierowców

Dobre wieści dla kierowców

Źródło:
PAP

Animex Foods, producent szynki Krakus, zwalnia wieloletnich pracowników zakładu Agryf w Szczecinie i zatrudnia tańszych z Azji oraz Ukrainy za pośrednictwem agencji pracy - donosi "Gazeta Wyborcza". W środę związkowcy i pracownicy zorganizowali protest, domagając się przywrócenia zwolnionych i zmiany polityki zatrudnienia.

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Źródło:
GW, tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump w czwartek ponownie skrytykował prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a ​​Powella, nazywając go "głupcem". Narzekał też, że Fed nie chce obniżyć stóp procentowych.

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto padła główna wygrana w wysokości dwóch milionów złotych. Z kolei w Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oto wyniki losowania z 8 maja 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

"Nowy niemiecki rząd kanclerza Friedricha Merza powinien poważnie potraktować żądania reparacji ze strony Włoch, Grecji i Polski" - pisze portal tygodnika "Spiegel", dodając, że przeprosiny i ciepłe słowa to za mało. Zdaniem portalu, strona niemiecka obawia się, że jeśli raz zacznie spłacać długi, nie będzie w stanie przestać.

Niemieckie media o reparacjach: przeprosiny i ciepłe słowa to za mało

Niemieckie media o reparacjach: przeprosiny i ciepłe słowa to za mało

Źródło:
PAP

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych stanowiła dostosowanie do obecnej sytuacji, ale nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Według szefa banku centralnego, jest wątpliwe, aby Rada Polityki Pieniężnej za miesiąc zaryzykowała następną zmianę stóp procentowych. 

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w czwartek podpisanie przez USA i Wielką Brytanię umowy handlowej. Według Trumpa porozumienie to jest "historyczne" i otwiera brytyjskie rynki na wiele amerykańskich produktów.

"Wielkie porozumienie" Trumpa

"Wielkie porozumienie" Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w czwartek, że wkrótce porozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tego samego dnia ukraiński parlament ratyfikował umowę z USA w sprawie zasobów mineralnych.

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Źródło:
Reuters, PAP

Pilotaż skróconego czasu pracy będzie dostosowany do potrzeb branż, wielkości przedsiębiorstwa i specyfiki danego sektora - powiedziała w czwartek w Sejmie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Pomysł podzielił posłów. Chwali go Lewica, a PiS nazywa przedwyborczym populizmem.

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Źródło:
PAP

Bill Gates zapowiedział, że w ciągu 20 lat przekaże niemal całą swoją fortunę na rzecz walki z ubóstwem i chorobami. - Jest zbyt wiele problemów do rozwiązania, abym trzymał się środków, które mogłyby pomóc innym - stwierdził współzałożyciel Microsoftu. Środki, w wysokości około 200 miliardów dolarów, będą przekazywane poprzez jego fundację.

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Źródło:
PAP

W marcu wypłacono niemal 438 tysięcy tak zwanych emerytur groszowych, czyli poniżej świadczenia minimalnego, w tym około pół tysiąca nieprzekraczających 10 złotych - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawionych na posiedzeniu komisji do spraw polityki senioralnej.

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Źródło:
PAP

Rządy państw członkowskich Unii Europejskiej zaapelowały do Komisji Europejskiej o wstrzymanie do czerwca wszelkich decyzji w sprawie ceł odwetowych na USA - podał w czwartek "Financial Times". Ma to pomóc uniknąć konfliktu z prezydentem Donaldem Trumpem na szczycie NATO w Hadze.

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

Źródło:
PAP

W czwartek Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje nad listą towarów z USA, które mogą zostać objęte cłami odwetowymi w razie braku porozumienia z Waszyngtonem. Wśród nich znalazły się między innymi samochody, samoloty, maszyny, whisky, ryby i orzechy. Łączna wartość towarów objętych cłami odwetowymi ma wynieść 95 miliardów euro.

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Źródło:
PAP

Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzać, czy numer PESEL klienta wykupującego ubezpieczenie OC jest zastrzeżony. Jeśli będzie, firma będzie mogła odmówić zawarcia umowy - wynika z założeń projektu autorstwa Ministerstwa Finansów. Ma to ograniczyć zawieranie umów na podstawie skradzionych danych osobowych.

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Źródło:
PAP

Nieustannie rośnie zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii. Tylko w pierwszym kwartale tego roku nasi rodacy kupili tam niemal tysiąc domów i apartamentowców. Jak wskazuje czwartkowy "Puls Biznesu", to niemal o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Źródło:
PAP

Restrukturyzacja Getin Noble Banku nie powinna mieć wpływu na możliwość zawieszenia spłaty kredytu - ogłosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taki wniosek składali kredytobiorcy, którzy przed polskim sądem domagają się unieważnienia umowy w sprawie kredytu hipotecznego powiązanego z kursem franka szwajcarskiego.

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Źródło:
PAP