Administracja Donalda Trumpa zamroziła ponad 2 miliardy dolarów z funduszy federalnych przeznaczonych dla Uniwersytetu Harvarda. Powodem jest odrzucenie przez uczelnię żądań prezydenta dotyczących zmian w jej polityce przeciwdziałania antysemityzmowi i różnorodności.
Jak poinformowała agencja Reuters, Departament Edukacji (USDOE) zablokował wieloletnie dotacje o łącznej wartości 2,2 mld dolarów oraz kontrakty warte 60 mln dolarów, których beneficjentem miała być założona w 1636 roku uczelnia. Harvard rocznie otrzymuje około 9 mld dolarów w formie dotacji i kontraktów federalnych, co czyni go to największym beneficjentem środków na badania naukowe.
Rząd chce prześwietlać wykładowców i studentów
Rektor uczelni, Alan Garber, publicznie odrzucił żądania administracji. W otwartym liście stwierdził, że propozycje USDOE, złożone w piątek, umożliwiłyby rządowi federalnemu "kontrolowanie społeczności Harvardu". Stanowiłyby zagrożenie dla "wartości uczelni jako prywatnej instytucji poświęconej zdobywaniu, tworzeniu i rozpowszechnianiu wiedzy"
- Żaden rząd – niezależnie od tego, jaka partia sprawuje władzę – nie powinien dyktować prywatnym uniwersytetom, czego mogą nauczać, kogo mogą przyjmować i zatrudniać oraz jakie obszary studiów i badań mogą realizować – argumentował.
Administracja Trumpa w przeszłości zamroziła setki milionów dolarów finansowania różnym uniwersytetom, argumentując to niewystarczającymi działaniami w walce z antysemityzmem. Waszyngton wzywa też do zaprzestania polityki różnorodności i preferencji opartych na rasie, kolorze skóry lub pochodzeniu narodowym. Apeluje o ograniczenie wpływu wykładowców i studentów "bardziej zaangażowanych w aktywizm, niż w działalność naukową".
Władze stawiają wymóg, aby zewnętrzne komisje przeprowadzały audyty wydziałów w zakresie "różnorodności poglądów". Proponują również badanie studentów zagranicznych pod kątem wrogości wobec "wartości amerykańskich".
Pokłosie propalestyńskich protestów
Reuters zwraca uwagę, że najnowszy konflikt między administracją a uczelniami jest konsekwencją propalestyńskich protestów, które miały miejsce na kampusach po ataku Hamasu w 2023 roku i późniejszych działaniach wojennych Izraela w Strefie Gazy.
Niektórzy profesorowie Harvardu złożyli pozew przeciwko administracji w związku z zablokowaniem niemal 9 mld dolarów federalnych dotacji. Harvard podejmuje starania o pożyczkę w wysokości 750 mln dolarów, aby złagodzić potencjalne niedobory finansowe.
Według "U.S. News & World Report" fundusz wieczysty Harvardu, wynoszący 50,7 miliarda dolarów, czyni go najbogatszym uniwersytetem w Ameryce. Jego siła finansowa opiera się zarazem na darowiznach absolwentów, lukratywnych grantach badawczych oraz wartościowych nieruchomościach.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Marcio Jose Bastos Silva / Shutterstock.com